W twoim świecie

Ten film rozpali twoje zmysły bardziej niż 50 twarzy Greya

Jedno jest pewne – po obejrzeniu zwiastuna czekam na ten film z wypiekami na twarzy.

Katarzyna Lemanowicz

02kwietnia2019
Ten film rozpali twoje zmysły bardziej niż 50 twarzy Greya fot. Materiały prasowe

O CZYM JEST FILM "AFTER"?

To ekranizacja bestsellerowej powieści Anny Todd okrzykniętej najnowszym fenomenem wydawniczym na miarę „Sagi ZMIERZCH” i „50 Twarzy Greya”!  Powieść zachwyciła ponad 1,5 miliarda czytelników w ponad 40 krajach! Porywająca opowieść o namiętności, która wywraca świat do góry nogami.

W dużym skrócie film opowiada o dziewczynie, Tessie Young – pilnej uczennicy i oddanej córce. Zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało pokrywają tatuaże, a jego zachowanie pełne jest buntu. Hardin jest wszystkim, czego Tessa starała się unikać w dotychczasowym życiu, ale po jednym spotkaniu nad jeziorem stanie się wszystkim, czego Tessa będzie odtąd pragnąć. Chłopak otworzy przed grzeczną i do bólu przyzwoitą Tessą, świat uczuć, doznań i namiętności o jakie nigdy wcześniej, by siebie nie podejrzewała. Odtąd nic już nie będzie takie samo… szczególnie, że wkrótce na jaw wyjdzie tajemnica z przeszłości Hardina Scotta.

Zainteresowana? To zobacz zwiastun! My już nie możemy się doczekać premiery - film wchodzi do kin 12 kwietnia!

JAKA JEST GENEZA FILMOWEJ EKRANIZACJI?

„After”, to opowieść o pierwszej miłości oraz odkrywaniu własnej tożsamości. Autorka, Anna Todd, po napisaniu rozdział, momentalnie wrzucała go do sieci, do serwisu Wattpad - po to by dowiedzieć się, co o jej dziele, na bieżąco, myślą czytelnicy.

Reklama

 

CZYM JEST WATTPAD?

To serwis umożliwiający publikację autorskich opowiadań, wierszy, fan fiction czy wielu innych gatunków literackich. Użytkownicy mają możliwość komentowania i zapisywania tych ulubionych, w prywatnych bibliotekach.

JAK ROZPOCZĘŁA SIĘ PRZYGODA Z "AFTER"?

”Od czytania fan fiction”, wyjawia autorka niespodziewanego hitu czytelniczego, Anna Todd. „Zawsze uwielbiałam tę formę pisarstwa z ludźmi i dla ludzi, spotkałam się z nią po raz pierwszy na Instagramie, gdzie nieznajomi pisali historie fan fiction o zespole One Direction. Wśród moich dorosłych znajomych nikt niestety nie podzielał mojej pasji do ich muzyki, a przecież ich słowa, melodie i ogólnie życiowa postawa są niczym wirus zarażający wszystkich szczęściem. Dołączyłam więc do serwisu Wattpad i zainstalowałam aplikację, żeby móc czytać kolejne opowieści fanów, ale nigdy nie myślałam o tym, żeby samej zacząć pisać fan fiction”.

Todd przeczytała błyskawicznie dosłownie wszystko, co zostało napisane o One Direction na Wattpad, które jednocześnie zdobywało coraz większą renomę platformy społecznościowej, gdzie można czytać i pisać za darmo, zdobywając nowych fanów. „Nie interesowały mnie też zbytnio inne historie, zapisałam się tam wyłącznie dla One Direction. Ale postanowiłam, że sama coś napiszę. Jeden rozdział. To była przypadkowa myśl i gdybym zaczęła się nad nią zastanawiać, rozważać „za” i przeciw”, to bym pewnie szybko zrezygnowała”, wspomina ze śmiechem Todd. „Chciałam napisać ten rozdział dla własnej rozrywki, dla przygody, ale potem przyszły kolejne, a po mniej więcej trzech miesiącach ludzie zaczęli tłumnie czytać moją twórczość, aż w końcu zawiesili na moment całą stronę internetową! Ekipa z Wattpad zgłosiła się do mnie niedługo później z pomysłem publikacji tej historii w formie powieści. Stworzyli aukcję, na której mogłam wybrać redaktora i wydawnictwo, które najbardziej przypadło mi do gustu. Nie muszę chyba dodawać, że to wymarzona sytuacja dla każdej pisarki”.

fot. Materiały prasowe

„After” szybko stało się najpopularniejszą publikowaną w rozdziałach opowieścią w historii platformy, całość została ogółem przeczytana ponad 1,5 miliarda razy, a tymczasem Wattpad osiągnął internetową dojrzałość, zwiększając swój zasięg do w pełni globalnego. Premiera drukowanej powieści „Afrer” miała miejsce w 2014 roku nakładem prestiżowego wydawnictwa Simon & Schuster. Do dzisiaj książka została przetłumaczona na ponad 30 języków, a na świecie sprzedano grubo ponad 11 milionów egzemplarzy. „After” trafiło na listę bestsellerów na tak wymagających w perspektywie literackiej rynkach jak Niemcy, Francja czy Hiszpania.

Główny męski bohater internetowych publikacji Todd został w dużej mierze oparty na jednym z najpopularniejszych piosenkarzy One Direction, do tego stopnia, że zgadzały się nawet inicjały obu mężczyzn. „Z biegiem czasu Hardin Scott stał się jednak zupełnym przeciwieństwem tego, kim Harry Styles wydaje się być w prawdziwym życiu.

fot. Materiały prasowe

"Po napisaniu pierwszego rozdziału przestałam już myśleć o tej historii jako związanej z One Direction, czerpałam inspirację już chyba tylko z ich fizycznego wyglądu. U mnie nikt nie gra w żadnym zespole, nikt nie śpiewa, poza Hardinem nikt nie jest nawet Brytyjczykiem. Większość wymyślonych przeze mnie postaci jest również mocno wytatuowanych. Gdy zaczynałam pisać książkę na Wattpadzie, Harry Styles miał ledwie trzy małe tatuaże, a mój Hardin już całą klatkę piersiową pokrytą atramentem. Ciekawe było to, że Harry zaczął następnie robić sobie nowe tatuaże, a ja, z racji niesłabnącej pasji, postanowiłam reagować na to w nowych rozdziałach mojej rozwijającej się historii. Przy każdym tatuażu Harry’ego Hardin zyskiwał bardzo podobny, co przypuszczalnie znów bardziej ich zbliżyło. Jak to, że gdy Harry zapuścił długie włosy, włosy Hardina też stały się dłuższe”.

Ustalenie ogólnej koncepcji powieści, reguł świata przedstawionego, a także jej enigmatycznego tytułu zajęło Todd sporo czasu, a wraz z kolejnymi rozdziałami coraz bardziej wciągała się w sztukę kreacji za pomocą klawiszy i własnej wyobraźni. „Na samym początku moja historia była pozbawiona konkretnego tytułu. Funkcjonowała na Wattpadzie jako Fan fiction o Harrym Stylesie”, zauważa Anna Todd. „Gdy wciągnęłam się w nią już całkowicie, gdy zauważyłam, jak postaci zmieniają się z biegiem czasu, wymyśliłam tytuł After, czyli coś, co oznacza po, w sensie w konsekwencji czegoś. Słowo odnosi się do mojej Tessy, która po spotkaniu Hardina staje się zupełnie inną osobą, jednakże z biegiem czasu zaczęłam myśleć o tytule raczej o reakcji na to, co dzieje się z nim po spotkaniu z Tessą. Moi fani wymyślili chyba z milion różnych interpretacji tytułu, łącznie z pomysłami na to, co dzieje się po tym, jak bohaterowie się zakochują”, dodaje Todd. „Bardzo mi się niektóre podobały, cała społeczność Wattpad jest zresztą fantastyczna, ponieważ składają się na nią ludzie, którzy czytają i piszą z pasji, nie z kalkulacji. Nikt tam nie publikuje po to, żeby zacząć zarabiać pieniądze, nikt nie interesuje się trendami wydawniczymi, nikt nie musi tłumaczyć się żadnym redaktorom. Wszyscy świetnie się przy tym bawią”.

fot. Materiały prasowe

Todd doczekała się grupy zagorzałych fanów, którzy określają się Afternatorami i śledzą jej twórczość od samego początku jej działalności twórczej na Wattpadzie. „Bardzo mi pomogli, nieustannie mnie motywują do działania i przekraczania kolejnych granic, to moi przyjaciele na dobre i na złe. To właśnie ich komentarze skłaniały mnie do pisania kolejnych rozdziałów, do nieszablonowego myślenia”, wspomina Todd. „Ich słowa, ich prośby, ich pasja, gdy apelowali do mnie, że nie mogą wytrzymać bez kolejnego rozdziału. Dla nich pisałam tak szybko i tak skutecznie. Wyrzuciłam z siebie ponad milion słów w ciągu jednego roku!”

Gigantyczna popularność „After” sprawiła, że książka szybko zyskała nową rodzinę i stała się pierwszą z serią powieści z cyklu „After”. Na chwilę obecną jest ich już pięć: „After. Płomień pod moją skórą”, „After. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem”, „After. Ocal mnie”, „After. Bez siebie nie przetrwamy” oraz „Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę”. Todd napisała również dwie książki w cyklu Landona, czyli postaci, która swój literacki żywot zaczęła właśnie w „After”. Są to „Nothing More” i „Nothing Less”. „Moi zagraniczni wydawcy nie mogą się nadziwić, że nie mająca większego doświadczenia amerykańska pisarka z jakiegoś nieznanego im serwisu internetowego napędza im tak skutecznie sprzedaż”, podsumowuje Anna Todd.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj