W twoim świecie

Jak odczytać mowę ciała?

Teraz już nie dasz się nabrać na piękne słowa

Anna Majcher

11marca2019
Jak odczytać mowę ciała? fot. istock.com

Rwiesz włosy z głowy, próbując odgadnąć, co na twój temat myśli nowo poznany przystojniak, z którym siedzisz przy barze? Prawdopodobnie nie odrobiłaś pracy domowej z lekcji o mowie ciała. Bo inaczej wiedziałabyś, czy krzyżowanie rąk na piersiach oznacza, że nie jest tobą zainteresowany, czy nie chce się przed tobą otworzyć. A może usprawiedliwiasz się, że doszukujesz się sygnałów, których nie ma? Tak mu wygodnie i tyle. Pomylić się w ocenie mowy ciała jest bardzo łatwo. Wszyscy wysyłamy całą masę zaszyfrowanych wiadomości bez szczególnych intencji. A one zamiast słów przybierają formę niewerbalnych sygnałów, np. założonych rąk, zagryzanych ust albo przymrużonych oczu. Jeśli ich nie dostrzeżesz lub źle je zinterpretujesz, przegapisz całą konwersację. Wychwycenie subtelności, które wysyła ciało, może być trudne, ale spokojnie, jest to do opanowania. Oto, jak to zrobić, aby zrozumieć, co inni naprawdę mówią, gdy... nie mówią.

Ale od początku, co to jest mowa ciała? Fachowo nazywa się kinezyką i oznacza niewerbalną komunikację między ludźmi. Na pewno zdarza ci się przewracać oczami, zagryzać wargę, prostować się na widok znajomego, prawda? No właśnie, to jest to! Wszelkie zmiany w wyrazie twarzy, ruchu gałek ocznych, postawie ciała, sposobie dotykania i zagospodarowania przestrzeni wokół siebie, to cały wachlarz informacji, jaki wysyłasz w świat bez nazywania rzeczy po imieniu. A te zdradzają każdą twoją myśl i intencję. Krótko mówiąc, mówią za ciebie wszystko. Czasem gesty potwierdzają twoje słowa. Innym razem całkowicie zaprzeczają temu, co mówisz. Wydaje ci się, że gdy jesteś smutna albo podekscytowana pokazujesz emocje światu swoją twarzą? Nieprawda, to tylko czubek góry lodowej. W rzeczywistości całe twoje ciało odzwierciedla stan ducha. Aby nie pokazać za wiele, warto zapanować nad tą sztuką i ograniczyć nieświadomy przekaz twojego ciała do minimum. I wcale nie jest to takie trudne.

GŁOWA

Powiedzmy, że ostatnio sporo imprezowałaś. Dwoisz się i troisz, żeby makijażem ukryć braki snu. Rozświetlacz, krople do oczu, róż na policzki. No, no, myślisz sobie, wyglądam, jakbym wróciła z urlopu. Tylko, że zaraz po przekroczeniu progu biura, koleżanka pyta: „Znowu balowałaś”? Jak ona to odkryła? Możesz wierzyć lub nie, ale zdradziły cię twoje włosy. Tak tak, one mówią o twojej kondycji psychicznej więcej niż chciałabyś powiedzieć. Wszystkie miewamy dni, kiedy stają okoniem i w żaden sposób nie chcą się ułożyć. Ale gdy ten okres się wydłuża, to znak, że sprawa jest poważniejsza, bo powodem może być stres. W tym przypadku prawdopodobnie po prostu zapomniałaś je porządnie wyszczotkować lub najzwyczajniej w świecie umyć głowę. Krótkie spojrzenie czujnych oczu szybko odkryje, że coś jest z tobą nie tak. Nie musisz nawet otwierać ust. Dlatego bądź uważna, zawsze dbaj o to, by wyglądały schludnie i były porządnie wyszczotkowane. To drobnym zabiegiem przekonasz innych, że masz kontrolę nad sobą i nad swoim życiem.

USTA

wilgotne, lekko rozchylone usta i rozluźnione szczęki sugerują zainteresowanie na tle seksualnym. Jeśli mężczyzna na randce w restauracji uśmiecha się szeroko i oblizuje usta (niekoniecznie próbując zmyć z nich sos pomidorowy), to oznacza, że próbuje z tobą flirtować i (tak!) jest w ciebie wpatrzony. i odwrotnie, zaciśnięte usta są z reguły oznaką dezaprobaty, a nerwowe zagryzanie i wciąganie ich sugeruje, że próbujesz coś ukryć.

Reklama

POLICZKI I SZYJA

Pamiętasz sytuację, jak pies sąsiada patrzył na ciebie spode łba i zaciskał przy tym szczęki? Od razu wiedziałaś, że lepiej trzymać się od niego z daleka. z ludźmi jest tak samo. Dodatkowo napięta szyja często świadczy, że rozmowa jest nieprzyjemna i rodzi tonę stresu. Jeśli chcesz wyglądać na zrelaksowaną, upewnij się, że jesteś wyprostowana, a twoja szyja wyciągnięta. Unikaj też zaciskania szczęki. Patrz prosto przed siebie (zamiast na podłogę lub sufit). Ludzie będą cię odbierać jak chodzącą oazę spokoju z wypisaną pewnością siebie na czole. A w bonusie poprawisz wygląd swojej figury.

KLATKA PIERSIOWA I RAMIONA

Podobnie jak w przypadku szyi, trzymaj kręgosłup prosto, z ramionami odchylonymi lekko do tyłu. Tym sposobem będziesz roztaczać wokół siebie chmurę pewności siebie. Opadnięte ramiona sugerują, że nie czujesz się komfortowo we własnej skórze i kompletnie nie wiesz, na czym polega poczucie własnej wartości. Twoje ramiona i dłonie komunikują światu czy się boisz, czy się nudzisz. założenie ramion na klatce piersiowej oznacza złość. Odchylanie ich szeroko, zakładanie za głowę lub chaotyczne machanie dłońmi sugeruje próżność i zarozumialstwo. chcesz zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? złóż dłonie (ale nie zaciskaj ich) i jeśli siedzisz, pozwól im spocząć na kolanach. To cię uchroni przed nadmierną gestykulacją i pozwoli kontrolować emocje. Kiedy stoisz, pozwól rękom odpoczywać po bokach. Pamiętaj, że uścisk dłoni może zrobić lub popsuć pierwsze wrażenie. wiotki oznacza niezainteresowanie, podczas gdy silny sugeruje głębokie zaangażowanie i dużą pewność siebie.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i coś w tym jest: kontakt wzrokowy (lub jego brak) mówi o tobie bardzo wiele. Twoja przyjaciółka zerka na innych ludzi, gdy siedzicie razem w knajpie? Najprawdopodobniej nie jest zainteresowana tematem rozmowy. Twój rozmówca wygląda, jakby śnił na jawie albo wpadł w seans hipnotyczny? Całkiem możliwe, że faktycznie odpłynął i nie nadąża za tym, co mówisz. Jeśli więc planujesz przekazać superważne newsy, przełóż je na lepszy moment. Kiedy jesteś zainteresowana osobą, z którą rozmawiasz, twoje oczy otwierają się szerzej, a głowa przekrzywia delikatnie na bok, co potwierdza, że jej słuchasz. Użyj tej sztuczki, gdy potrzebujesz odegrać osobę uczestniczącą w ważnej, ale raczej nudnawej rozmowie. Tylko pamiętaj, że zbyt intensywne wpatrywanie się w oczy partnera, może sprawić, że poczuje się niekomfortowo. Zbyt małe oznacza za to brak zainteresowania. Aby trafić w sedno, raz na jakiś czas odwróć na sekundkę wzrok na bok. Możesz w tym czasie wziąć łyka drinka lub włożyć kawałek jedzenia do ust podczas lunchu.

NOGI I STOPY

Kiedy siedzisz lub stoisz, wysyłasz ważne informacje o tym, jak czujesz się względem danej osoby lub sytuacji. Ściskasz mocno nogi? To znak, że jesteś skryta i spięta, nie otwierasz się na interakcję i budujesz wokół siebie mury. Rozluźnione pokazują, że jesteś zrelaksowana i chętna do konwersacji. Podświadome stukanie nogą o podłogę lub potrząsanie nogami zwraca uwagę na twoje zdenerwowanie. Dygot zatrzymasz, gdy skrzyżujesz nogi na wysokości kostek. Nie możesz doczekać się pobrania zdjęcia z internetu, bo łącze jest wolne? Swoją irytację najszybciej okażesz tupiąc stopą o podłogę. Z drugiej strony takie zachowanie może wskazywać, że działasz pod presją czasu, ale nie chcesz komentować tego na głos. Zdecydowane i miarowe tempo chodu to sygnał pewności siebie. Unikaj szurania i garbienia się, bo to świadczy, że boisz się tego, do czego zmierzasz.

ZABAW SIĘ W JASNOWIDZKĘ

Przewracanie oczami często uważa się za oznakę zniecierpliwienia, lekceważenia lub pogardy. Jeśli twój partner często tak robi, warto zmienić sposób komunikacji między wami.

Odwracanie wzroku i patrzenie po przekątnej najczęściej oznacza, że twój rozmówca przetwarza w głowie to, co mówisz. Ale jeśli jego wzrok wędruje bezpośrednio w dół to znak, że czuje się bezradny lub przyznaje się do winy.

Próba podchwycenia spojrzenia przystojniaka przy barze pokaże mu twoje zainteresowanie.

Rozszerzone źrenice oznaczają wielkie zainteresowanie lub zastraszenie, co bardzo łatwo odróżnić. Bardzo często jest także sygnałem dużego podniecenia seksualnego i potwierdza, że cokolwiek robisz ze swoim mężczyzną, rób tak dalej.

Jeśli chcesz ocenić czyjąś reakcję, zwróć uwagę na jego brwi. Podniosły się? Bingo. zrobiłaś wrażenie.

Chcesz ukryć kłamstwo? zdradzi cię wyraz twarzy! z pewnością zmarszczysz brew, a oczy są „rozbiegane”.

Gdy twój rozmówca łapie się za nos, ucho, usta lub szyję oznacza, że czuje się niekomfortowo i potrzebuje chwili relaksu.

Splatanie nóg uchodzi za najbardziej pociągającą pozycję dla mężczyzn. Gdy jedna noga kobiety ściśle przylega do drugiej, eksponując napięcie mięśni, to znak, że ma ochotę na seks.

 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj