W twoim świecie

Dlaczego nie możemy przestać plotkować?

Prawdopodobnie będzie ci lżej, jeśli powiemy, że czas poświęcony na plotkowanie czy Bradley Cooper faktycznie ma romans z Lady Gagą wcale nie jest zmarnowany!

17marca2019
Dlaczego nie możemy przestać plotkować? fot. istock.com

Jak się okazuje, plotkowanie jest nam potrzebne do przetrwania. I nie, nie żartujemy.

Plotkujemy, bo tak zaprogramowane są nasze mózgi. Według biologów, zajmujących się ewolucją, przetrwanie naszego gatunku zależy od przepływu informacji. A czymże innym jest plotkowanie, prawda?

W prehistorii ludzie żyli w małych grupach, które współpracowały ze sobą, dzieląc się informacjami. Już wtedy potrzebowaliśmy informacji o tym, komu można zaufać, kogo lepiej unikać, a nawet kto z kim sypia.

Podobno jest tak, że ludzie, którzy są zainteresowani życiem innych łatwiej osiągają sukces.

Dowodem popierającym tę tezę może być fakt, że zaczynamy plotkować już jako dzieci, a dwie trzecie naszych rozmów można śmiało nazwać właśnie plotkowaniem. Dlaczego zatem uważamy to za coś złego? I dlaczego, skoro to takie złe, sprawia nam aż taką przyjemność?

Reklama

Kiedy plotki zamieniają się w oszczerstwa

Plotkowanie z jednej strony jest sprawą wynikającą z naszej biologii ale dość często bywa problematyczne. Szczególnie, że dzisiaj, za sprawą social mediów, plotkowanie stało się zdecydowanie bardziej zaawansowane. Możemy rozsiewać plotki z prędkością światła, wciskając zaledwie jeden przycisk. Dajemy sobie prawo do analizowania najintymniejszych aspektów życia innych, bo przecież śledzimy ich na instagramie.

Podczas, gdy plotki faktycznie mogą dostarczyć nam ważnych informacji, to często są też łatwym sposobem na wylanie naszych żali na temat jakiejś osoby. Nie ma nic produktywnego w obgadywaniu stylizacji naszej koleżanki czy rozsiewanie wyssanych z palca plotek. Nasz świat stał się zdecydowanie bardziej skomplikowany niż był. Czy zatem plotkowanie wciąż jest potrzebne do przetrwania?

Pozytywny wpływ plotkowania

Oczywiście. Plotkowanie jest wręcz niezbędne do stworzenia silnych społeczności.

W badaniu przeprowadzonym na temat wpływu plotek na normy społeczne, okazało się, że ludzie byli bardziej skłonni plotkować o złym zachowaniu – w tym przypadku zaśmiecaniu -  niż o tym dobrym. Pomagało im to rozjaśnić i umocnić fundamenty moralne. Uczestnicy badania, plotkując poczuli ze sobą wieź, a co za tym idzie, stworzyli swoją małą społeczność.

I właśnie na tym polega dobre działanie plotkowania. Stają się przestrzenią głębokiego, wspólnotowego myślenia. Platformą, na której porozumiewamy się we wspólnym języku. Pomyśl chociażby o forach internetowych poświęconych stylowi Kate Middleton. Anonimowość na takich grupach, sprzyja, co prawda, szerzeniu się hejtu, ale jednoczy też ludzi, którzy są zauroczeni stylem księżnej i tworzą w ten sposób swoją własną, małą społeczność.

Zła sława plotek

Z badań wynika, że zaledwie pięć procent plotek jest złośliwych – jak to się stało , że zyskały one tak złą sławę? Pomimo że badania pokazują, że mężczyźni plotkują równie często, jak kobiety (jeśli nie częściej!), plotkowanie utożsamiane jest z zajęciem typowo kobiecym. Niestety, to właśnie ta relacja przyczynia się do negatywnego wizerunku plotkowania.

Wcale nie takie złe

Zgodzicie się chyba z nami, że plotkowanie pozwala zrozumieć dużo lepiej pewne sprawy. I to na różnych polach naszego życia. Praca, przyjaźń, dom, znajomi. Nie ma nic złego w wymianie informacji. Problem pojawia się w momencie, kiedy plotka zaczyna szkodzić, kiedy jesteśmy zbyt kreatywni w wymyślaniu historii i przede wszystkim, kiedy właśnie wymyślamy, wyssane z palca historie.

Kobiety dzielą się informacjami, ponieważ chcą lepiej poznać swoje miejsce pracy i zasady w niej panujące. W rzeczywistości taka otwarta rozmowa może być kluczem do zredukowania różnic w płacach kobiet I mężczyzn. Robimy to by zdobyć przewagę w świecie, w którym nadal rządzą mężczyźni.

Plotkowanie może nas też ochronić przed facetem, od którego lepiej trzymać się z daleka, czy od fałszywej przyjaźni. Plotka może więc zapewnić bezpieczeństwo. Używano jej w ten sposób już od tysiącleci.

Pamiętaj plotki mogą być złe, ale rozsądne plotkowanie może nam naprawdę pomóc.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj