W twoim świecie

Cosmo przeciwko mordowaniu kobiet!

Brytyjska edycja Cosmopolitan stworzyła przerażającą okładkę. Inną niż wszystkie i tak ważną, że mówią o niej media na całym świecie. Taki był cel.

20stycznia2015
Cosmo przeciwko mordowaniu kobiet! fot. cosmopolitan.co.uk

Okładkę lutowego numeru brytyjskiej edycji, Cosmo przygotowało wraz z organizacją Karma Nirvana. W ten sposób postanowili uczcić Shafileę Ahmed, dziewczynę pakistańskiego pochodzenia, zamordowaną dlatego, że odmówiła poślubienia kuzyna. Shafileę zamordowali własni rodzice. Udusili ją plastikową torbą. Na oczach rodzeństwa.

Jeśli ktoś chce przeczytać ten numer brytyjskiego Cosmo, musi rozerwać folię i tym samym uratować dziewczynę z okładki. Ten gest to przerwanie milczenia wobec morderstw honorowych.

"Shafilea została uduszona przez rodziców na oczach rodzeństwa. Pamiętajmy o brytyjskich dziewczynach, które straciły życie w wyniku honorowych morderstw. Pomóżcie nam przerwać milczenie." - taki napis znajduje się na okładce. 

 

Reklama

 

W 2003 roku Shafilea miała 17 lat. Została wysłana przez rodziców do Pakistanu, aby tam poślubić wybranego przez nich mężczyznę. Nikt nie pytał o jej zgodę, bo małżeństwo było zaaranżowane. Shafilea tak bardzo nie chciała tego małżeństwa, że zdecydowała się wypić wybielacz. Dzięki temu przerażającemu czynowi została odesłana do Anglii, gdzie dwa miesiące spędziła w szpitalu.

Rodzice uznali, że swoim nieposłusznym zachowaniem córka zhańbiła ich rodzinę. W takich przypadkach jedynym sposobem na zmycie "hańby" jest zabójstwo...

Rodziców Shafilei aresztowano po kilku miesiącach od rozpoczęcia śledztwa, ale nic im nie udowodniono. Dopiero w 2012 roku, kiedy siostra Shafilei, Amesza, powiedziała policji, że to rodzice zamordowali dziewczynę, sąd skazał ich na dożywocie. Jak zeznała Amesza, to matka (Farzana) kazała mężowi "skończyć z córką".

Zabójstwo honorowe jest jedynym sposobem na zmycie "hańby" jaką członek rodziny (najczęściej kobieta) okrył pozostałych. Często wystarczy jedynie podejrzenie o "haniebny czyn". Do najczęstszych powodów zabójstw honorowych należą: seks przedmałżeński, homoseksualizm, gwałt lub "nieodpowiedni" ubiór. Organizacja United Nations Population Fund szacuje, że na całym świecie każdego roku ginie w ten sposób 5000 kobiet.

 

Karma Nirvana i Cosmopolitan, we współpracy z Henry Jackson Society organizują pierwszy Day of Memory for Britain's Lost Women, który będzie obchodzony 14 lipca, w dzień urodzin Shafilei.

 

 

 

 

 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj