W jego świecie

Faceci nie lubią inteligentnych kobiet?

Wolą "słodkie głuptaski"? :)

Marysia Widawska

06listopada2015
Faceci nie lubią inteligentnych kobiet? Faceci nie lubią inteligentnych kobiet?/ fot. "Teoria wielkiego podrywu" (Chuck Lorre Productions)

To stwierdzenie nie jest nowe, ponieważ od bardzo dawna krąży opinia, że faceci wolą wiązać się z mniej inteligentnymi od nich kobietami, a co za tym idzie, mniej niezależnymi i mającymi mniejsze szanse na osiągniecie większego sukcesu niż ich partnerzy. Bo (wg tej opinii) faceci niczego nie boją się bardziej niż tego, że ich kobieta będzie więcej zarabiać i, generalnie, będzie postrzegana jako lepsza.

 

Zobacz także: 8 ciekawostek na temat wzwodu

 

Reklama

Jednak wbrew tej opinii, na pewno znasz wielu facetów, którzy jako jedną z głównych cech wymarzonej partnerki, podają inteligencję. Faceci mówią, że szukają kobiet inteligentnych.

Naukowcy z Uniwersytetów w Buffalo, Kalifornii i Teksasie postanowili sprawdzić jak jest naprawdę. W tym celu przeprowadzili pewien eksperyment, którego wyniki opublikowali w Personality and Social Psychology Bulletin.

W trakcie badania, przeprowadzili ankietę wśród 105 mężczyzn, którym przedstawili profile kobiet. Panowie mieli ocenić kobiety pod względem atrakcyjności. Obok charakterystyki każdej z kobiet znajdowały się wyniki ostatniego egzaminu. 86 procent ankietowanych oceniło kobiety z wyższymi wynikami jako atrakcyjniejsze i przyznali, że chętnie umówiliby się na randkę z kobietą o wyższym od nich IQ.

W drugiej części badania, 151 mężczyzn przeszło test na inteligencję. Następnie "umówiono" ich z kobietami o wyższym poziomie IQ. Okazało się, że kiedy przyszło co do czego, panowie zmieniali zdanie i gorzej oceniali "inteligentniejsze" kandydatki od reszty kobiet. Byli też mniej chętni na wymianę kontaktów.

 

Zobacz także: Takie kobiety podobają się facetom

 

Ostatni etap polegał na wspólnym teście na inteligencję. Po publicznym ogłoszeniu wyników, poproszono facetów, aby wraz z krzesłami, przesunęli się w stronę wyznaczonych kobiet. Okazało się, że ci, którym przydzielono kobiety z wyższym wynikiem, zachowywali większy dystans, co miało świadczyć o mniejszym zainteresowaniu. Następnie, panowie mieli wypełnić ankiety dotyczące własnych męskich cech. Podobno uczestnicy badania byli dla siebie surowi...

Naszym zdaniem, nie należy generalizować, bo jeśli facet nie jest zakompleksionym gościem, który czuje się bezpiecznie, mając za partnerkę kogoś "gorszego" od siebie, na pewno nie będzie czuł się dobrze z kobietą mądrzejszą. Z kolei, jeśli facet ma wysokie poczucie własnej wartości, a w kobiecie szuka też rozmówcy i kogoś, kto może inspirować, nie będzie czuł się skrępowany nawet w towarzystwie najmądrzejszej kobiety świata.

 

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 6 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj