Miłość & Seks

Jak zbudować trwały związek?

A przynajmniej za mało, żeby zbudować związek, który przetrwa każdą zawieruchę. Co w takim razie pomoże stawić jej czoła?

15listopada2018
Jak zbudować trwały związek? fot. istock.com

Łatwo wyciągnąć wniosek, że miłość jest lekiem na całe zło, który rozwiąże najmniejszy problem. Sorry, ale nie jest. Może być cementem w związku, ale okazjonalnie, bo na dłuższą metę nie zagwarantuje szczęścia. Co więcej, może przyćmić to, co go rozwija. „Bez obustronnego szacunku i zrozumienia skończysz w klatce pseudozwiązku”, przestrzega coach Ava Khan. Dlatego wraz z ekspertami zrobiłyśmy związkowy must have. Nie będzie tu wielkiego zaskoczenia, bo receptura jest wciąż  ta sama. Pytanie tylko, czy te cegiełki solidnej  konstrukcji budują waszą relację...

ZAUFANIE

Idzie ręka w rękę z oddaniem i zaangażowaniem. Nic nie uszkadza relacji bardziej niż jego brak. Jeśli nie czujesz się bezpieczna, martwisz się tym, co robi partner i kogo spotyka, gdy nie ma cię w pobliżu, trudno zachować spokojny stan umysłu i udawać, że tworzycie zdrowy związek. „Brak zaufania i poczucia bezpieczeństwa oddala was od siebie, zamiast zbliżać. Któregoś dnia obudzisz się z myślą, że tkwisz w relacji, która zamiast cię rozwijać, po prostu cię rani”, mówi Ava. Rada: Nad zaufaniem można popracować. Powoli i metodycznie. Gdy poznajesz lepiej partnera, on staje się dla ciebie bardziej przewidywalny, co jest niezwykle ważne, bo daje poczucie kontroli w życiu. Jeśli w twojej głowie piętrzą się wątpliwości, czy możesz mu ufać, czy daje ci poczucie bezpieczeństwa, to rozważ rozstanie, niezależnie od tego, jak bardzo go kochasz.

RÓWNOŚĆ

Reklama

Możecie góry przenosić, jeśli wasz związek opiera się na partnerstwie i równości. Jeśli nie gracie w tym samym zespole, a partner próbuje się uważnić twoim kosztem, nie licz na szczęśliwe zakończenie. „Relacja, która nie uwzględnia potrzeb, pragnień, ambicji i wyborów obu stron, będzie chylić się ku upadkowi i runie w czasie trudności”, mówi Bharti Jatti Varma, terapeuta kliniczny. Współpraca, czy to przy zbieraniu pieniędzy na wspólne wakacje, czy w planowaniu przyszłości razem, da ci poczucie, że jesteś częścią partnerstwa, które pracuje na wspólne cele. „Życie tu i teraz jest ekscytujące, ale posiadanie z partnerem tej samej wizji daje poczucie spełnienia”, mówi coach Veronica Mesuraca. Rada: Badanie przeprowadzone na University of Missouri dowiodło, że pary są szczęśliwsze, a małżeństwa trwają dłużej, gdy oboje partnerzy uczestniczą w zajęciach domowych. Dlatego włącz ukochanego do zmywania, gotowania, prasowania (jeśli sam się nie garnie). Razem pójdzie wam sprawniej i przyjemniej.

NIEZALEŻNOŚĆ

Łatwo zapomnieć o sobie w związku, w którym trzeba koncentrować się na dwojgu. Pamiętaj, że miałaś swoje potrzeby, zanim pojawił się ON – żadna relacja nie jest godna tego, by porzucić swoje hobby, zainteresowania i cele dla drugiego człowieka. Ava Khan radzi: „Delektuj się czasem w pojedynkę, wypełniając go swoimi marzeniami i pasjami. Nie przerzucaj ich na związek jako wspólne. Jeśli lubisz np. grać w kręgle, nie zabieraj partnera na kręgielnię, ale rób to nadal ze swoją damską paczką”. Rada: Zdrowy związek nie powinien opierać się na zależności ani współuzależnieniu, ale na współzależności. Czyli macie czuć się dobrze razem i osobno. Trzeba zadbać o przestrzeń dla siebie i umieć dawać ją partnerowi. „Dlatego przeznacz przynajmniej godzinę dziennie tylko dla siebie. Mogą to być zajęcia jogi, fi tnessu, masaż czy po prostu relaks w wannie. I odwdzięcz się tym samym partnerowi”, mówi ekspertka. 

WYRAŻANIE WDZIĘCZNOŚCI

Wszyscy uwielbiamy, gdy ktoś nas docenia. Komplement z ust partnera może zdziałać cuda, zmotywować cię do większego wysiłku. Pewne badanie pokazało, że osoba, która czuje się w związku doceniona, jest bardziej czuła i wrażliwa na potrzeby partnera, przez co jest bardziej zaangażowana w związek. „Spróbuj zrobić z tego przyzwyczajenie, a poziom waszego szczęścia poszybuje w górę”, mówi ekspertka w dziedzinie psychologii związków Nicola Beer. Rada: Okazywanie wdzięczności nie oznacza wielkich gestów na pokaz. „Czasami wystarczy „dzień dobry” po przebudzeniu i „do widzenia”, gdy żegnacie się w drodze do pracy. Związek funkcjonuje dobrze nie dzięki dużym rzeczom, ale właśnie tym małym”, mówi Matleena Vanhanen, psycholożka z The Maple Tree Centre.

KOMUNIKACJA

Związek, w którym partnerzy nie rozmawiają, jest ułomny z założenia. Niezależnie od tego, ile miłości w niego włożycie, nie dogadacie się bez słów. Nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że znasz ukochanego tak dobrze, że nie musi otwierać ust, abyś wiedziała, co chce powiedzieć, warto robić regularny check-up, czy nic się nie zmieniło, czy wciąż podążacie w tym samym kierunku. Nie czekajcie z tym do pierwszego kryzysu, bo słowa wypowiedziane w złości mogą więcej namieszać niż naprawić. „Komunikacja tworzy zaufanie i szacunek. Żaden związek nie przetrwa bez tej trójki”, mówi ekspertka w dziedzinie psychologii związków Reenu Sahore. Rada: Mów na bieżąco, gdy coś cię boli – nie czekaj, aż niewypowiedziane słowa urosną do wielkiej sprawy, którą wyplujesz na partnera. Poza tym przeznacz chociaż kilka minut dziennie na rozmowy o niczym.

SZACUNEK

Miłość nie usprawiedliwia nieprzyjemnego zachowania ze strony partnera. Jeśli masz wątpliwości, czy traktuje cię z szacunkiem, zadaj sobie pytanie, czy pozwoliłabyś na takie zachowanie komuś obcemu. Jeśli nie, masz odpowiedź. Ekspertka zajmująca się związkami Nicola Beer uważa, że najprostszy sposób na okazanie szacunku polega na akceptacji uczuć i opinii drugiego człowieka – niezależnie, czy się z nimi zgadzasz, czy nie. „Mówienie, że przesadzasz albo jesteś nadwrażliwa, nie ma z szacunkiem nic wspólnego”, dodaje.  Rada: Podczas rozmowy z ukochanym zostaw przekonanie „mam rację” za drzwiami. Zastanów się, co osiągniesz prowizorycznym zwycięstwem w potyczce.

WZAJEMNA SYMPATIA

Może zabrzmi to jak oczywistość, ale warto widzieć różnicę w tym, czy tylko kochasz partnera, czy dodatkowo jeszcze go lubisz. Motyle w brzuchu kiedyś znikną, a wtedy wzajemna sympatia i chęć spędzania czasu razem będą fundamentem waszego związku. Rada: Bądź obecna, gdy jesteście obok siebie. Wyłączcie telefony i przeznaczcie konkretny czas na rozmowę i słuchanie siebie nawzajem. Tym sposobem oboje poczujecie się  ważni i kochani. Chwilo, trwaj! 

Pamiętaj, że miałaś swoje potrzeby, zanim pojawił się ON. Żadna relacja nie jest godna tego, by porzucić dla niej swoje zainteresowania i cele.    

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj