W twoim świecie

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu mieszkania?

Podjęłaś (albo podjęliście) decyzję o kupnie mieszkania? Gratulacje! Ale na co zwrócić uwagę, żeby dobrze wybrać?

Marysia Widawska

09stycznia2015
Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu mieszkania? fot. Thinkstock

Cena

Od tego wszystko się zaczyna. Zwłaszcza, że większość z nas decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Od 2015 roku obowiązuje wymóg posiadania 10 procent wkładu własnego dla kredytu hipotecznego. To nie utrudnia sprawy, zwłaszcza młodym ludziom, którzy rzadko mają takie możliwości finansowe. Dlatego, dokładanie porównaj wszystkie oferty. Nie bierz kredytu w jakimś banku tylko dlatego, że przyjaciółka wzięła. Porównaj także ceny za metr kwadratowy w różnych częściach miasta. Może warto oddalić się nieco od wymarzonej dzielnicy i kupić o połowę tańsze mieszkanie?

Lokalizacja

Reklama

Wybierając miejsce, zwróć uwagę na komunikację z miejscami, w których bywasz najczęściej. Kolejną ważną rzeczą jest bezpieczeństwo. Być może nieco dalej albo z drugiej strony miasta (w tej samej cenie) jest o wiele przyjemniej i bezpieczniej? Sprawdź to dokładnie.

Mieszkanie

Bardzo ważny jest rozkład mieszkania, czyli ustawienie wszystkich pomieszczeń. Mieszkanie tzw. "rozkładowe" to takie które  nie posiada m.in. pokojów przechodnich inaczej zwanych amfiladami. Zwłaszcza w małych mieszkaniach (2, 3 pokojowych) są one małe funkcjonalne. Najlepszy rozkład mają zazwyczaj mieszkania kształtem zbliżonym do kwadratu. Im mniej "kwadratowe" mieszkanie, tym trudniej je zaprojektować. Można, oczywiście, zmienić rozkład mieszkania, wyburzyć lub przesunąć ściany, ale po pierwsze: nie wszystkie ściany można przesuwać i wyburzać, a po drugie: takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Lepiej od razu wybrać coś, co ci odpowiada, zamiast rozmyślać nad (póki co) niemożliwymi zmianami.

 

 

 

 

źródło: materiały prasowe

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 15 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj