W twoim świecie

Czym tak naprawdę jest cisseksualizm?

Co z tą płcią?

Paula Konieczny

23marca2019
Czym tak naprawdę jest cisseksualizm? fot. istock.com

Tożsamość płciowa w ostatnim czasie zyskała zupełnie inny wymiar. Twardy binarny podział na dziewczyny i chłopców przeszedł do lamusa. Pojawiło się za to coraz więcej terminów, które określają naszą płeć, a w których trudno nam się jeszcze odnaleźć. Postaramy wam się je przybliżyć.

“Cisgender”, czy też właśnie cispłciowość lub cisseksualizm oznacza zgodność z płcią przypisaną nam w dniu narodzin. Innymi słowy oznacza to, że w pełni utożsamiamy się z płcią biologiczną nadaną nam przy narodzinach. Takie osoby nazywamy “nie-transseksualistami”.

Jednak nie wszystkie osoby doświadczają zgodności tożsamości płciowej z fizycznymi cechami płciowymi.

Reklama

“Dla każdego, kto nie zgadza się wewnętrznie z płcią, którą przydzielono im po urodzeniu, istnieje wiele różnych terminów, z których mogą wybrać” – mówią seksuolodzy związani ze środowiskiem LGBT.

Transseksualizm opisuje osoby, które nie utożsamiają się ze swoim ciałem. Transseksualista to na przykład taka osoba, która urodziła się w ciele chłopca, ale identyfikuje się z płcią żeńską –  tj. identyfikacja płciowa tej osoby jest niespójna z posiadaną przez nią płcią biologiczną.

Termin “trans” jest często używany do określenia wszystkich, których płeć nie zgadza się z płcią przydzieloną przy urodzeniu.

Jednak obok transseksualności możemy też wyróżnić transwestytyzm podwójnej roli – dotyczy on osób, które odczuwają potrzebę chwilowego upodabniania się do płci przeciwnej w celu uzyskania satysfakcji emocjonalnej (nie seksualnej!). Nie wiąże się to z chęcią stałej zmiany płci.

Istnieje jeszcze interseksualizm, który polega na posiadaniu jednocześnie męskich i żeńskich narządów płciowych. Interseksualność może przybierać różne formy – brak wyraźnie wykształconych cech jednej płci, występowanie dwóch narządów bądź też jednego łączącego w sobie cechu obu.

Niezwykle ważne jest, by osoby identyfikujące się jako cispłciowe znały inne odłamy płciowości i wykorzystywały swoje przywileje, starając się uczynić świat lepszym miejscem do życia dla innych.

JAK TEGO DOKONAĆ?

Przede wszystkim – otwórzmy się na inność. Wszyscy jesteśmy ludźmi i w takim samym stopniu zasługujemy na szczęście i szacunek, bez względu na to jakiej jesteśmy płci.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj