W twoim świecie

Marzy ci się nowe auto? Podpowiadamy, jak zebrać na nie pieniądze

Kupno samochodu w salonie jest kosztowne, ale ma wiele zalet.

30października2018
Marzy ci się nowe auto? Podpowiadamy, jak zebrać na nie pieniądze fot. Richard Jaimes / Unsplash

Fabrycznie nowe auta są w zasięgu finansowych możliwości wielu Polaków. Nawet, jeśli nie zarabiają dużo powyżej średniej krajowej, często decydują się na zakup pojazdu prosto z salonu. To m.in. zasługa systematycznego oszczędzania. Wystarczy bowiem dobrze ulokować nadwyżkę finansową, aby w krótkim zgromadzić środki przeznaczone z myślą o wkładzie własnym niezbędnym do sfinansowania zakupu auta.

Zacznij od konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, od którego można zacząć gromadzenie środków na zakup auta. Oprocentowany rachunek pozwala na pomnażanie kapitału już od 1 złotówki. Atutem jest możliwość systematycznego odkładania pieniędzy – odsetki naliczane są automatycznie, proporcjonalnie do wielkości ulokowanych środków.

Aby oszczędzanie pieniędzy na takim rachunku było opłacalne i przynosiło spore zyski, należy wybrać odpowiednie konto. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim oprocentowanie – im wyższe, tym wyższych zysków można się spodziewać. Problem w tym, że obecne konta nie mają zbyt wiele do zaoferowania – wynika to m.in. z rekordowo niskich stóp procentowych, które utrzymują się na stałym poziomie od marca 2015 roku.

Warto także zwrócić uwagę na zależność oprocentowania od wysokości depozytu. Często zdarza się tak, że wraz z wysokością środków zgromadzonych na koncie, rośnie wysokość oprocentowania. Zachęca to do jeszcze systematyczniejszego oszczędzania.

Reklama

Załóż lokaty

Poza kontem oszczędnościowym, warto założyć lokaty. Tego rodzaju produkty bankowe pozwalają osiągnąć nieco wyższe zyski – oprocentowanie może wynieść nawet 2,5%. Istotą lokat jest złożenie depozytu na określony czas. Przez ten okres pieniądze pracują, pozwalając osiągnąć konkretny zysk – w zależności od wysokości oprocentowania.

Aby lokata przyniosła maksymalne odsetki, warto zwrócić uwagę na takie parametry lokat jak:

  • oprocentowanie – od jego wysokości zależą przede wszystkim zyski
  • sposób kapitalizacji odsetek – kapitalizacja miesięczne daje wyższe zyski niż kapitalizacja na koniec okresu
  • utrata odsetek przy przedterminowej wypłacie środków – jeśli jest całkowita, wówczas oszczędzający traci wypracowany zysk
  • minimalna i maksymalna kwota depozytu – od wysokości kwoty zależeć będzie wysokość zysków.

Warto także sprawdzić zapisy dotyczące pozostałych warunków, np. konieczność zakładania rachunku osobistego. Nie ma nic w tym złego pod warunkiem, że prowadzenie rachunku jest darmowe lub nie wiąże się z bardzo wysokimi opłatami.

Zdecyduj się na indywidualny plan oszczędzania

Trzecią opcją może okazać się indywidualny plan gromadzenia środków – to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy z myślą o zakupie samochodu. Taki plan stowarzysz samodzielnie lub skorzystasz z gotowej oferty bankowej. Za przykład może posłużyć m.in. Indywidualny Plan Oszczędzania 2.0 przygotowany przez Toyota Bank. Program jest dedykowany osobom, które chcą w szybki sposób uzbierać środki niezbędne na zakup wymarzonego pojazdu.

Jak to działa? Użytkownik może założyć nawet trzy lokaty w ramach IP 2.0. Oprocentowanie każdej z nim może wynieść do 6% – w zależności od tego, czy posiadasz spełnia warunki Bonusu Odsetkowego i Top Bonusu Odsetkowego. Lokaty mogą być zakładane na okres od 3 do 24 miesięcy – im dłuższy czas trwania depozytu, tym wyższa rentowność przy skorzystaniu z bonusów.

Warto podkreślić, że kapitalizacja odsetek następuje co 3 miesiące – licząc od początku miesiąca, w którym nastąpiła wpłata środków. Bonusy wypłacane są oddzielnie dla każdej lokaty w ramach IPO.

Atutem takiej formy oszczędzania jest m.in.:

  • niska kwota początkowa już od 2000 zł – dzięki temu gromadzenie środków może rozpocząć niemal każdy
  • możliwość dokonywania dopłat miesięcznych już od 200 zł – dzięki temu kwota kapitału stale rośnie i większe są wypracowane zyski.

Jeśli oszczędności nie pozwalają pokryć 100% wartości pojazdu...

Nie trać motywacji do gromadzenia środków nawet wówczas, gdy oszczędności nie pozwolą na sfinansowanie w 100% wartości auta. Zawsze możesz zaciągnąć kredyt samochodowy – zgromadzone pieniądze mogą bowiem posłużyć jako wkład własny takiej inwestycji.

 

Materiał promocyjny

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj