W twoim świecie

Do czego potrzebny ci mentor?

Jest twoją sekretną bronią w drodze na szczyt. A jeśli nie mierzysz tak wysoko, to pomoże ci czerpać satysfakcję z tego, co robisz lub znaleźć pracę twoich marzeń.

Izabela Cieplińska

22marca2019
Do czego potrzebny ci mentor? fot. istock.com

KIM JEST MENTOR?

Pamiętasz historię Odyseusza? Gdy wyjeżdżał pod Troję, poprosił przyjaciela Mentora, by podczas jego nieobecności opiekował się jego żoną oraz synem i dbał o jego rozwój. I tym sposobem wieki temu zapoczątkował trend na mentoring. W życiu codziennym twoim mentorem może być mama lub przyjaciółka. Radzą ci, wspierają, dopingują, motywują. Gdyby dołożyć im odpowiednie kompetencje i doświadczenie w biznesie, miałabyś zawodowego mentora, o którym mowa w tym tekście. To ktoś więcej niż tylko doradca i życiowy coach. „Mentoring jest potężnym narzędziem wsparcia, w szczególności dla kobiet. Opiera się na dwustronnej relacji między mentorem – osobą bardziej doświadczoną, z reguły starszą – a mniej doświadczoną, nazywaną mentee. Mentor dzieli się swoim doświadczeniem, mądrością życiową i wiedzą, wspiera początkującą osobę. Ma wolę, chęć i bezinteresowność, żeby ją prowadzić w drodze do własnego biznesu”, wyjaśnia Katarzyna Wierzbowska, współzałożycielka Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet oraz Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Co ważne, wcale nie musi mieć doświadczenia w branży, którą planujesz się zająć, ale potrafi w krytyczny sposób spojrzeć na twoje dokonania i odpowiednio cię zmotywować do podejmowania działania. Pomoże ci zaplanować cele i zada pytania, dzięki którym będziesz mieć pewność, że idą one w parze z tym, czego szukasz w życiu. Poza tym wesprze cię w przewartościowaniu swojego życia, pomoże ustalić priorytety, dostrzec mocne strony i wyciągnąć na światło dzienne cechy charakteru, o których możliwe, że nawet nie miałaś pojęcia. Mówiąc w skrócie: jeśli chcesz wspiąć się po drabinie kariery (i przygarnąć przy okazji trochę gotówki), mentor jest twoim biletem wstępu do świata biznesu.

CZY POTRZEBUJESZ MENTORA?

CHCESZ ODNIEŚĆ SUKCES

Jeśli chcesz być najlepsza w tym, czym się zajmujesz, skorzystaj z pomocy mentora. Chcesz być na przykład lepszym mówcą? A może chcesz poprawić kontakty w branży, którą się zajmujesz lub zdobyć nowe? Albo też chcesz zamienić swoje hobby w dochodowy biznes? Tak, szukaj mentora.

STOISZ NA ZAWODOWYM ROZDROŻU

Nie wszyscy mają jasną wizję swojej ścieżki kariery – większość z nas nie wie nawet, czym chciałoby się zajmować na co dzień. Wystarczy, że masz jakiś pomysł na siebie, którym możesz podzielić się z mentorem, a ten podpowie ci sposób na jego realizację.

ODCZUWASZ STAGNACJĘ

Reklama

Nawet jeśli masz w tej chwili ciepłą posadkę, ale nie widzisz się w tej roli długoterminowo, warto poszukać mentora. Nie musisz natychmiast rzucać wszystkiego, ale powoli zbierać narzędzia, którymi w pewnym momencie zbudujesz swoją karierę na nowo.

JAK ZNALEŹĆ ZAWODOWEGO MENTORA?

To wcale nie jest takie trudne. Zobacz sama...

ZASTANÓW SIĘ, CZEGO CHCESZ

Na początek warto zastanowić się, czym chciałabyś się zajmować. Nie tylko w tej chwili, ale gdzie widzisz siebie za pięć lat. Jakie są twoje mocne strony, jakie masz słabości. Określ krótkie i długoterminowe cele.

SPRAWDŹ, JAKIE MASZ MOŻLIWOŚCI

Daj światu znać, że szukasz mentora, np. wykorzystując media społecznościowe. Możesz także zgłosić się do organizacji skupiającej mentorów. Pomoże ci dobrać najlepszego dla ciebie.

ODRÓB PRACĘ DOMOWĄ

Gdy sama znajdziesz potencjalnego mentora, upewnij się, że będzie do ciebie pasował. Sprawdź: jaką obrał ścieżkę swojej kariery, w czym jest dobry, jakie sukcesy ma na swoim koncie, jakie ma kontakty?

PRZEDSTAW SIĘ

Nie dzwoń do niego z pytaniem: „Hej, jestem Ania, zostaniesz moim mentorem?”. Przedstaw się i powiedz, co o nim wiesz, jaką firmę prowadzi, o nagrodach, które zdobył. Upewnij się, że to, co dla niego ważne, jest też istotne dla ciebie.

IDŹ NA SPOTKANIE

Powiedz: „Marzyłabym o spotkaniu z tobą. Czy mógłbyś poświęcić mi 20 minut? Liczę na poradę, jak mogłabym osiągnąć przynajmniej część twoich osiągnięć”. Gdy okażesz zainteresowanie, z reguły otrzymasz pozytywną odpowiedź.

POWIEDZ, CZEGO CHCESZ

Może i jest to trochę przerażające, ale im precyzyjniej przedstawisz swoje intencje, tym lepiej. Powiedz mu, za co go podziwiasz i że chciałabyś poszerzyć swoje umiejętności. Na koniec poproś, by został twoim mentorem.

BĄDŹ WYTRWAŁA

Powinniście wspólnie ustalić krótko i długoterminowe cele, które stworzą jasny obraz waszej współpracy i działań. Godzinne spotkanie raz na dwa tygodnie powinno wystaczyć, ale określcie swój własny rytm spotkań.

UNIKAJ PRESJI

Pamiętaj, że mentor prowadzi swoje biznesy i jest bardzo zapracowany. Nie oczekuj, że będzie dostępny dla ciebie 24/7. Wyślij przyjazny e-mail, jeśli potrzebujesz wsparcia poza ustalonym grafikiem.

SPRÓBUJ SIĘ ODWZAJEMNIĆ

Jeśli wypłyniesz, powiedz głośno, komu zawdzięczasz swój sukces. Mentoring jest ulicą dwukierunkową. Mentor tak samo uczy się od ciebie jak ty od niego, więc dziel się przemyśleniami.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj