W twoim świecie

Dowiedz się jak zmieniamy się na przestrzeni lat...

Pewne rzeczy wydają się niezmienne jak twoja najlepsza przyjaciółka jeszcze z czasów piaskownicy czy ulubiony serial. Ale wszystko się zmienia, nawet ty. Co i jak dokładnie?

Izabela Cieplińska

18czerwca2019
Dowiedz się jak zmieniamy się na przestrzeni lat... fot. istock.com

Osobowość pod lupą

Przypomnij sobie, jak wygląda rower. Mówiąc bardzo ogólnie, składa się z ramy, kół, kierownicy i systemu napędzającego. Wszystkie elementy współgrają ze sobą, dzięki czemu rower jeździ. Gdy wymienimy jeden z nich, rower nadal będzie jeździć, chociaż może działać lub wyglądać nieco inaczej. Tak samo jest z człowiekiem. Pewne elementy są stałe, inne mogą się zmieniać pod wpływem różnych czynników, ale mechanizm nadal będzie prawie ten sam. Zacznijmy  od genów. Nasza informacja genetyczna przypomina skrupulatnie spisane sprawozdanie. Znajdują się w nim nie tylko nasze cechy fizyczne i potencjał psychiczny, ale również inne ciekawostki, jak poziom zadowolenia z życia, odporność na stres i popęd seksualny. Niektóre nie zmieniają się prawie w ogóle – jak na przykład temperament. Jeśli jako niemowlak głośno awanturowałaś się z powodu braku jedzenia, to najprawdopodobniej będziesz tak robić w przyszłości.

Może nie dosłownie, ale raczej nie będziesz mieć kłopotu z ekspresyjnym wyrażaniem siebie.

Reklama

Jeśli ze stoickim spokojem znosiłaś odwiedziny obcych, którzy zaglądali ci do kołyski, prawdopodobnie w dorosłości będziesz towarzyska. Temperament kształtuje się od urodzenia do około 25. roku życia, później się ugruntowuje. W podobnym czasie krystalizuje się charakter, który jest wynikiem doświadczeń i interakcji społecznych, ale ten w porównaniu z temperamentem jest bardziej elastyczny. Jak twierdzi Christopher J. Soto, psycholog i dyrektor Centrum Doświadczalnego Colby College, osobowość tylko w 50 proc. zależy od genów, reszta przychodzi z wiekiem i doświadczeniem. Jeśli więc urodziłaś się introwertyczką, możesz z powodzeniem nauczyć się uspołeczniać. Tylko prawdopodobnie twój system nerwowy będzie musiał zapłacić za bycie duszą towarzystwa pewną cenę – na przykład odreagowując w samotności. 

Inteligencja do zmiany

Co jeszcze podlega zmianom? Nasz umysł. Carol Dweck, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanford, uważa, że mózg człowieka jest bardzo plastyczny i łatwo zmotywować go do pracy. Podobnie jest z pragnieniami, przekonaniami, przyzwyczajeniami, które mogą zmieniać się pod wpływem otoczenia. Na przykład bardzo duży wpływ na ciebie ma twój wykonywany zawód. Profesorowie psychologii Joshua Jackson i Brent Roberts uważają, że praca utrwala pewne cechy, na przykład policjanci śledczy są podejrzliwi nawet poza miejscem i godzinami pracy, nauczyciele mają tendencję do pouczania wszystkich
i wszędzie, a szefowie nawet w domu nie znoszą sprzeciwu.

Co nas jeszcze zmienia?

Nabyte doświadczenie. Z reguły działamy w określony sposób i dobieramy doświadczenia do swojej osobowości – miłośniczka mocnych wrażeń nie będzie spędzać niedzieli w bibliotece, a osoba ceniąca nieszablonowość i wolność nie wytrzyma pracy w korporacji. Ale jeśli życie rzuci nam kłody pod nogi, możemy zmienić się i to dość nieprzewidywalnie. Nowa sytuacja zmusza nas do dostosowania się do nietypowych warunków, dzięki czemu możemy się albo rozwinąć, albo cofnąć. Na przykład, jeśli porzuci cię mężczyzna po latach związku, przez co stracisz poczucie bezpieczeństwa, w wyniku tego doświadczenia możesz wywrócić swoje podejście do życia do góry nogami. Oczywiście, czy zmiana będzie na plus czy na minus, będzie zależeć od twojej stabilności emocjonalnej, kontaktu samej ze sobą i ogólnej sytuacji życiowej. Upraszczając, możesz albo popaść w pesymizm i do końca życia spodziewać się najgorszego ze strony mężczyzn, albo odnaleźć wielkie pokłady wewnętrznej kobiecej siły i zawojować świat. 

W świecie pełnym ludzi

Nie mieszkamy na pustkowiu, dlatego duży wpływ na naszą osobowość ma współżycie z innymi ludźmi, i nie chodzi tylko o rodziców. Kłótnie, rozstania lub niezdrowe relacje mogą odcisnąć piętno na psychice i spowodować zmianę w zachowaniu – niektórzy stają się agresywni, inni aroganccy, jeszcze inni zalęknieni. Ale jeśli jeden z partnerów stanie się wzorem do naśladowania, to z czasem ten „gorszy” może wyjść na prostą – zwalczyć złe nawyki, znaleźć sobie nowe zainteresowania i stać się lepszym człowiekiem. To jednak nie oznacza, że możesz zmienić zachowanie partnera dla własnych korzyści. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy: a) on sam tego chce; b) stara się i c) robi to świadomie – podkreślają psychologowie Nathan Hudson i Chris Fraley. Czyli nie uda ci się ulepić z mężczyzny lepszej wersji jego samego, jeśli on tego nie chce. Poza tym to nieuczciwe. Zamiast tracić energię na próby zmian innych, lepiej skupić się na swoich potrzebach, odpowiedzieć sobie na pytania: „Czy tak jest mi dobrze? Czego mi brakuje?” – zgodnie z zasadą: „Chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”. Jak to zrobić? Carol Dweck w swojej przemowie na konferencji TED poruszającej temat „Siła wiary w to, że możesz być lepszą osobą” radzi zweryfikować swoje przekonania. Jeśli od razu uprzedzasz nowych znajomych, że masz trudny charakter, to prawdopodobnie zostaniesz z nim na zawsze.

A jeśli uważasz się za osobę elastyczną, możesz rozwinąć każdą cechę i w rezultacie zmienić swoje życie. Tak jak studenci biorący udział w eksperymencie naukowców z trzech amerykańskich uniwersytetów. Profesorowie psychologii Joshua Aronson, Carrie Fried i Catherine Good pokazali niektórym studentom film o tym, jak mózg potrafi budować nowe połączenia neuronowe w odpowiedzi na trudne zadania. Uczestnicy badania mieli lepszą średnią na koniec semestru niż pozostali. Według naukowców ich sukcesy nie były spowodowane wzrostem intelektu, ale zwiększeniem wiary w siebie. Dlatego jeśli chcesz wprowadzić świadomą zmianę do swojego życia, zacznij od pracy nad wiarą w siebie. Dzięki niej będziesz mogła przenosić góry.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj