Uroda

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o przeroście warg sromowych

To poważny problem, z którym boryka się wiele kobiet.

10lipca2019
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o przeroście warg sromowych fot. Marvin Meyer / Unsplash

Wbrew pozorom przerost warg sromowych jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Przerośnięte wargi sromowe są przyczyną dużego dyskomfortu i nawracających infekcji wynikających z problemów z utrzymaniem higieny.

Przerost warg sromowych - jak go rozpoznać?

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety składają się z dwóch par warg sromowych – większych i mniejszych. Wargi sromowe większe zawierają dużą ilość tkanki tłuszczowej. Możemy również zauważyć na nich owłosienie. Wargi sromowe mniejsze są delikatniejsze i cieńsze, a także pozbawione włosów. O przerośnięciu warg sromowych możemy mówić w przypadku, gdy wargi sromowe mniejsze są na tyle duże, że wystają spomiędzy warg sromowych większych. Przyjmuje się, że za przerośnięte możemy uznać już wargi sromowe mniejsze o długości 4 cm (mierząc od podstawy).

Reklama

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z problemu. Jednak kiedy poza względami estetycznymi, pojawiają się również kwestie zdrowotne, trudno jest go lekceważyć.  Dolegliwości bólowe, ciągłe otarcia, infekcje intymne i stany zapalne potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. W niektórych przypadkach problem przerośniętych warg sromowych może powodować ból nie tylko podczas stosunku czy jazdy na rowerze, ale również podczas chodzenia. Szczególnie w okresie letnim przerośnięte wargi sromowe mogą dostarczać kłopotów z utrzymaniem higieny w miejscach intymnych. Dodatkowo, jeśli przerost warg sromowych jest wyjątkowo duży, kobieta może mieć trudności z ukryciem wstydliwego problemu pod bielizną czy kostiumem kąpielowym. Przerośnięte wargi sromowe powodują u wielu kobiet dyskomfort, a równocześnie zaburzają ich poczucie własnej wartości. Psychologiczny aspekt tego problemu często bywa dużo bardziej dolegliwy niż kwestie fizyczne.

Przyczyny przerostu warg sromowych

W większości przypadków przerost warg sromowych to wynik wady wrodzonej lub uwarunkowań genetycznych. Jednak coraz częściej do lekarzy zgłaszają się kobiety, u których problem ten pojawił się z czasem. Przyczyny powstawania tej wady nie są do końca wyjaśnione, lecz zaobserwowano jej występowanie u kobiet o dużej aktywności seksualnej, noszących biżuterię w miejscach intymnych i cierpiących na nawracające infekcje pochwy. Większe ryzyko deformacji warg sromowych występuje również u kobiet, które przeszły kilka porodów siłami natury lub porody te znacznie się przedłużyły. W takich przypadkach struktury mięśniowe zostają uszkodzone, a włókna kolagenowe nadmiernie rozciągnięte. Na występowanie tego problemu może również wpływać przebyta w dzieciństwie kuracja hormonalna np. użyciem androgenów. Dodatkowo, problem przerostu warg sromowych potęguje otyłość i nadwaga.

Jak leczyć przerośnięte wargi sromowe?

Jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu przerośniętych warg sromowych jest zabieg plastyczny - labioplastyka. W przypadku znacznej deformacji możliwe jest przeprowadzenie takiej operacji w ramach NFZ. Jednak czas oczekiwania i kwalifikacja są w tym przypadku wyraźnie dłuższe.

Zabieg labioplastyki można przeprowadzić klasyczną metodą chirurgiczną lub przy użyciu lasera MonaLisa Touch. Obecnie ta druga metoda jest częściej wybierana przez pacjentki ze względu na mniejszą inwazyjność idącą w parze z lepszymi efektami. W przypadku zabiegu laserowego, który można wykonać w klinice InviMed w Gdyni, dyskomfort po zabiegu i ryzyko powstania blizn są mniejsze, a czas gojenia - krótszy. Dodatkowo, laser stymuluje produkcję kolagenu oraz koagulację tkanki, dzięki czemu nie występuje krwawienie.

Po przeprowadzonej labioplastyce zalecany jest mniej aktywny tryb życia w pierwszym tygodniu oraz zachowanie abstynencji seksualnej przez okres jednego miesiąca.

 

Materiał partnera

Polecamy również

Skomentuj