W twoim świecie

Mówisz do swojego zwierzaka? To oznaka inteligencji.

Rozmawianie ze swoim pupilem wcale nie czyni cię szaloną, czy dziecinną!

14marca2019
Mówisz do swojego zwierzaka? To oznaka inteligencji. fot. istock.com

Wręcz przeciwnie. Naukowcy przekonują, że to oznaka inteligencji.

Na pewno zdarza ci się mówić do swojego zwierzaka, tak jakby doskonale cię rozumiał. Powierzasz mu swoje sekrety, zwierzasz się z problemów, czy szepczesz słodkie słówka, okazując czułość. Oczywiście nie jest to prawdziwa konwersacja, a raczej monolog, ale lubisz wierzyć, że Twój „rozmówca” naprawdę Cię rozumie.

Reklama

Pewnie nie raz pomyślałaś, że zachowujesz się dziecinnie. Albo ktoś z twoich bliskich nazwał cię szaloną. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości przypisywanie zwierzętom ludzkich cech, jest dalekie od bycia niedojrzałym. Potwierdzają to naukowcy, którzy sugerują, że ludzie, którzy rozmawiają ze zwierzętami, faktycznie wykazują się większą inteligencją.

Jak wyjaśnia dr Nicholas Epley, profesor nauk behawioralnych z University of Chicago fakt, że rozmawiasz ze zwierzętami (a nawet z rzeczami!) jest oznaką inteligencji. „Historycznie antropomorfizm był traktowany jako oznaka dziecinności lub głupoty, ale w rzeczywistości jest to naturalna tendencja, która czyni ludzi szczególnie inteligentnymi na tej planecie” - przekonuje.

Dotyczy to też przypisywania ludzkich cech innym rzeczom. Każdej z nas zdarzyło się chyba złościć na drukarkę, w której znowu zaciął się papier albo na ekspres do kawy, który znów przestał działać - „dlaczego mi to robisz?” Przyznaj, robiłaś tak nie raz!

Według Epleya takie zachowanie też jest wyrazem wysokiej inteligencji, a nie, jak zawsze sądzono, głupoty.  I zaznacza, że czyni nas to wyjątkowymi - „żaden inny gatunek nie ma takiej tendencji”.

A zatem – udanych rozmów! 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj