W twoim świecie

Poznaj zaskakujący efekt mówienia "tak" szklance wody, którą ktoś ci proponuje

Wszyscy wiemy, że trzeba pić wodę. Jednak tym razem wcale nie chodzi o nawadnianie organizmu. Nie odmawiaj wody, ponieważ dzięki temu możesz totalnie zmienić swoje podejście do życia.

15czerwca2019
Poznaj zaskakujący efekt mówienia "tak" szklance wody, którą ktoś ci proponuje fot. Getty Images

Life hacks bywają zaskakujące, nieprawdopodobne lub nawet absurdalne. Jedno jest pewne - wszystkie zmienią twoje podejście do życia. Albo chociaż sprawią, że zaczniesz się chociaż nad nim zastanawiać.

Kiedy redaktorka Man Repeller miała siedem lat, popełniła spory błąd, który chyba każdy z nas zaliczył chociaż raz. Została po lekcjach, ponieważ chciała poczekać na swojego tatę, który miał naprawić jeden z komputerów. Nauczyciel zapytał ją, czy nie chciałaby poczekać i zagrać na innym sprzęcie. Grzecznie odmówiła i żałowała tego przez kolejne trzy godziny. Była zbyt nieśmiała, żeby podejść do nauczyciela i powiedzieć, że jednak ma ochotę w coś zagrać.

Oczywiście nie był to ostatni raz, kiedy podziękowała za coś i później żałowała. W ciągu swojego życia nie przyjęła wielu rzeczy, który tak naprawdę chciała i potrzebowała. Z perspektywy czasu uważa, że najczęściej mówiła "nie" szklance wody. Proponowano ją jej na rozmowach kwalifikacyjnych, na spotkaniach rodzinnych, w salonie fryzjerskim i jeszcze wielu, wielu innych miejscach. I za każdym razem żałowała, że jej nie wzięła. 

Reklama

fot. Getty Images

Powiedz: tak!

Może to dziwne, że porównuje szklankę wody do grania na komputerze, ale mechanizm jest dokładnie taki sam - odmawiała, ponieważ nie chciała wypaść na sfrustrowaną. Już jako dziewczynka chciała zajmować jak najmniej miejsca i absorbować jak najmniejszą ilość uwagi. Tak samo w życiu dorosłym - chciała być samowystarczalna i się nie narzucać. Dopiero kiedy zrozumiała ten schemat, poczuła, że musi coś z nim zrobić. 

Kiedy zaczęła mówić "tak" i brać szklankę wody, zrozumiała, że tak naprawdę to jest super rzecz do podtrzymania rozmowy i zrobienia czegoś z rękami. Dodatkowo, jest to proste i skuteczne ćwiczenie, żeby w niedalekiej przyszłości zacząć mówić "tak" innym rzeczom. Oczywiście to nie znaczy, że teraz bierze wszystko i wszędzie - nadal pamięta o stawianiu granic i byciu asertywną. Chodzi o zgadzanie się na rzeczy, których tak naprawdę chcemy, są nam potrzebne, ale wprost wstydzimy się do tego przyznać. 

Im częściej będziesz iść za głosem swoich potrzeb i mówić "tak", tym szybciej nauczysz się też walczyć o rzeczy, na których naprawdę mocno ci zależy. Dzisiaj przyjmujesz to, co ci dają, ale już niedługo sama zaczniesz o to prosić. Naprawdę.

fot. Getty Images

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj