Uroda

Masz kompleksy z powodu zbyt małych piersi?

Spokojnie, dzięki współczesnej medycynie możesz zapewnić sobie od razu prawie każdy rozmiar biustu...

Magdalena Błaszczak

29kwietnia2019
Masz kompleksy z powodu zbyt małych piersi? fot. istock.com

Skąd się bierze chęć (i potrzeba) powiększania piersi?

Piersi to jedna z najbardziej kobiecych części ciała. To, dlaczego ich wielkość i kształt mają tak duże znaczenie dla facetów – mężczyźni mają od tysiącleci zakodowane w mózgach. Im najczęściej podobają się kobiety z jędrnymi, dość dużymi i kształtnymi piersiami, bo takie w procesie ewolucji mogły zapewnić więcej pokarmu ich dzieciom. (Nam z kolei podobają się faceci dobrze zbudowani, bo podświadomie mamy ich za takich, którzy pomogą nam przetrwać). Nic dziwnego, że powiększaniem biustu kobiety interesują się od baaaardzo dawna.

Reklama

Historia - kiedy miał miejsce pierwszy zabieg powiększania piersi?

Pierwsze próby podjął w 1895 Vincenz Czerny, austriacko-niemiecki chirurg, który usunął guz z piersi pacjentki, a do korekcji piersi zastosował tkankę tłuszczową uzyskaną z tłuszczaka. Oczywiście powiększanie biustu było często wykonywane bardzo intuicyjnie, z opcją „uda się albo się nie uda”. Nie udało się np. innemu chirurgowi, Robertowi Gersuny’emu, który mniej więcej w tym samym czasie zastosował do ostrzyknięć piersi płynną parafinę (!).

Nieustraszeni byli też kolejni lekarze na początku XX wieku, którzy łapali się chyba każdej deski ratunku, aby znaleźć odpowiedni materiał skutecznie powiększający biust. I tak w ruch na salach operacyjnych szły na przykład: kości słoniowe, szklane kulki, kauczuk, chrząstki wołowe, bawełna, kawałki polietylenu, gąbka poliuretanowa, guma. Po II wojnie światowej po raz pierwszy zdecydowano się na użycie własnych tkanek pacjentek (płatów mięśniowo-skórnych z okolic klatki piersiowej). W latach 50. bardzo często bezpośrednio do tkanek gruczołu piersiowego wstrzykiwano płynny silikon. Niestety, z tragicznym skutkiem, bo ten zabieg powodował rozwój włókniaków i stwardnienie piersi. W rezultacie konieczne było leczenie chirurgiczne, które bardzo często kończyło się amputacją.

Pragnienie posiadania większego biustu przez kilkadziesiąt lat niosło za sobą wiele bólu i mnóstwo ofiar. Dopiero w 1961 amerykańscy chirurdzy plastyczni, Thomas Cronin i Frank Gerow, wyprodukowali pierwsze protezy wypełnione żelem silikonowym. Pierwszy zabieg powiększenia implantami silikonowymi został wykonany w 1963 roku, a rok później francuska firma Laboratoires Arion wyprodukowała pierwsze protezy piersiowe wypełnione solą fizjologiczną. To był przełom w chirurgii plastycznej, bo implanty wypełnione solą fizjologiczną i te wypełnione żelem silikonowym są najczęściej wykorzystywane obecnie (choć są to produkty zupełnie innej generacji).

Czy zabiegi powiększani piersi są bezpieczne? Jaki implant jest najlepszy? Czy faktycznie rozmiar ma znaczenie? Tego wszystkiego dowiesz się w najnowszym, majowym – urodzinowym numerze Cosmopolitan.

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj