Cosmoweekend

Jak zrobić kawę latte: włoski ekspres do kawy latte

Kawa latte to pyszna łagodna mleczna kawa. Idealna jako deser – zwłaszcza, jeśli doda się do niej ulubione słodkie przyprawy (takie jak cynamon lub kardamon) lub syrop smakowy. Ponadto można zadać szyku znajomym czy rodzinie, robiąc na latte finezyjny wzorki.

30marca2018
Jak zrobić kawę latte: włoski ekspres do kawy latte

Poziom trudności jej przygotowania jest średni, a czas potrzebny, aby wykonać w domu kawę latte, to zaledwie 10-15 minut.

 

Czego potrzebujemy do kawy latte?

 

Aby wykonać w domu latte, potrzebujesz:

-Ekspresu ciśnieniowego, sprawdź na przykład De’Longhi (http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/automatyczne-ekspresy-do-kawy/ecam-25452b) lub kawiarki,

-Spieniacza do mleka, jeśli nie mamy ekspresu i korzystamy z kawiarki,

- 30-50 ml naparu kawy,

- 150-200 ml mleka o wysokiej zawartości tłuszczu, np. 3,2%,

Reklama

- Syropu do kawy – ulubiony smak, np. czekoladowy, karmelowy,

- Opcjonalnie wiórki kokosowe, płatki migdałowe, orzechy, karmel, cynamon lub kakao do dekoracji,

-Wysoką szklankę z grubego, przezroczystego szkła.

Espresso to podstawa

Pierwsza decyzja do podjęcia przy przygotowaniu kawy latte to wybór mieszanki ziaren do zmielenia. Wydawałoby się, że przy mlecznej kawie, smak samego naparu nie ma aż takiego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Wybór ziaren zaważy na ostatecznym aromacie i smaku latte. Jeśli lubisz bardzo łagodną latte, wybierz arabikę (na przykład Brazylia Santos), która ma słodki smak i jest mało kwaskowata. Jeśli zaś chcesz odczuwać – złagodzony przez mleko – ale jednak wyczuwalny posmak ulubionej kawy, zdecyduj się na coś bardziej charakterystycznego w aromacie, na przykład Gwatemala SHB lub Kolombia Excelso.

Czytaj także: Jaki ekspres do kawy kupić: rodzaje ekspresów, ceny, funkcje i możliwości

Pozostaje jeszcze kwestia intensywności espresso. Nie powinno być ono ani za słabe, ani za mocne. Jeśli przygotowujesz je w kawiarce, to samodzielnie musisz dobrać odpowiednią ilość ziaren. Gdy używasz ekspresu ciśnieniowego, masz do wyboru poziomy mielenia kawy, które decydują o intensywności naparu. Otrzymane espresso powinno być ciemną esencją z trwałą i gęstą pianką. Pianka ma znaczenie – przy za słabym naparze będzie zbyt cienką warstwą z dużymi bąbelkami, z kolei za mocno zmielone ziarna dadzą zbyt mocne espresso, którego crema będzie nietrwała. Crema powinna być o orzechowej barwie, gęstej strukturze, nie mieć bąbelków i utrzymywać się na powierzchni naparu przez kilka minut. To właśnie taka pianka zdecyduje o aromacie latte.

Czym i jak spieniamy mleko do kawy?

Drugim etapem przygotowania latte jest spienianie mleka. To prawdziwa sztuka – nie tylko w przenośni, bo większość baristów uważa fakturowanie, jak profesjonalnie nazywa się spienianie mleka, właśnie za rodzaj kawowej sztuki. Pianka do latte musi być gęsta, o kremowej i zwartej konsystencji, aksamitna, bez dużych bąbelków. Może mieć drobne pęcherzyki powietrza. Ekspres do kawy przygotuje ją za Ciebie. Gdy korzystamy ze spieniacza mleka, musimy wykazać się wyczuciem. Przyda się na pewno mleko o wysokiej zawartości tłuszczu, jednak nie wybieraj mleka skondensowanego, np. 7%. Ze względu na dużą gęstość, nie będzie ono się dobrze pienić. Zwracaj uwagę na temperaturę mleka. W przypadku korzystania ze spieniacza, koniecznie wcześniej podgrzej mleko do temperatury około 60 stopni, ale pod żadnym pozorem nie zagotowuj go. Do ekspresu daj zimne mleko, bo osiągnie ono optymalną temperaturę 60 stopni już po spienieniu. Warto też zaznaczyć, że jeśli nie tolerujesz laktozy, to dobrze pieni się też mleko owsiane czy sojowe oraz koksowe, jednak trzeba je wcześniej rozwodnić.

Jak zrobić latte krok po kroku?

 

 

fot. http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/przepisy-kawowe/klasyczne-kawy/latte-macchiato

 

Kiedy już przygotowane masz i espresso i spienione mleko, możesz przejść do działania i zacząć przygotowywać latte. Jeśli chcesz dodać syropu, najpierw wlej niewielką jego ilość do szklanki. Następnie łyżeczką powoli wlewaj do szklanki mleko, uważając by nie zmieszało się z syropem. Czekaj około pół minuty, zanim zaczniesz wlewać napar z kawy. Dodawaj espresso powoli, lejąc po ściance. Wolne dodawanie składników jest kluczowe, bo chcesz uzyskać trzy warstwy, wyraźnie oddzielone od siebie. Ślad, który na ściance zostanie po kawie, można delikatnie zakryć pianką. Na koniec zostaje Ci zdobienie latte. Możesz posypać piankę cynamonem lub kakao, dodać wiórki czy płatki kokosowe albo polać karmelem. Podaj kawę z długą, koktajlową łyżeczką. Pozwoli to wymieszać wszystkie składniki.

Jak zrobić wzorek na kawie?

Aby Twoja latte wyglądała jeszcze smaczniej i szykowniej, można zrobić na niej wzorek. Technika dekorowania kawy i upiększania jej przy spienionym mleku ma nawet swoją nazwę – Latte Art. Jeśli uzyskałeś w procesie spieniania mleko o idealnej konsystencji, kremowe, dość gęste, półpłynne, ciepłe o temperaturze 60 stopni to nada się ono do robienia wzorków. Mleko powinno być gęste tak, by się nie rozpuszczało w kawie, ale też w miarę płynne, by swobodnie dało się przelać do szklanki ciągłym strumieniem. Reszta zależy już od Twojej pewnej ręki i zdolności manualnych. Da się jednak dojść do wprawy i po kilku próbach robić serduszka czy rozety na powierzchni latte.

 

 

Włoski ekspres do kawy - jak ustawić ekspres do kawy - Porady baristy

Z poniższego filmiku dowiesz się jak za pomocą włoskiego ekspresu zrobić przepyszną kawę! Zapraszamy do oglądania.

 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj