Miłość & Seks

Czy twój mężczyzna jest męski?

Męski, czyli jaki? Co ten epitet oznacza w dzisiejszych czasach? Podpowiem ci: nie to, do czego przywykłyśmy

26lutego2019
Czy twój mężczyzna jest męski? fot. istock.com

Męski, czyli jaki? Co ten epitet oznacza w dzisiejszych czasach? Podpowiemy ci: nie to, do czego przywykłyśmy.

Podczas gdy kobiety nieprzerwanie walczą o prawo do równości (w pracy, domu, związku), zachowanie mężczyzn, które do tej pory składało się na określenie „Bądź mężczyzną” wymaga zredefiniowania. I chociaż może cię to zdziwić, zadanie to nie powinno spoczywać tylko i wyłącznie na barkach facetów. Zmiany kulturowe zawsze dotyczą wszystkich. Bo gdy kobiety rozwijają się zawodowo, mężczyźni muszą liczyć się z koniecznością wzięcia na siebie nowych obowiązków domowych i zmienić zachowanie w swoim miejscu pracy. To wymusza potrzebę rozmowy na temat nowego podziału na role z uwzględnieniem oczekiwań obu płci.

Możesz sobie pomyśleć: „Chwileczkę, dlaczego mamy im to ułatwiać?”. Nie chodzi o to, by im żyło się lepiej. Tobie również. Zmieniający się partnerzy, którzy próbują dopasować się do nowych norm społecznych, wpływają na twoje relacje, zdrowie i dobre samopoczucie.

Oto trzy cechy, w których warto wesprzeć mężczyznę, by jego transformacja w nowy wymiar męskości przebiegła bezboleśnie. Dla waszego wspólnego dobra.

Reklama

Inteligencja emocjonalna

Wielu chłopców już na etapie trzeciego roku życia uczy się, jak odcinać się od swoich emocji. Mają być „twardzielami”, nie „mięczakami”. Odbiera się im prawo do doświadczania tego, co czują, okrada z delikatności i czułości. Albo uczy się ich, że mogą przeżywać te emocje tylko po tym, jak udowodnią swoje męstwo w łóżku. Wiele kobiet mówi mi: „Jedyny moment, gdy mój facet otwiera się przede mną i kiedy pokazuje swoją drugą, bardziej kruchą stronę, to ten zaraz po seksie”.

Prawdziwie nowoczesny mężczyzna będzie w stanie zaprezentować swoje emocje także poza sypialnią. Będzie wiedział, że mówienie o tym, co czuje lub przytulenie kobiety nie sugeruje, że jest słabeuszem.  

Kibicuj swojemu parterowi w drodze do zmiany. Wyjaśnij mu, że wszystkie rodzaje emocji są normalne i że gdy postanowi je pokazać, będziesz blisko. Możesz powiedzieć: „Chcę byś wiedział, że to, że się boisz, nie oznacza, że jesteś słaby. To całkowicie normalne”.

Dobre umiejętności komunikacyjne

Patriarchat (społeczność rządzona przez mężczyzn) to nic dobrego. Daje mężczyznom nieograniczoną władzę, przez co rani kobiety. Ale prawda jest taka, że ten system niszczy każdego. Mężczyźni nauczyli się iść do celu po trupach, często opierając się na przewadze fizycznej i tym sposobem wpadli w sidła izolacji.

Dziś jest już jasne, że jeśli chcą odnieść sukces w różnych sferach życia, potrzebują lepszej komunikacji z kobietami. Aby zdobyć nasze zaufanie, muszą się otworzyć, mówić głośno i wyraźnie, co czują. Więc moja rada jest taka, pozwól facetowi mówić. Kiedy jesteście na randce, zadaj kilka neutralnych pytań w stylu: „Gotujesz dla siebie?”, „Jak się relaksujesz?”. Zdradzą ci, jak on o siebie dba i jakie ma relacje z innymi. 

Wrażliwość

Model, w którym dominuje mężczyzna, zakładał, że kobiety są usłużne i dbają o komfort swoich partnerów, a faceci samowystarczalni i nieustraszeni, utrzymują nas i chronią. Nie mogą być mamisynkami i popełniać błędów finansowych. Wiele kobiet nie zdawało sobie sprawy z tego, jak ciężkie do sprostania są te oczekiwania, częściowo dlatego, jak już wspomniałam, że mężczyźni nigdy o tym nie mówili.
Dlatego tak, jak my kobiety wspierałyśmy się w mówieniu o swoich potrzebach na głos, tak teraz powinnyśmy pomagać mężczyznom, gdy zaczną się otwierać i obnażać swoją wrażliwość. Musimy nauczyć się rozmawiać o ich strachu przed poniżeniem i odrzuceniem. Możliwe, że poczujesz się przy tym nieswojo, ponieważ chociaż chcesz, by partner był delikatny, wrażliwy i czuły, to gdy nagle odsłoni zbyt wiele lub zacznie płakać na twoich oczach, możesz się zdenerwować lub przestraszyć. Nic dziwnego,  społeczeństwo bez końca pokazywało nam, że to cechy kruchego i niestabilnego emocjonalnie mężczyzny,
a kto chciałby z takim być? Przecież to tylko dodatkowy ciężar dla ciebie. Pamiętaj, że w rzeczywistości, to dowodzi tylko tego, że jest człowiekiem.

 

Tekst pojawił się premierowo w czerwcowym numerze magazynu Cosmopolitan * 06/2018

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj