Gwiazdy

O tym MOCNYM przemówieniu Oprah Winfrey na Złotych Globach mówi dziś cały świat!

Oprah skradła cały show – i słusznie!

Beata Dżumaga

08stycznia2018
O tym MOCNYM przemówieniu Oprah Winfrey na Złotych Globach mówi dziś cały świat! Fot. Twitter/Variety

Złote Globy 2018 za nami – ceremonia rozdania nagród odbyła się w nocy z 7 na 8 stycznia 2018 roku czasu polskiego. Tegoroczna gala odbyła się pod hasłem sprzeciwu wobec molestowania seksualnego i przemocy wobec kobiet. Z tego powodu prawie wszystkie aktorki pojawiły się na czerwonym dywanie w czarnych kreacjach – dziś media na całym świecie pisząc o Złotych Globach 2018 używają raczej sformułowania czarny, a nie czerwony dywan.

 

Zobacz także: Złote Globy 2018: czerwony dywan zrobił się... czarny! Dlaczego?

 

Gala rozdania Złotych Globów odzwierciedliła to, czym Hollywood żyje od końca 2017 roku, czyli problem z molestowaniem seksualnym wobec kobiet oraz dyskryminacją ze względu na płeć. Gwiazdy, które zwyciężyły w swoich kategoriach podczas przemówień i podziękowań głośno mówiły o problemie oraz o tym, że nadszedł czas, by to zmienić. To już kolejny przykład solidarności w świecie Hollywood – głównie w środowisku aktorek. Tydzień temu grupa ponad 300 najsłynniejszych aktorek, reżyserek oraz innych artystek z Fabryki Snów założyła inicjatywę Time's Up, w ramach której chcą walczyć z problemem molestowania seksualnego w miejscu pracy.

 

Także Oprah Winfrey, żywa legenda amerykańskiej telewizji, nie pozostała bierna wobec hollywoodzkiego „czarnego protestu”. W tym roku podczas ceremonii rozdania Złotych Globów Oprah – jako pierwsza czarnoskóra kobieta w historii - otrzymała nagrodę Cecila B. De Mille'a. Wyróżnienie przyznawane jest przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za "wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki". Po otrzymaniu statuetki Oprah wygłosiła płomienną mowę, w której odniosła się do akcji #MeToo na Facebooku.

Reklama

 

 

„Cenię prasę bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz, gdy staramy się odnaleźć w tych skomplikowanych czasach. To, co wiem na pewno, to fakt, że mówienie prawdy jest najpotężniejszą bronią, jaką posiadamy. I jestem szczególnie dumna i zainspirowana przez kobiety, które poczuły się silne na tyle, by mówić o swoich historiach” - mówiła Oprah Winfrey, w jasny sposób nawiązując do afery z Harveyem Weinsteinem w roli głównej.

 

„To nie jest historia, która dotyczy tylko branży rozrywkowej. Ona przekracza granicę kultur, geografii, rasy, religii, polityki czy miejsca pracy. Dlatego chce wyrazić wdzięczność kobietom, które przez lata były napastowane, ponieważ one, jak moja matka, miały dzieci i musiały je nakarmić, miały rachunki, które musiały zapłacić i miały marzenia, do których dążyły. Nie poznamy nazwisk tych kobiet. One pracują w fabrykach i restauracjach, na uniwersytetach. Są inżynierami, lekarzami i naukowcami. Są częścią świata techniki i polityki oraz biznesu. Reprezentują nas na igrzyskach olimpijskich i służą w armii” - kontynuowała Winfrey.

 

„Chciałabym powiedzieć wszystkim dziewczynom, które nas oglądają, że na horyzoncie widać nowy dzień! I kiedy nadejdzie świt, będziemy to zawdzięczać mnóstwu niezwykłym kobietom, z których wiele jest tu dziś z nami i niektórym fenomenalnym mężczyznom – wszyscy oni walczą o to, by zostać liderami, którzy wprowadzą nas w czas, kiedy nikt nie będzie już musiał mówić 'ja też'” – zakończyła swoją przemowę Oprah Winfrey.

 

 Zobacz także: WYWIAD: “Przestańmy mówić "boys will be boys" i namawiać dziewczynki do tego, żeby były miłe za wszelką cenę”

 

Aktorka, producentka i prezenterka telewizyjna za sprawą swojej przemowy skradła cały show, a publiczność nagrodziła ją burzą oklasków. W amerykańskich mediach już pojawiają się głosy, że Winfrey przygotowuje się do... objęcia prezydentury! Już od lat Oprah jest w gronie najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych.

 

 

A post shared by MIKE MIZZEL (@mikemizzel) on Jan 8, 2018 at 12:43am PST

 

A ty jak oceniasz wystąpienie Oprah Winfrey na gali rozdania Złotych Globów 2018? Naszym zdaniem wypadła rewelacyjnie – brawo Oprah!

 

Reklama

Polecane wideo

Zobacz galerię - 13 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj