Miłość & Seks

10 oznak anemii, których NIGDY nie powinnaś ignorować!

Sprawdź, czy wszystko z tobą w porządku.

Anna Mierzejewska

19lipca2018
10 oznak anemii, których NIGDY nie powinnaś ignorować! fot. iStock

Anemia ma wiele odmian, a każda z nich bierze się również z innych przyczyn. Objawy są jednak podobne. I choć anemia nie jest śmiertelną chorobą, wymaga leczenia! Dlatego jeśli zauważasz u siebie poniższe objawy, jak najszybciej wybierz się na badanie krwi, a potem wyniki przedstaw lekarzowi. 

 

1. Jesteś bardzo blada

 

Nie chodzi o twój naturalny odcień skóry tylko nagłe zmiany. Jeśli zaobserwowałaś je na swoim całym ciele lub w poszczególnych miejscach, powinnaś się zbadać, być może jest to bowiem objaw anemii, która wynika ze spadku stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) lub liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC) poniżej wartości prawidłowych.

 

2. Masz problemy z koncentracją

 

Anemia związana jest z utratą tlenu we krwi, co może prowadzić do problemów z zebraniem myśli. Jeśli więc na co dzień czujesz się zdezorientowana, a co istotniejsze - odczuwasz takie objawy dopiero od pewnego czasu - czas się zbadać!

 

3. Wciąż czujesz zmęczenie

 

To jeden z najczęstszych objawów anemii - chroniczne zmęczenie. Serce chorego na anemię zużywa więcej energii do przetaczania krwi, co właśnie powoduje znużenie.

 

Reklama

4. Cierpisz na bezsenność

 

Trochę to paradoksalne, ale uwierz, że prawdziwe. Bezsenność wynika z obecności zespołu niespokojnych nóg, a ten zaś jest objawem anemii.

 

5. Wypadanie włosów

 

Wypadanie włosów jest nie tylko dziedziczne - może być spowodowane brakiem składników odżywczych. Anemia wiąże się z niedoborem żelaza, co zaś powoduje, że nasz organizm nie może wytworzyć hemoglobiny we krwi, która przenosi tlen, wspomagając wzrost i naprawę komórek w ciele - co również odpowiada za porost włosów. 

 

6. Sucha skóra i włosy

 

Anemia niekoniecznie związana jest z wypadaniem włosów. Czasami owocuje przesuszoną skórą. Ma się wtedy wrażenie, że nie ma sposób, aby ją nawilżyć. 

 

7. Zawroty i bóle głowy

 

Ponownie, niski poziom hemoglobiny we krwi oznacza, że ​​mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. To sprawia, że czujemy zdezorientowanie i zmęczenie. Może to również powodować bóle głowy i zawroty głowy. Jeśli masz niewyjaśnione bóle głowy i często czujesz się jakbyś się unosiła się, może to być oznaka problemów ze zdrowiem, a także anemii. 

 

8. Skurcze nóg

 

Ludzie chorzy na anemię często odczuwają skurcze nóg związane z wykonywaniem aktywności fizycznej. 

 

9. Dziwne zachcianki jedzeniowe

 

Jednym z najdziwniejszych objawów niedokrwistości są naprawdę dziwne zachcianki jedzeniowe. Niektórzy mają ochotę nawet zjeść... papier!

 

10. Zimne stopy i dłonie

 

Anemia oznacza, że ​​krew nie krąży prawidłowo - a to zaś, że ​​pewne części ciała będą odczuwalnie chłodniejsze. Dotyczy to szczególnie dłoni i stóp.

 

 

 

 

 

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 8 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj