W twoim świecie

Co wie o tobie twój… OKRES?

Okres kryje wiele zaskakujących sekretów na temat kondycji twojego zdrowia. Sprawdź, co jest w normie, a co niekoniecznie.

10marca2019
Co wie o tobie twój… OKRES? fot. istock.com

TWÓJ OKRES TO NIE TYLKO ból (w dolnej części pleców, brzucha i piersi). Teraz to również ogólny wskaźnik zdrowia – według Amerykańskiego Kongresu Położników i Ginekologów (ACOG). Co więcej, jest tak samo ważny jak twoja temperatura i puls. „To drzwi do kobiecego zdrowia”, tłumaczy Alyssa Dweck, ginekolog z Nowego Yorku i asystentka profesora w Mount Sinai School of Medicine.

O co chodzi? Ciągłe zmiany u twojego comiesięcznego gościa mogą sygnalizować inne problemy w twoim ciele. „Jeśli twój cykl nie funkcjonuje tak, jak powinien, może to być symptom innych medycznych komplikacji”, mówi Marcelle Cedars, dyrektorka wydziału endokrynologii reprodukcyjnej na University of California w San Francisco. Na przykład, okresy zbyt lekkie, zbyt ciężkie, czy zbyt bolesne mogą wskazywać na wiele problemów – od zaburzeń odżywiania, przez problemy z krzepliwością krwi, po słabą kondycję tarczycy. Eksperci podejrzewają, że te zależności mają charakter ochronny – jeśli coś nie działa w organizmie tak jak powinno, praca układu hormonalnego ulega zaburzeniu, więc być może nie będziesz w stanie donosić dziecka. „Prawdopodobnie brak jajeczkowania (owulacji) albo brak miesiączki jest naturalnym sposobem ochrony kobiety przed zajściem w ciążę, kiedy narażona jest na znaczący stres”, mówi dr Dweck. Więc generalnie tydzień krwawienia to sposób, w jaki ewolucja daje nam znać: hej, dbaj o zdrowie, żeby ludzkość mogła przetrwać! Niestety, nie wszyscy zwracają na to uwagę. Raport z 2002 roku pokazał, że lekarze często ignorują brak jajeczkowania albo nie zlecają testów, które mogłyby wskazać jego przyczynę. Prawie 50 procent kobiet z rozregulowanym cyklem musi odwiedzić aż 3 lekarzy, zanim któryś zleci właściwe badania! „Ten stan powoli się poprawia”, mówi dr Dweck, ale bądź uważna, poznaj i obserwuj swój cykl. Sprawdzaj, jak często masz okres (zapisuj datę jego rozpoczęcia), ile przeciętnie trwa, i ile podpasek lub tamponów zużywasz dziennie. Wyłapanie wszelkich anomalii pomoże ci uniknąć większych problemów i utrzymać zdrowie w perfekcyjnej formie. A jeśli twój okres robi ci niespodzianki, odwiedź swojego lekarza. Pojawia się niezapowiedziany Normalny cykl trwa między 24 a 35 dni, z krwawieniem trwającym 5-7 dni. „Jeśli menstruujesz częściej niż co 3 tygodnie albo rzadziej niż co 35 dni, coś może być na rzeczy”, mówi dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, specjalista ginekolog-położnik z centrum medycznego Polmed. Potencjalnym sprawcą mogą być zaburzenia pracy tarczycy, niedowaga, polipy albo mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników albo nawet rak szyjki macicy. Inny cichy sprawca to bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne albo ciąża. Tak, to ona czasem powoduje nieregularne krwawienia (może to być też poronienie).

Reklama

Jest jak Niagara

Podczas okresu zwykle potrzeba od 3 do 6 podpasek o normalnej chłonności (tzw. normal) w ciągu 24 h (dane ACOG). Jeżeli zużywasz ich więcej lub masz nagły „przypływ ”, może to wskazywać na polipy, mięśniaki, endometriozę, zapalenie jajowodów albo tarczycę. Niektóre lekarstwa mogą działać podobnie (np. Aspiryna, która może nasilać krwawienie).

Przemija niezauważony

Jeśli masz superlekki okres, albo w ogóle go nie masz, to nie znaczy od razu, że jesteś szczęściarą. Powodem znów może być zbyt niska waga. Ale również zmiany hormonalne (spowodowane np. przez pigułki anykoncepcyjne) lub, po prostu, ciąża. Skąpe plamienia w terminie miesiączki pojawiają się u kilku procent kobiet na początku ciąży.

Zabija cię!

„Bóle raz na jakiś czas nie są powodem do zmartwień ”, mówi naturopatka Lara Briden, autorka przewodnika po okresie „Period Repair Manual”. Ale jeśli ból jest tak silny, że wymiotujesz albo zostajesz w domu, może to oznaczać problemy – endometriozę albo mięśniaki. Jeśli cokolwiek związanego z twoim okresem cię niepokoi albo dolegliwości się nasilają – poproś swojego lekarza o badania. Masz do tego prawo, więc nie daj się zbyć.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj