W twoim świecie

Jak dostać czułość, jakiej pragniesz?

Mężczyźni podobno nie są fanami fizycznej bliskości, ale... co z tego? To nie powód, żebyś trzymała się na dystans w związku (jeśli lubisz się przytulać).

28maja2019
Jak dostać czułość, jakiej pragniesz? fot. istock.com

Oczywiście, możesz sobie kupić psa albo pluszową Hello Kitty i swojemu mężczyźnie dać spokój. Ale możesz też uświadomić partnera, że trzymanie się za ręce, przytulanie i pocałunki są przyjemne nie tylko w czasie seksu. I że są jeszcze inne rzeczy, które są ci niezbędne do szczęścia w miłości.

Czego tak naprawdę potrzebują kobiety?

Większość mężczyzn nie ma pojęcia, czego potrzebują kobiety, by mieć poczucie więzi z partnerem – twierdzi Terrence Real, autor książki „Nowe zasady małżeństwa”. – To dlatego, że im samym do zadowolenia ze związku nie potrzeba aż takiej bliskości. Czytaj: żeby dostać to, czego pragniesz, musisz przejąć inicjatywę.

PRAGNIESZ... ...żebyście więcej trzymali się za ręce

Reklama

Dla mężczyzn fizyczna czułość równa się seks – twierdzi Terrence Real. – Dotykanie i głaskanie jest dla nich drogą do zjednoczenia ciał. Dla ciebie nie zawsze? OK. Wprowadź do waszego związku nowe zwyczaje. Jeżeli na przykład chcesz, by on nabrał nawyku trzymania cię za rękę, po prostu chwytaj jego dłoń, gdy idziecie na imprezę czy siedzicie przed telewizorem. Jeśli z trzymania się za ręce uczynisz stały element wspólnie spędzanego czasu, facet w końcu zacznie to robić bez zachęty.

Próbowałaś i nic z tego nie wyszło? Cóż, są faceci odporni na tego typu naukę. Jeśli na taki właśnie egzemplarz trafi łaś, powiedz mu wprost, że chciałabyś, żeby częściej trzymał cię za rękę. I nie zapomnij o nagrodzie! Kiedy więc facet zrobi coś, za czym od dawna tęskniłaś, dostarcz mu pozytywnego wzmocnienia – pochwal go lub odwzajemnij miły gest – a prawdopodobnie powtórzy swoje zachowanie.

PRAGNIESZ... ...więcej wsparcia

Wiesz, że on będzie przy tobie, gdy spotka cię coś naprawdę złego (np. umrze ci ktoś bliski lub wyleją cię z pracy), jednak gdy potrzebujesz wsparcia podczas mniejszej katastrofy (takiej jak np. kłótnia z przyjaciółką) – on zawodzi. – Mężczyzna chętnie obgada z tobą problem, ale nie zawsze wie, jak cię pocieszyć – przyznaje dr Farrell. Niestety, ta niewiedza może prowadzić do kłopotów w związku. Potwierdza to 26-letnia Barbara: – Szefowa pominęła mnie przy podwyżkach i Damian wiedział, że mnie to wyprowadziło z równowagi – wspomina. – Ale zamiast zapytać, jak sobie radzę, zażartował, że widać nie jest dość dobra w pracy. Wkurzyłam się jeszcze bardziej... na niego, nie na szefową! – Mężczyźni często bagatelizują drażliwy temat albo po prostu go unikają, bo czują się niepewnie wobec tego zmartwienia – wyjaśnia Terrence Real. – Mogą być świetni w rozwiązywaniu konkretnych problemów, ale nie wiedzą, jak sobie radzić z burzą emocji. Pomóż swojemu facetowi pomóc tobie. Przygotuj go do rozmowy, wyjaśniając, że musisz coś z siebie wyrzucić i że zajmie ci to tylko kilka minut. Wyznaczenie limitu czasowego ukoi jego obawy, że oto czeka go maraton zwierzeń. Opowiedz, co cię dręczy i jak się z tym czujesz, a potem powiedz, co on może zrobić, by ci pomóc – obojętnie, czy będzie to przeszukanie internetowych agencji pośrednictwa pracy czy masaż pleców. – Gdy dasz mu wskazówki, jak może poprawić ci samopoczucie, poczuje się przydatny i może następnym razem sam wykaże inicjatywę – pociesza Terrence Real.

PRAGNIESZ... ...więcej szczerych rozmów

Twój ukochany zachowuje się jak szef kontrwywiadu? Wypowiada maksimum piętnaście słów dziennie, z czego trzy to „i znowu pada”? Frustrujące! Ale to nie znaczy, że on coś przed tobą ukrywa. – Kobiety codziennie mówią o swoich uczuciach i wymieniają się informacjami o sobie – to dla nich sposób budowania więzi. Mężczyźni zupełnie nie odczuwają takiej potrzeby – wyjaśnia dr Deborah Tannen, specjalistka od komunikacji interpersonalnej, autorka książki „Ty nic nie rozumiesz!”. Jeśli to ci poprawi samopoczucie, możemy zdradzić, że tobie – jako swojej dziewczynie – twój facet pewnie i tak mówi ci więcej niż komukolwiek innemu. Nie wystarczy ci to? To podkręć wasze konwersacje. Mężczyźni chętniej odpowiadają na konkretne pytania, więc zamiast ogólnikowego „Jak tam w pracy?”, spytaj: „Skończyliście już z Robertem ten projekt?”. Wybierz też odpowiedni moment. Nie wtedy, kiedy jest zestresowany po pracy, bo będzie miał wrażenie, że jeszcze mu dokładasz problemów. Pogadaj z nim, gdy będzie wyluzowany i... gdy robi coś innego. Choć mężczyźni znani są z tego, że multitasking to nie ich bajka, znacznie szybciej otworzą się, gdy są zajęci czymś innym – na przykład zakupami czy jazdą na rolkach.

PRAGNIESZ... ...czułości po seksie

Właśnie przeżyłaś orgazm miesiąca, chcesz się przytulić do kochanka i... słyszysz chrapanie? Tjaaa... większość facetów ma talent do rujnowania nastroju po nawet najgorętszej sypialnianej akcji. I przy okazji zadają cios naszemu ego. – Seks z Jackiem jest boski! – mówi 24-letnia Anna. – Ale po wszystkim on chce tylko spać. Czuję się wtedy samotna i odrzucona. Ty też? Kłopot w tym, że biologia działa na twoją (i Anny) niekorzyść. – Po seksie większość mężczyzn wchodzi w fazę wycofania, która może trwać kilka minut lub kilka godzin. Są wtedy całkowicie wyczerpani – wyjaśnia dr Stella Resnick, autorka książki „The Pleasure Zone”. – Niestety, ta faza zbiega się w czasie z chwilą, kiedy kobieta najbardziej pragnie emocjonalnej bliskości z partnerem. Zamiast próbować walczyć z Matką Naturą, współdziałaj z nią. Umówcie się na seks przed kolacją, a nie po niej. A może nawet przed śniadaniem...Bonus: masz szansę na replay... – Zamiast wymuszać na nim czułości, gdy leży wykończony, daj mu czas na relaks – radzi dr Resnick. – Gdy odzyska siły, będzie chętny do współpracy. A jeśli zaśnie? Przytul się i... też zaśnij.

PRAGNIESZ... ...by pomógł ci przetrwać rodzinne spotkania

Nikt nie potrafi celniej trafiać w twoje czułe punkty niż rodzina, dlatego obiadki z mamą, tatą, babcią i kuzynką bywają takie stresujące. Ty jesteś spięta i spanikowana, a twój facet pewnie jeszcze bardziej. – Ułatwisz mu życie, jeśli uprzedzisz go, czego może się spodziewać i czego od niego oczekujesz – radzi Real. Na przykład, poproś, by przybył ci na ratunek, jeśli twoja zwariowana na punkcie ślubu ciotka zacznie przypierać cię do muru. Albo umówcie się, że godzinę po przyjściu spotkacie się na osobności, by ustalić, czy nie czas uciec z imprezy. Kiedy poprosisz go o pomoc, uruchomisz jego instynkt obronny. – Facet jest dumny z siebie, kiedy może przybyć na ratunek swojej kobiecie. Jest więc spora szansa, że stanie się szczególnie czujny na twoje potrzeby – twierdzi Terrence Real. Ale i ty wspieraj jego! Wkrocz do akcji, gdy znajdzie się w kłopotliwej sytuacji. A jeśli nie zna jeszcze twojej „rodziny Addamsów”, wtajemnicz go w rodzinne sekrety. 33-letnia Katarzyna tak zrobiła. – Zawsze starałam się trzymać Jacka z daleka od moich rodziców, bo potrafi ą zachowywać się jak świry – wyznaje. Ale kiedy jej siostra wychodziła za mąż, Kasia ugięła się pod presją i postanowiła przyjść z partnerem. – Przed weselem opowiedziałam mu całą historię rodziny i w trakcie tej opowieści uświadomiłam sobie, że przecież ich dziwactwa są właściwie całkiem zabawne! – wspomina Katarzyna. Na imprezie, zamiast się stresować, żartowaliśmy z moich krewnych, czując się jak wspólnicy w przestępstwie. Teraz rodzinne uroczystości są o wiele łatwiejsze do zniesienia, bo Jacek wie, o co chodzi, i wspiera mnie, kiedy rodzina doprowadza mnie do szału...

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj