Uroda

Jak słońce wpływa na naszą skórę?

Dowiedz się, jak bezpiecznie zażywać kąpieli słonecznych.

04kwietnia2019
Jak słońce wpływa na naszą skórę? fot. iStock

Dzięki słońcu budzimy się do życia, a piękna pogoda zachęca nas do dłuższego przebywania na zewnątrz. Zbyt częste kąpiele słoneczne mogą jednak sprzyjać czerniakowi, przebarwieniom i przyspieszać starzenie się skóry. Sprawdź, jak najlepiej chronić się przed promieniowaniem UV.

Wpływ słońca na skórę

To potwierdzone naukowo – ekspozycja na słońce (zwłaszcza ta nadmierna) może przyczynić się do rozwoju czerniaka czy po prostu pogorszyć wygląd naszej skóry, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, a to tylko kilka z wielu przykrych konsekwencji.

Jeśli chodzi o zmiany związane z szybszym starzeniem się skóry, winne sytuacji jest między innymi promieniowanie UVA, które niszczy włókna kolageny i elastyny. Skóra staje się też bardziej sucha i skłonna do podrażnień. Dodatkowo mogą powstawać na niej przebarwienia.

Reklama

Promienie UVB z kolei odpowiada za opaleniznę, ale również wszelkie poparzenia. Emitowane przez słońce promieniowanie może też zwiększać ryzyko czerniaka i innych nowotworów.

Najlepsza ochrona przed słońcem

Przed słońcem nie należy jednak ukrywać się za wszelką cenę. Jego niewielka ilość jest niezbędna do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D, która odpowiada między innymi za odporność, zdrowie kości oraz dobry nastrój.

Wystarczy jednak przebywać na słońcu mniej więcej 15 minut, nawet jeśli mamy na sobie filtr, aby organizm zsyntetyzował jej potrzebną ilość. Jak więc najlepiej chronić się przed słońcem? Wszystko zależy od pory roku lub tego, czy jesteś w mieście czy na urlopie.

  • Jesienią lub zimą – nawet jeśli słońce jest za chmurami, twarz też potrzebuje ochrony, bo promieniowanie UV przechodzi przez chmury. Wystarczy wtedy jednak krem z niewielkim filtrem, np. SPF 10 lub 15. Nakładaj go rano przed wyjściem z domu, nawet, gdy wsiadasz zaraz do samochodu.
  • Na urlopie – zwłaszcza w tropikach i przy jasnej karnacji potrzebujesz najsilniejszej ochrony skóry przed słońcem, czyli kremu z SPF minimum 30, a najlepiej 50. Jeśli masz wrażliwą skórę i rozszerzone naczynka, wybierz taki, który chroni przed światłem widzialnym i podczerwonym. Preparat dla dziecka oraz osób ze skórą wrażliwą powinien mieć zawsze SPF 50. Kremy z tak wysoką ochroną ma w swojej ofercie wiele firm. Sprawdź np. ochronę przed słońcem Dax Sun.
  • Latem w mieście – przy częstych spacerach lub gdy jeździsz na rowerze, nakładaj krem z wysoką ochronę, minimum SPF 20. Jeśli masz suchą skórę, wybierz taki z dodatkiem nawilżających składników, jak kwas hialuronowy czy olejek arganowy, a przy tłustej lub trądzikowej – krem matujący z filtrem z dodatkiem substancji przeciwzapalnych, jak cynk. Pamiętaj jednak, że filtr skutecznie działa tylko przez kilka godzin, dlatego przed wyjściem z biura warto dołożyć trochę kremu, aby zapewnić skórze najlepszą ochronę przed słońcem.

Zasady bezpiecznego opalania

Dobrze dobrany krem z filtrem to połowa sukcesu. Aby osłona przed słońcem była jak najskuteczniejsza, należy go też nakładać w odpowiedniej ilości. Na twarz wystarczy porcja odpowiadająca wielkości dwudziestogroszówki. Na plecy czy nogi już wielkości dwóch złotych, czasem nawet pięciu.

  • Pamiętaj też, że nawet jeśli kosmetyk jest wodoodporny, warto dołożyć go po wyjściu z wody, żeby chronił skórę na sto procent. Na plaży w bardzo nasłonecznionych miejscach świata, gdzie indeks UV jest powyżej 4, wpływ słońca na skórę jest dużo silniejszy.
  • Osłaniaj dodatkowo twarz kapeluszem i noś okulary przeciwsłoneczne (filtr UV 400).
  • Latem w czasie spaceru po mieście zabierz ze sobą specjalną parasolkę na słońce, jeśli nie masz kapelusza.
  • W słoneczny dzień siadaj też w cieniu lub pod parasolem albo zasłoń ręce, zwłaszcza ramiona, cienką koszulą, bo to one najłatwiej „łapią” słońce.
  • Podczas bardzo gorących dni unikaj wychodzenia na słońce, szczególnie w godzinach 11-15.


 

Materiał partnera

 

Polecamy również

Skomentuj