Uroda

Nowy kosmetyczny trend promowany internecie jest (naprawdę) niebezpieczny

Blogerki lansują nową modę, która niestety może negatywnie odbić się na naszym wyglądzie i zdrowiu.

07czerwca2019
Nowy kosmetyczny trend promowany internecie jest (naprawdę) niebezpieczny fot. Getty Images

Od kilku lat internet jest źródłem inspiracji do robienia maseczek do twarzy, domowych peelingów i innych preparatów, które mają być lepsze niż te z sklepu.

Okazuje się, że ta moda zaszła tak daleko, że blogerki urodowe obecnie zachęcają do samodzielnego robienia kremów przeciwsłonecznych. Wydawać by się mogło, że to nic nadzwyczajnego, a jednak dermatolodzy biją na alarm i zdecydowanie odradzają realizację tego pomysłu.

Czasopismo “Health Communication” przeanalizowało wszystkie przepisy na domowej roboty krem z filtrem, które zostały opublikowane na Pintereście. Badacze sprawdzili 189 receptur i okazało się, że prawie 70 procent z nich nie daje odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Instytut Dermatologii w USA zaleca kremy z filtrem minimum 30. To bardzo ważne, ponieważ w Stanach Zjednoczonych jest rak skóry jest najczęściej występującym nowotworem.

Reklama

fot. Getty Images

Bezpieczna ochrona przed słońcem

Wydawać by się mogło, że ochrona przeciwsłoneczna jest czymś oczywistym, co jest promowane nie tylko przez media, ale też przez same marki kosmetyczne. Jednak popularność przepisów na domowe kremy z filtrem UV jest niepokojąca. Jedna z receptur została udostępniona nawet 21 tysięcy razy.

- Domowe produkty nie są ani przebadane, ani nie są regulowane przepisami - tłumaczy Lara B. McKenzie z Center for Injury Research and Policy at Research Institute at Nationwide Children’s Hospital w Kolumbii. - Jeżeli chcemy używać takich preparatów, robimy to na własną odpowiedzialność, ponieważ nie mamy żadnej gwarancji, że są bezpieczne i skuteczne.

Dla własnego bezpieczeństwa, zawsze powinnyśmy używać preparatów z apteki, rekomendowanych marek. W trakcie zakupu powinniśmy też sprawdzić datę przydatności. Ważna jest też informacja, jak często należy aplikować preparat, ponieważ niektóre należy nakładać kilka razy dziennie.

fot. Getty Images

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj