Uroda

Wszystko, co musisz wiedzieć o włosach, aby prawidłowo o nie dbać

Dzielimy włos na czworo :)

29marca2019
Wszystko, co musisz wiedzieć o włosach, aby prawidłowo o nie dbać fot. materiały prasowe

Włosy pełnią funkcję ochronną, a gdy są zdrowe i lśniące – stają się twoją największą ozdobą i wizytówką. Czym tak naprawdę są? Jakie czynniki wpływają na ich teksturę? Od czego zależy kolor kosmyków? Czytaj dalej, a budowa włosa przestanie mieć przed tobą tajemnice.

Włosy, czyli co?

Ludzkie włosy można zaliczyć do kategorii tak zwanych przydatków skóry. Ich obecność na skórze jest typowa dla wszystkich ssaków. Po co w ogóle je mamy? Zasadniczo pełnią rolę termoregulacyjną oraz ochronną, choć u człowieka – w wyniku ewolucji i zmian środowiskowych – są wykorzystywane w tym zakresie jedynie cząstkowo. Można np. powiedzieć, że rzęsy chronią przed wpadaniem do oczu kurzu, a brwi zapobiegają spadaniu na powieki potu.

A co z włosami na głowie? Dziś pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną. Fryzura, którą masz na głowie – kolor, tekstura oraz sposób układania się kosmyków – wpływają na twój wygląd. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowy wzrost włosów zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W końcu kluczowe procesy wpływające na ich jakość odbywają się pod skórą, a nie nad nią!

Budowa włosa: najciekawsze jest to, co pod skórą

Reklama

Z jakich części składa się włos? Są to:

  • łodyga – a więc widoczna część, która wystaje ponad skórę. Tworzą ją zrogowaciałe komórki naskórka. Czy wiesz, że ta partia włosa jest martwa? To właśnie dlatego nie odczuwasz, gdy ktoś dotyka twoich kosmyków;
  • korzeń – to tutaj rozgrywają się wszystkie procesy kluczowe dla prawidłowego wzrostu włosa. Dochodzi do podziałów komórkowych i rozmaitych przemian metabolicznych, dzięki którym kosmyki mogą rosnąć. Im jest lepiej odżywiony, tym piękniej się prezentują.

Na takim podziale nie można jednak poprzestać – zwłaszcza, że korzeń włosa składa się z wielu elementów. Wszystkie znajdują się w umieszczonym pod skórze mieszku włosowym, który jest przymocowany do mięśnia przywłosowego.

A z czego składa się mieszek? Najważniejsze elementy to:

  • brodawka włosa – znajduje się na samym dole mieszka, jest silnie ukrwiona i unerwiona, a jej zadaniem jest odżywienie macierzy włosy składnikami, które warunkują prawidłowy przebieg podziałów komórkowych,
  • macierz włosa – „serce” włosa i miejsce, gdzie powstają nowe komórki włosowe. W wyniku syntezy włókien keratynowych tworzą się komórki, które będą składały się na łodygę włosa. Wszystko dlatego, że w macierzy zarodkowej znajdują się komórki macierzyste odpowiadające za procesy tworzenia nowych komórek, jak również za barwę włosów (melanocyty).

Nie można też zapomnieć o przewodach gruczołów łojowych, których kanały uchodzą wprost do mieszka włosowego, odpowiadając za prawidłowe natłuszczenie kosmyków.

Budowa włosa: czy każda łodyga ma rdzeń?

Równie ciekawie prezentuje się łodyga włosa, która – choć martwa – również wymaga właściwej pielęgnacji i odżywienia. Składa się z:

  • warstwy korowej – która znajduje się wewnątrz łodygi,
  • osłonki – zbudowanej z płaskich komórek, które zachodzą na siebie, a więc z łusek. Stan łusek odpowiada za wygląd włosów – otwarte sprawiają, że kosmyki stają się szorstkie i matowe, zamknięte wzmacniają gładkość i połysk.

Niektóre włosy mają również rdzeń, który znajduje się wewnątrz warstwy korowej – ten element można znaleźć przede wszystkim w grubych, bardzo zdrowych i dobrze odżywionych od wewnątrz włosach. Dzięki niemu stają się bardziej elastyczne i gładkie.

Co wpływa na budowę włosa?

Spoglądając na skład włosa, można dostrzec, że jego głównym budulcem są włókna keratynowe, a więc białko. Drugim białkiem jest melanina decydująca o kolorze i odcieniu kosmyków. Poza tym we włosach znajdują się: woda (stanowi ok. 10% składu), tłuszcze, a także cukry i aminokwasy oraz sole mineralne. Włosy każdej osoby są jednak inne – różnią się grubością, teksturą, kolorem czy odpornością. Od czego to zależy? W dużej mierze od genów, w których człowiek dziedziczy wiele własności włosów. Równie ważne jest jednak to, w jaki sposób są one odżywiane.

Aby procesy podziałów komórkowych i tworzenia włókien keratynowych – głównego budulca włosów – zachodziły poprawnie, macierz włosa musi otrzymać odpowiednie składniki odżywcze, m.in. biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, krzem, kwas foliowy, żelazo, cynk czy miedź. Jak ich sobie dostarczyć? Podstawa to dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały. Wiele osób decyduje się również na skorzystanie z dodatkowego wsparcia w postaci suplementacji. Na przykład preparaty takie jak suplement diety Vitapil®, o składzie nakierowanym na wzmocnienie kosmyków, mogą wspomóc prawidłowy wzrost włosów.

To, czy budowa twoich włosów jest prawidłowa, w dużej mierze zależy od ciebie oraz od tego, jak odżywiasz swój organizm. Zadbaj więc o siebie i ciesz się piękną fryzurą!

 

Materiał partnera

Polecamy również

Skomentuj