W twoim świecie

Chcesz zmienić świat? Zostań prawdziwą ECO Woman!

Świat tonie w plastiku, przybądź mu na ratunek.

Paula Konieczny

09kwietnia2019
Chcesz zmienić świat? Zostań prawdziwą ECO Woman! fot. istock.com

Każda z nas chciałaby zrobić coś wyjątkowego dla świata i zapisać się w jego historii. Niestety, nie każda z nas może dokonać odkrycia na miarę Marii Skłodowskiej-Curie, a bohaterki pokroju Wonder Woman istnieją tylko w wyobraźni. Nie zniechęcaj się jednak, wciąż możesz wiele zdziałać dla naszej planety. Pozwól, że podpowiemy ci, co takiego możesz zrobić, żeby poczuć się superbohaterką!

Czy wiedziałaś, że w ciągu roku w morzach i oceanach ląduje ponad 8 milionów ton plastiku? Nie możesz sobie tego wyobrazić, co? To wyobraź sobie, że co minutę do wód trafia zawartość jednej śmieciarki. Przerażające, prawda? To niestety nie koniec zatrważających danych. Naukowcy przekonują, że do 2050 roku w wodach będzie więcej plastiku niż ryb, a Wielka Pacyficzna Plama Śmieci ma już powierzchnię pięć razy większą od powierzchni Polski. Jak sama widzisz świat potrzebuje ratunku - jesteś gotowa mu pomóc?

Przeczytaj więc, jak zmienić codzienne nawyki i zostać ECO WOMAN!

Pij wodę z kranu

Co sekundę kupujemy około 20 tysięcy plastikowych butelek, które rozkładają się następnie setki lat, trując przy tym nas i nasza planetę. Poza tym do produkcji wody butelkowanej musisz doliczyć produkcję etykiet, kleju i folii do pakowania. A zatem jeszcze większej ilości szkodliwych śmieci!

Reklama

Pijąc wodę z kranu, znacznie ograniczasz zużycie plastiku. Ponadto jest łatwo dostępna, tania i bezpieczna dla zdrowa. Jeśli jednak odczuwasz smak chloru, możesz kupić specjalny dzbanek lub butelkę z filtrem, który będzie usuwać smak i zapach chloru z wody kranowej. W takiej butelce wielorazowego użytku, będziesz mogła zabrać też wodę do pracy, na siłownię, czy zakupy. A kiedy ją opróżnisz w każdym z tych miejsc możesz napełnić ją od nowa!

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli takich butelek, więc na pewno wybierzesz coś dla siebie. Pamiętaj jednak, że nie jet to niezbędne. Woda z kranu jest obecnie naprawdę dobrej jakości, bogata w minerały, a według nas zupełnie nie różni się smakiem od wód butelkowanych.

Nie korzystaj z foliówek

Szacuje się, że Polacy zużywają około 11 miliardów plastikowych toreb rocznie, a jednej takiej “jednorazówki” używamy przez zaledwie kilkanaście minut!

Na zakupy zabieraj wiklinowy koszyk albo materiałowe torby wielokrotnego użytku – są wytrzymałe, wygodne a mogą być też stylowe! Miej zawsze jakąś pod ręką – w samochodzie, w torebce, czy nawet kieszeni kurtki. Złożona nie zajmuje wiele miejsca, a będziesz mieć pewność, że nie zapomnisz jej zabrać na zakupy. A co z owocami i warzywami? Możesz zrobić swoje woreczki np. ze starych firanek lub posłużyć się siatkami na pranie! Są małe, lekkie i znowu – możesz ich użyć wiele razy.

Nie używaj jednorazowych kubków

Prawdopodobnie będziesz w szoku jeśli powiemy ci, że papierowe kubki po kawie wcale nie są ekologiczne – wbrew pozorom nie da się ich przetworzyć. Papier, z których są zrobione nasączany jest polietylenem, aby zapobiec wsiąkaniu w niego napoju. Niestety, uniemożliwia to poddanie ich recyklingowi. Jeśli więc zdecydujesz się kupić kawę na mieście, zabieraj ze sobą swój własny bidon lub termos.

Nie pij przez plastikowe słomki

Mimo że nie mają żadnej praktycznej funkcji i można by uznać je za zupełnie niepotrzebne, wciąż są niezwykle często używane. Tymczasem korzystanie z plastikowych słomek jest już passe, naprawdę! Myślisz, że taka mała słomka nie ma wielkiego wpływu na środowisko? Niestety, sami Polacy zużywają dziennie aż 3 miliony takich rurek. Użyte raz, trafiają do kosza. Te niepozorne małe, kolorowe przedmioty nie ulegają biodegradacji i są jednym z najczęściej znajdowanych w oceanie śmieci. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie sączenia wakacyjnego drinka bez rurki, wybierz alternatywne, wielorazowe opcje. Możesz sięgnąć na przykład po: słomki stalowe – nierdzewne, trwałe i nadające się do późniejszego przetworzenia; słomki bambusowe – w pełni naturalne i biodegradowalne lub słomki papierowe.

Rób przemyślane zakupy

Przede wszystkim nie chodź na zakupy głodna! Masz wtedy ochotę na wszystko i kupujesz o wiele zbyt dużo żywności, która później często się marnuje. Zawsze zabieraj ze sobą listę zakupów, dzięki której nie kupisz niepotrzebnych ci rzeczy. Ponadto unikaj produktów w plastikowych opakowaniach. Zamiast jabłek zapakowanych w plastikową torbę sięgnij po jabłka sprzedawane na wagę, a mydło w płynie zamień na mydło w kostce z mydlarni.

A kiedy już wprowadzisz te zmiany do swojego życia... zachęcaj do nich innych i stwórz swój własny team superbohaterów. Razem możemy więcej!

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj