Miłość & Seks

Wiemy, co zrobić, żeby kłótnie nie zniszczyły twojego związku

Jest na to jeden prosty sposób.

Beata Dżumaga

03października2017
Wiemy, co zrobić, żeby kłótnie nie zniszczyły twojego związku Fot. iStock

W każdym związku prędzej czy później nieuchronnie następuje pierwsza kłótnia. Z czasem między partnerami zaczynają ujawniać się różnice, które prowadzą do częstych nieporozumień – jak kwestia, czyja jest kolej na wyniesienie śmieci, zmywanie naczyń lub co zamówić na obiad. To po prostu znak, że w waszym związku minęła pierwsza faza zakochania, a przed wami zmagania z codzienną rzeczywistością.

 

Zobacz także: To jedno słowo może uratować twój związek

 

Niestety takie sprzeczki są raczej nieuniknione, a w dodatku powodują znaczny wzrost stresu u partnerów. A jak wiadomo, stres ma bardzo niekorzystny wpływ na jakość związku i nierzadko przyczynia się do rozstania.

 

Ale mamy dobrą wiadomość – wiemy, co sprawia, że stres wywoływany kłótnią z partnerem znika jak ręką odjął i dzięki temu nie zagraża związkowi. Badacze z University of Texas odkryli, że obecność rodziny i przyjaciół w naszym życiu skutecznie niweluje poziom stresu wywoływany sprzeczkami z partnerem.

Reklama

 

Naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) u ponad setki nowożeńców. Pary miały za zadanie notować informacje o każdej kłótni. Partnerzy musieli też odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich relacji z rodziną i przyjaciółmi.

 

Wyniki badania, które opublikowano w magazynie „Social Psychology and Personality Science” wykazały, że nie jest ważna liczba członków rodziny i znajomych, którą posiada dana osoba. Liczy się jakość tych relacji. U osób, które wyznały, że mają zaledwie paru bliskich, poziom stresu w obliczu konfliktu z partnerem był zdecydowanie niższy.

 

„Codzienne konflikty odbijają się na psychice. Ale odkryliśmy, że związek między kłótniami w małżeństwie a poziomem kortyzolu jest zdecydowanie mniejszy, kiedy dana osoba ma swoją grupę wsparcia” - tłumaczyła Lisa Neff, jedna z autorek badania.

 

A ty co o tym myślisz? Często kłócisz się ze swoim partnerem?

 

Zobacz także: 3 rzeczy, które niszczą KAŻDY związek

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 8 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj