W twoim świecie

Dzień Matki – nie masz pomysłu na prezent?

Sprawdź nasze propozycje!

23maja2019
Dzień Matki – nie masz pomysłu na prezent? fot. istock.com

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. W Polsce będziemy celebrować to święto już 26 maja, więc to ostatni dzwonek by przygotować na ten dzień coś specjalnego.

To wyjątkowe święto obchodzone jest niemalże na całym świecie, jako wyraz wdzięczności i uznania dla wszystkich matek. Każdy z nas chce by w tym dniu na twarzy mamy pojawił się uśmiech, ale prezentem chcemy nie tylko sprawić jej przyjemność, a przede wszystkim podziękować za trud naszego wychowania.

Zobacz nasze propozycje prezentów:

Reklama

Skąd wzięła się ta piękna idea?

Jej początków można doszukiwać się jeszcze w starożytności, w czasach kultu bogiń-matek, którym oddawano hołd, jako symbolom płodności i urodzaju. Zwyczaje te odeszły jednak w zapomnienie wraz z nadejściem chrześcijaństwa.

Tradycję na nowo zapoczątkowano dopiero w XVII wiecznej Anglii. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu, dzieci, które na co dzień pracowały na dworach szlacheckich, mogły na jeden dzień wrócić do swoich domów. Święto nazwano „Dniem u Matki” i obchodzono je w tej formie aż do XIX wieku.

Jednak Dzień Matki, który obchodzimy do dzisiaj, uznawany jest za wynik starań amerykanki Anny Jarvis, która zrozpaczona po śmierci matki, wnioskowała o ustanowienie tego święta. Chciała w ten sposób uczcić wszystkie matki i upamiętnić ich poświęcenie. Jej działania odniosły pozytywny skutek i 1914 roku w USA oficjalnie uznano Dzień Matki za święto narodowe, przypadające na drugą niedzielę maja. Idea szybko rozpowszechniła się wśród innych państw i obecnie Dzień Matki obchodzony jest niemal na całym świecie.

W Polsce po raz pierwszy celebrowaliśmy ten wyjątkowy dzień w 1914 roku w Krakowie, a rok później już w całym kraju. Od tamtej pory obchodzimy to święto co roku, 26 maja.

Jeśli więc nie masz pomysłu w jaki sposób możesz podziękować swojej mamie, sprawdź nasze propozycje – na pewno wywołają uśmiech na twarzy twojej mamy.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj