Miłość & Seks

Czy wiesz, że miłość może wzmocnić twoją samoocenę?

„Aby pokochać kogoś, najpierw musisz pokochać siebie”, mówią ludzie. Tylko szkopuł w tym, że to wcale nie jest takie proste.

16listopada2018
Czy wiesz, że miłość może wzmocnić twoją samoocenę? fot. istock.com

Owszem, poczucie własnej wartości jest fundamentem silnego związku. Ale tak naprawdę możemy pokochać siebie dopiero wtedy, gdy pokocha nas ktoś inny, a my to uczucie odwzajemnimy. Właśnie dlatego uważam, że wejście w związek dla poprawy samooceny i podbudowania pewności siebie jest świetnym pomysłem. Być może brzmi to egoistycznie, ale wbrew pozorom jest to zdrowe usprawiedliwienie. Nie ma nic złego w umawianiu się z kimś, kto sprawia, że czujemy się dobrze i z nim, i z samą sobą.

Czemu miałybyśmy z tego rezygnować?

Tworzenie związku, który poprawia poczucie własnej wartości, jest formą dbałości o siebie, o której ostatnio wiele się mówi. Możemy robić to samodzielnie (co wywiera na nas niepotrzebną presję) albo w duecie. Bo niby dlaczego nie pozwolić partnerowi towarzyszyć w podróży w głąb siebie? Jeśli jesteś w związku i nie do końca wiesz, jak wykorzystać go do samorozwoju, przygotowałam mały poradnik.

Poczucie, że ktoś trzyma za ciebie kciuki, działa motywująco, chętniej wyciśniesz z siebie siódme poty i postawisz przed sobą nowe wyzwania.

POZWÓL MU KIBICOWAĆ?

Dużo od siebie wymagasz? Twój partner również może mieć względem ciebie pewne oczekiwania. Poczucie, że ktoś trzyma za ciebie kciuki i ci kibicuje, działa motywująco, chętniej wyciśniesz z siebie siódme poty i postawisz przed sobą nowe wyzwania. To jak pierwsza wizyta na siłowni, gdzie instruktor wymaga od ciebie większego wysiłku, abyś dotrzymała tempa grupy. I gdy dasz radę, spływa na ciebie poczucie siły, zadowolenia z tego, kim jesteś i co możesz osiągnąć. Tak samo jest w związku. Właśnie z tego powodu, dojrzałe pary mówią do siebie: „Sprawiasz, że chcę być najlepszą wersją siebie”.

OCZEKUJ PEŁNEJ AKCEPTACJI

Równocześnie musisz pamiętać, że nikt nie jest doskonały. W każdej sferze życia, na różnych jego etapach będziesz popełniać błędy i zbierać za nie bęcki. Kiedy spotykasz się z kimś, kto widzi twoje wpadki i kocha cię bezwarunkowo, łatwiej uwierzyć w swoją siłę i w to, że naprawdę masz wiele do zaoferowania (jak widać czasem warto namieszać). Pełna akceptacja, bezpieczeństwo i stabilność pozwalają utrzymać stałe poczucie własnej wartości. Wiedza, że masz obok siebie kogoś, kto akceptuje cię taką, jaka jesteś, jest bezcenna.

Reklama

WYKORZYSTAJ WSPARCIE

W pewien sposób relacja, jaką masz z partnerem, przypomina tę, którą masz z rodzicami. Wiesz, że oni (albo jedno z nich) zawsze kryją twoje tyły. Niezależnie od tego, co się wydarzy, powiedzą: „Wierzę w ciebie”, „Wiem, że dasz radę” albo „Jestem z ciebie dumna/dumny”. Takie wsparcie jest bardzo ważne.

Posiadanie takiego partnera pozwoli ci podejmować większe ryzyko (gdy np. starasz się o wymarzoną pracę) i zachowywać się odważniej (gdy np. zdradzi cię przyjaciółka).

POSZERZAJ PERSPEKTYWĘ

Kobiety potrafią być dla siebie bardzo wymagające. Możesz biczować się za pomyłkę, niezdany egzamin, zapomniane urodziny przyjaciółki. W takich sytuacjach dobrze jest mieć u boku mężczyznę, który powie: „Hej, przecież nie zrobiłaś tego celowo, dałaś z siebie wszystko”. Tymi słowami przypomni ci, że sukces nie jest najważniejszą rzeczą na świecie, przez którą powinnaś mierzyć siebie. To pomaga spojrzeć na błędy z innej perspektywy (prawdopodobnie nawet większej, niż byłabyś w stanie zrobić to sama) i wylizać rany u boku partnera, czy to oglądając wspólnie ulubione seriale, czy gotując razem obiad. Gdy dojdziesz do siebie w cieple domowego zacisza, łatwiej wrócisz do świata zewnętrznego i to z nowym punktem widzenia.

PROŚ O POMOC

Dzięki silnemu związkowi możesz także nauczyć się prosić o pomoc. Samo wyrażenie: „Potrzebuję pomocy” może popchnąć wiele rzeczy w twoim życiu do przodu. Oczywiście naiwnie byłoby wierzyć, że partner pomoże ci ze wszystkim i we wszystkim. Jeśli jesteś artystką, a on inżynierem, namawianie go do feedbacku na temat twojej pracy byłoby trudne. Ale sama świadomość, że masz pod ręką kogoś, kto ci poda rękę w potrzebie, sprawi, że poczujesz się mniej samotna i zyskasz przestrzeń do lepszego rozwoju.

QUIZ - Czy twój partner czuje się dobrze w waszym związku?

1. Gdy on przechodzi trudny okres, chcesz by pozbierał się jak najszybciej:

TAK

NIE

2. Minęło już trochę czasu od kiedy zrobiłaś dla niego coś miłego sama z siebie?

TAK

NIE

3. Kiedy kłócicie się on nazywa cię skupioną na sobie egoistką?

TAK

NIE

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś TAK, prawdopodobnie koncentrujesz się na sobie trochę za bardzo, co może sprawiać, że partner czuje się osamotniony i rozżalony. Zadaj sobie trochę trudu i zapytaj od czasu do czasu, jak się czuje. I słuchaj, co mówi.

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś NIE, oznacza, że popychasz swojego partnera do bycia najlepszą wersją siebie. A to przekłada się na poprawę jego samooceny. Rób tak dalej, wspieraj go i zachęcaj do rozwoju w każdej dziedzinie życia.

 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj