W twoim świecie

To właśnie dzisiaj jest najbardziej depresyjny dzień w roku

O co tak naprawdę chodzi z BLUE MONDAY

Katarzyna Lemanowicz

21stycznia2019
To właśnie dzisiaj jest najbardziej depresyjny dzień w roku fot. istock.com

Dokładnie dzisiaj, w trzeci poniedziałek stycznia, przypada ten najbardziej depresyjny dzień.

Jak został wyliczony?

Na podstawie specjalnego wzoru, opracowanego przez Cliffa Arnalla – psychologa z Cardiff University. Algorytm ten bierze pod uwagę czynniki meteorologiczne, czyli krótki czas trwania dnia, niski poziom nasłonecznienia. Dodatkowo ważne są również elementy ekonomiczne, a tu: ilość czasu jaka minęła od Bożego Narodzenia, koniec terminu płatności kart kredytowych. Ostatnim, równie ważnym jest czynnik psychologiczny, najczęściej uświadomienie sobie niespełnionych postanowień noworocznych.

Reklama

Czy teoria BLUE MONDAY jest prawdziwa?

Sam autor wzoru określającego termin Blue Monday twierdził, że istnieje najbardziej depresyjnego dnia w roku jest tylko mitem. Dotyczyła głównie oferty, którą Cliff Arnall otrzymał od pewnej agencji PR-owej. Chodziło o wyliczenie dnia, w którym najlepiej rezerwować wycieczkę. Arnall przygotował pseudonaukowy wzór, w którym wziął pod uwagę nierealne zmienne.

Niezależnie od tego czy wierzysz czy nie w istnienie najbardziej depresyjnego dnia w roku, warto powziąć pewne środki ostrożności i delikatnie przygotować się na ewentualny spadek nastroju.

Skorzystaj z tych 5 punktów, a gwarantujemy uśmiech od ucha do ucha przez cały dzień:

Po pierwsze, na dzień dobry zrób coś dla siebie. Kiedy otworzysz oczy nie sięgaj po telefon. Weź matę do ćwiczeń, otwórz delikatnie okno i wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych. Nie zapomnij o energetycznej! To bardzo ważne.

Po drugie, przygotuj swoją ulubioną kawę. A dodatkowo dlaczego nie dodać do niej odrobiny syropu karmelowego i prażonych orzechów? Wyjątkowo dzisiaj, nie licz kalorii. Jeśli nie zdążysz przygotować kawy w domu, po drodze do pracy wejdź do kawiarni i zaszalej. Moją ulubioną kawą jest TIGER CHAI CAFFE LATE, dostępne w Costa Coffe. Pyszne, rozgrzewające i idealnie słodkie. Mniam!

Po trzecie, uśmiechaj się. Może to brzmi banalnie, ale nic nie działa lepiej niż szeroki uśmiech. A dodatkowo, wyjątkowo jedz dzisiaj dużo bananów. Dlaczego? Ponieważ te owoce zawierają tryptofan i serotoninę, które działają przeciwdepresyjnie i wpływają na pogodny humor. To substancje, które zmniejszają napięcie nerwowe i podatność na stres.

Po czwarte, idź na spacer. Niech nie zniechęci cię zimno! W ogóle idealny byłby trening, bieganie, jakakolwiek aktywność fizyczna. Ale rozumiemy, nie to nie! Najważniejsze, szczególnie w tym dniu to działanie w zgodzie ze sobą. Nic na siłę! A co powiesz, na spotkanie z przyjaciółką po spacerze? Lub spontaniczną randkę z ukochanym?

Po piąte, relaks, relaks i jeszcze raz… seks. Zdecydowanie polecam zakończyć BLUE MONDAY w ten sposób. W trakcie seksu zostaje uwolniony hormon szczęścia – serotonina i oksytocyna. Seks gwarantuje rozluźnienie, znosi napięcie, a dodatkowo pozwala schudnąć. Tak, 6 minut seksu to spalonych około 30kcal.

To co, jaki ty masz plan na dzisiejszy dzień?

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj