W twoim świecie

Sztuka podejmowania trudnych decyzji...

...czyli jak wybrać to co najlepsze dla ciebie?

31grudnia2018
Sztuka podejmowania trudnych decyzji... fot. istock.com

Mamy tyle opcji. Latte czy espresso? Poleżeć jeszcze 10 minut czy wstać? Warkocz czy rozpuszczone włosy? Zwykle udaje nam się dokonać wyboru. ale kiedy decyzja może zmienić nasze życie, trudno ją podjąć bez bólu. Przeczytaj, jak sobie ułatwić zadanie.

Nie tylko ty uważasz, że podejmowanie decyzji jest trudne. Naukowcy poważnie potraktowali temat i wszystko, co z nim związane (wątpliwości, strach przed tym, że będziemy żałować...) i okazało się, że jest to problem, który dotyczy bardzo wielu ludzi. Najtrudniej mają osoby niecierpliwe, z tendencję do czarno-białego myślenia i potrzebą definiowania się w każdej sytuacji. Kiedy stają przed jakimś ważnym życiowym wyborem czują się bardzo niekomfortowo. ale czy można im się dziwić? W końcu nasze decyzje pokazują, kim jesteśmy i jakie wartości wyznajemy. mamy wrodzoną potrzebę, by wypaść dobrze nie tylko w oczach innych, ale i własnych. Dlatego chcielibyśmy podejmować wyłącznie najlepsze decyzje. może z pomocą tych rad, które zaczerpnęłyśmy od ekspertów, będzie ci łatwiej. W każdym razie przeczytanie tego tekstu jest... na ten moment najlepszą opcją ;-).

POWTÓRZ SOBIE RACHUNEK PRAWDOPODOBIEŃSTWA

Nie rozważaj wszystkich opcji, ale te które mają realne szanse się zdarzyć, uważa Ralf Dobelli, autor książki „The Art of Thinking Clearly”. W razie czego, pomyśl o statystykach: większość dobrze płatnych prac wymaga dużego zaangażowania, w większości wypadków dziecko nie jest dobrym pomysłem na kryzys w relacji, większość dużych samochodów dużo pali. Nie, nie chcemy cię zdołować. Chcemy tylko byś nie popadała w niemądry optymizm. Jak to określił Dobelli: „Kiedy słyszysz stukot kopyt, nie spodziewaj się, że zaraz pojawi się zebra”.

ZNAJDŹ EMOCJONALNĄ RÓWNOWAGĘ

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Pewnie tak, ale badania są bezlitosne. Naukowcy z Michigan Ross School of Business pokazały, że ludzie trafniej przewidują skutki swoich decyzji, jeśli są w harmonijnym nastroju. To znaczy w równym stopniu smutni, co weseli. Kiedy jesteś neutralna emocjonalnie, twoja zdolność oceny jest lepsza, bo masz otwarty umysł i łatwiej wyławiasz pomocne informacje. I łatwiej ci uświadomić sobie zarówno przyjemne, jak i nieprzyjemne efekty twojego wyboru.

POWSTRZYMAJ POTRZEBĘ DZIAŁANIA

„Just Do It” – slogan Nike jest OK, jeśli zastanawiasz się, czy iść dzisiaj na trening. Ale w innych sytuacjach – niekoniecznie. Podjęcie decyzji za szybko, bez rozważenia „za” i „przeciw” jest ryzykowne. Ważne wybory implikują ważne zmiany w życiu i warto wziąć je pod uwagę. Bo nie chodzi tylko o to, czy masz zamieszkać z facetem. Zadałaś sobie pytanie, czy jesteś gotowa zrezygnować ze swojej niezależności, dogadać się w kwestii pieniędzy, zmywania naczyń, jedzenia w łóżku, kablówki i późnych powrotów do domu. Zastanów się, czy jesteś gotowa na wszystkie konsekwencje decyzji, którą podejmujesz.

A CO, JEŚLI NIE ZROBISZ NIC?

Reklama

Jak już rozważyłaś ewentualne konsekwencje podjęcia działania, to teraz rozważ, co zyskasz, a co stracisz, kiedy zostawisz sprawę, tak, jak jest. Jak się będziesz czuła, gdy nie zamieszkasz z chłopakiem, nie złożysz wypowiedzenia w pracy, nie podejmiesz studiów, nie skorzystasz z możliwości wyjazdu? Pomysł odejścia z firmy, która dobrze ci płaci, może wydawać ci się rozsądny teraz, ale jeśli to superstanowisko stresuje cię, drenuje z energii i nie pozwala na życie towarzyskie, o założeniu rodziny nie wspominając? Czasami ten ruch, którego nie wykonałaś, to może być ten, którego najbardziej będziesz w życiu żałować.

POMYŚL DLA KOGO TO ROBISZ?

Trudne decyzje podejmuj z myślą o sobie – zawsze. To jest ten jeden raz, kiedy wolno ci być egoistką. Nie pozwól, by pomysły albo rady innych ludzi pokrzyżowały twoje osobiste plany. Oczywiście ważne jest, żebyś wzięła pod uwagę, czy swoją decyzją nikogo nie krzywdzisz, ale nie powinnaś składać ofiary ze swoich marzeń, żeby zadowolić innych. Jeśli nie jesteś gotowa na małżeństwo, ale twój facet tak – powiedz mu o tym, zamiast rezerwować termin w urzędzie tylko po to, by go uszczęśliwić. Inni są ważni, ale ty też jesteś ważna.

ZADAJ SOBIE PYTANIE: CZY BĘDĘ SIEBIE LUBIĆ POTEM?

 Co będziesz o sobie myśleć, gdy już podejmiesz decyzję? Jaką będziesz osobą? Jeśli dokonasz wyboru zbyt szybko, może się zdarzyć, że stracisz sporo punktów w swoim własnym, prywatnym rankingu. Zwłaszcza, jeśli wybierzesz najłatwiejszą opcję – możesz zgubić gdzieś pewność siebie, poczucie sprawczości, wewnętrzną siłę. W końcu – jeśli ty sama nie uwierzysz, że jesteś zdolna do wielkich, odważnych czynów, to kto ma w to uwierzyć?

TERAZ, KIEDY JUŻ WYBRAŁAŚ OPCJĘ

Nie roztrząsaj „co by było gdyby”. Zaufaj sobie na tyle, żeby uwierzyć, że podjęłaś najlepszą decyzję, jaką w tym momencie, z tym zasobem wiedzy mogłaś podjąć. Teraz już nie ma sensu rozważać innych opcji.

9 NAJTRUDNIEJSZYCH WYBORÓW, JAKICH MUSISZ DOKONAĆ:

Zaczynasz od szkoły, a potem wcale nie jest łatwiej… Dlatego przemyśl dokładnie:

1. Co będziesz studiować?

2. Jaki będzie twój pierwszy krok na ścieżce kariery?

3. czy zmienić pracę, a może nawet zawód?

4. Gdzie zamieszkasz?

5. Czy masz kupić mieszkanie/dom czy wynajmować?

6. Czy, kogo i kiedy poślubić?

7. W jakim kraju żyć?

8. Dzieci: tak czy nie? a jeśli tak, to ile?

9. Kiedy się wycofać. I to będzie dotyczyć wielu sytuacji…

P.S.

Czy masz już naszą kartę, dzięki której możesz spełnić marzenie i polecieć na przykład balonem, albo pojechać na weekend we dwoje, czy pojeździć gokartem? Wystarczy, że kupisz najnowszy numer COSMOPOLITAN, aktywujesz naszą GIFT CARD i wybierzesz wymarzony prezent. Wejdź na katalogmarzen.pl i do dzieła!

A dodatkowo aktywując kartę do 31.12.2018 i wpłacając 185 zł otrzymasz  kartę na zakup prezentu o wartości aż 250 zł!

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj