W twoim świecie

Jak być bardziej empatyczną osobą?

Tak, tego można się nauczyć…

Katarzyna Lemanowicz

03czerwca2019
Jak być bardziej empatyczną osobą? fot. istock.com

Owszem, są osoby, które empatię mają we krwi. Które najchętniej pomogłyby całemu światu. Są też osoby, dla których wzniesienie się na wyżyny współczucia graniczy z cudem. I w sumie nic w tym złego.

Empatia to nie tylko pomoc kiedy komuś dzieje się krzywda. Bezsprzecznie umiejętność słuchania i rozumienia problemów innych czyni nas lepszymi ludźmi i dodatkowo poprawia nasze relacje społeczne.

Czy empatii można się nauczyć?

Oczywiście, że tak. Krok po kroku, na spokojnie. Podstawowymi błędami, które popełniamy najczęściej, kiedy chcemy bardziej zaangażować się i pomóc drugiej osobie, to ocenianie zamiast słuchanie, oraz przechodzenie od empatii do osobistego zaangażowania oraz nieumiejętności mówienia nie.

Bycie empatyczną osobą ma również kolosalne znaczenie przy tworzeniu związku, relacji. Jeśli nie bierzesz pod uwagę pragnień, potrzeb, smutków, radości, problemów drugiej osoby, partnera, nie będziesz w stanie stworzyć zdrowej, zrównoważonej relacji.

Reklama

fot. istock.com

Jak rozpoznać, że nie jesteś empatyczna?

Brak empatii występuje w pewnych zaburzeniach osobowości, takich jak narcyzm, autyzm, socjopatii czy psychopatii. Oczywiście w tych dwóch ostatnich przypadkach, obok braku empatii występuje również między innymi przemoc. Co jeszcze:

  • Jesteś osobą zbyt skupioną na sobie i totalnie nie interesują cię sprawy innych.
  • Trudno ci zrozumieć postępowanie innych
  • Nie zdajesz sobie sprawy z tego, że każdy ma swój własny sposób widzenia świata i trudno ci zrozumieć innych punkt widzenia. W dużym skrócie uważasz, że tylko ty masz rację.
  • Jesteś samolubna, dbasz tylko o siebie, nawet kosztem drugiej osoby. Liczy się tylko to, czego chcesz.
  • Nie potrafisz nawiązać trwałego związku, twoje relacje są raczej powierzchowne.
  • Jesteś osobą nietaktowną, szczególnie kiedy komunikujesz to co myślisz.
  • Jesteś niecierpliwa, denerwuje cię kiedy druga osoba robi coś po swojemu, w swoim tempie.
  • Masz tendencję do uprzedzeń, do kategoryzowania ludzi.
  • Kiedy zranisz drugą osobą nie masz wyrzutów sumienia, nie umiesz przepraszać.

Co zrobić, aby być bardziej empatyczną?

Po pierwsze uzbrój się w cierpliwość. Po drugie musisz wiedzieć, że bycie empatycznym wcale nie oznacza, że musisz myśleć tak samo jak druga osoba. W kryzysowych sytuacjach nie chodzi o myślenie tak samo, tylko o wysłuchanie, powiedzenie swojego punktu widzenia, a przede wszystkim okazanie wsparcia.

Po trzecie, jeśli chcesz komuś pomóc, musisz nauczyć się słuchać – aktywnie słuchać i reagować na argumenty. Ale, co ważne nie przerywaj, nie zostawiaj drugiej osoby bez twojego komentarza.

Co ważne, nie osądzaj. Jak najczęściej używaj sformułowania: rozumiem cię, rozumiem twoją sytuację, rozumiem dlaczego postąpiłaś w ten sposób.

Zadawaj pytania, ale umiejętnie, bez zbędnego nacisku. Im więcej się dowiesz, tym twój rozmówca poczuje, że faktycznie zależy ci na rozwiązaniu jego problemu. Zapamiętaj też jedno, czasami druga osoba, która przychodzi do ciebie i chce porozmawiać nie oczekuje od ciebie rady. Czasami chce się po prostu wygadać.  

fot. istock.com

To co najważniejsze, zbyt wiele empatii też nie jest dobre. Nie popadaj ze skrajności w skrajność. Przyjmowanie na siebie problemów innych, wysłuchiwanie zwierzeń, może być obciążające psychicznie i fizycznie. Dlatego dozuj sobie emocje i kiedy poczujesz, że nie dajesz rady powiedz stop i odpocznij. Naucz się mówić nie. Bycie empatyczną osobą nie oznacza, że teraz powinnaś zapomnieć o sobie, swoich potrzebach. Empatia to ćwiczenie szacunku, uwagi, twojej obecności, ale też dystansu.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj