W twoim świecie

Jak chronić się przed cyberprześladowcą?

I zadbać o swój komputer

Anna Majcher

26sierpnia2017
Jak chronić się przed cyberprześladowcą? Jak się chronić przed cyberprześladowcą? Fot. Getty

To wcale nie takie rzadkie. Jeśli nie chcesz paść ofiarą jednego z wielu grasujących w sieci prześladowców, którzy np. za pomocą spyware’ów, czyli programów szpiegujących, wyciągają z cudzych komputerów wszelkie informacje, zrób tak:

Jeżeli możesz, zamień swojego Peceta na Maca

Przypadki włamań do tego drugiego są doprawdy niezwykle rzadkie.

Rozważ zmianę systemu operacyjnego z Windowsów na Linuxa

Opanowanie tego ostatniego wcale nie jest takie trudne. Oczywiście większość programów na rynku powstała pod Windowsy, ale jeśli wykorzystujesz komputer głównie do oglądania filmów, pisania, słuchania muzyki czy surfowania po sieci, to Linux powinien ci wystarczyć.

Reklama

Zostajesz przy Windowsach? To chociaż przeinstaluj system

Podobno przeciętny użytkownik komputera podłączonego do internetu powinien to robić raz na pół roku. 

Zainstaluj dobry program antywirusowy

A oprócz tego antyspyware i koniecznie firewall! Dopiero taki pakiet zapewnia ci względne bezpieczeństwo. Są oczywiście strażnicy „trzy w jednym”. Warto o nich pomyśleć, bo to duża wygoda. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze programy nic ci nie dadzą, jeśli nie będziesz ich na bieżąco aktualizować.  

Najlepiej zrezygnuj z programów peer-to-peer

To te programy, np. BitTorrent albo eMule, które umożliwiają wymienianie się plikami (muzycznymi, filmowymi itd.) pomiędzy różnymi internautami. No wiesz np. ściąganie ostatnich, nieemitowanych jeszcze w Polsce, odcinków „Zagubionych”. Po pierwsze to często nielegalne – chodzi o prawa autorskie. Po drugie taki program, oprócz tego, co cię interesuje, często ściąga też śmieci. Używanie go jest jak zapraszanie do domu nieznajomych. 

Wchodząc na skrzynkę mailową, korzystaj z szyfrowanego połączenia

Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Na wp.pl jest to: „zaloguj bezpiecznie”, na interia.pl „logowanie z wykorzystaniem bezpiecznego połączenia”.

Nie otwieraj maili nieznanego pochodzenia

Uwierz, że czasem wystarczy zajrzeć do listu tylko na chwileczkę. Nie trzeba nawet otwierać żadnych załączników ani klikać na żadne linki, by się zarazić.

Nie wchodź na podejrzane WWW. Jak je poznać?

To przede wszystkim te z darmowym porno albo nielegalnym, np. właśnie szpiegowskim, oprogramowaniem

  

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 6 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj