W twoim świecie

Jak powstrzymać pijaną przyjaciółkę, by nie wsiadła za kółko

Czasami miarą przyjaźni jest to, że musisz zrobić coś, co jej się zupełnie nie spodoba...

Alina Geres

25lipca2014
Jak powstrzymać pijaną przyjaciółkę, by nie wsiadła za kółko

29% czytelniczek Cosmo przyznało,
że prowadziło samochód po alkoholu

 

Bądź przyjazna i spokojna

Reklama

Emocjonalne reakcje ludzi będących pod wpływem alkoholu są nasilone. Jeśli więc przyjmiesz oskarżycielski ton, twoja przyjaciółka może przesadnie zareagować i przyjąć postawę obronną. Dlatego ważne jest, byś podczas rozmowy była spokojna, nie podnosiła głosu i utrzymywała z nią kontakt wzrokowy.

Miej w zanadrzu plan B

Zamiast mówić po prostu "Nie rób tego", podsuń alternatywny pomysł. Na przykład zaproponuj, że odwieziesz koleżankę do domu (i obiecaj, że jutro też ją podrzucisz, by mogła zabrać swój samochód). Albo zafunduj jej taksówkę.

Stosuj taktykę opóźniania

Jeśli przyjaciółka upiera się, że nie jest pijana, i że może bez problemu usiąść za kółkiem, poproś, by potowarzyszyła ci – bez drinka w dłoni – przy piciu kawy (jej też zaproponuj). Wpływ alkoholu zmniejsza się wraz z czasem, więc im dłużej ci się uda ustrzec ją przed prowadzeniem auta, tym lepiej. A ty możesz wykorzystać te kilkanaście minut na przekonanie jej, że jednak nie powinna wsiadać do samochodu.

Planuj na zapas

Jednym z najmądrzejszych sposobów na uniknięcie problemu jest ustalenie – jeszcze przed wyruszeniem na imprezę – kto z was będzie tego wieczoru kierowcą. Albo decyzja, że wrócicie taksówką, skorzystacie z komunikacji miejskiej albo ktoś po prostu przyjedzie po was i odbierze z imprezy.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie pokusy prowadzenia w stanie wskazującym jest... zostawienie samochodu w domu!

 

fot. Thinkstock

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj