COSMO TRAVEL

Jak wybrać najlepsze assistance na podróż samochodem za granicę?

Zagraniczna podróż samochodem może być niezwykłą przygodą, która pozostanie w pamięci całej rodziny na wiele długich lat. Może się jednak tak zdarzyć, że nie będzie to przyjemne wspomnienie, a każdy będzie chciał je jak najszybciej wymazać ze swojej pamięci. Jeżeli w czasie takiej podróży pojawią się problemy z samochodem, a znikąd nie będzie pomocy, będzie to raczej przykra, a nie przyjemna przygoda.

16listopada2018
Jak wybrać najlepsze assistance na podróż samochodem za granicę?

Zakres ochrony assistance

Można tego uniknąć, decydując się na wykupienie ubezpieczenia assistance, które będzie działało również poza granicami kraju. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje rozszerzenie ochrony OC lub pakietu OC i AC właśnie o assistance. To bardzo korzystne rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każde assistance sprawdzi się również za granicą.

Przede wszystkim więc trzeba sprawdzić, jaki jest terytorialny zakres ochrony. Jeżeli to polisa, która działa wyłącznie na terenie Polski, to w opisywanej sytuacji nie będzie przydatna.

Druga kwestia to zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ważne, żeby polisa działała niezależnie od tego, jaka jest przyczyna unieruchomienia pojazdu w podróży. Niektóre firmy udzielają wsparcia wyłącznie w razie wypadku lub kolizji. Tu ważne, żeby z assistance można było skorzystać zarówno w razie wypadku, kolizji, jak i awarii samochodu. Każde z tych zdarzeń stanowi bowiem utrudnienie. Dobrze, gdy ubezpieczenie działa również w przypadku kradzieży samochodu.

Trzeci element to kwestia tego, na jakie wsparcie można liczyć. Praktyczne i przydatne jest w tym miejscu:

  • holowanie,
  • naprawa pojazdu w najbliższym warsztacie,
  • samochód zastępczy,
  • zakwaterowanie,
  • opieka psychologiczna,
  • opieka dla dzieci,
  • wsparcie tłumacza,
  • ewentualny transport medyczny.

Nieszczęśliwe zdarzenia w czasie pobytu za granicą wydaje się bardziej stresujące niż w kraju, więc wszelka dostępna pomoc będzie na wagę złota.

Reklama

Limity w ubezpieczeniu

Oczywiście nie bez znaczenia są tutaj limity w ubezpieczeniu, a niemalże każda polisa assistance takie ma. Chodzi o to, by przygotować się na pokrycie przynajmniej części kosztów związanych z nieszczęśliwym zdarzeniem. Nawet jeżeli polisa będzie, ale właśnie ograniczona, to główne koszty zostaną pokryte dzięki ubezpieczeniu, ale resztę prawdopodobnie trzeba będzie samemu opłacić.

W przypadku holowania pojazdu limit jest zwykle kilometrowy. Dla ubezpieczonego jest to korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do limitu wyrażonego kwotą. Limit kwotowy w zależności od miejsca wypadku czy awarii będzie się różnił – okaże się, że np. w Polsce pieniędzy wystarczyłoby na holowanie przez 75 km, ale poza granicami kraju ta sama kwota obejmie krótszą trasę. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z limitem kilometrów, to zawsze będzie on dokładnie taki sam.

W przypadku wynajęcia auta zastępczego czy też wynajęcia noclegu w najbliższym hotelu firmy najczęściej ustalają limit dzienny. Można więc otrzymać pomoc na pięć dni, trzy dni czy tydzień. Tu również rzadko kiedy pojawia się ograniczenie kwotowe. Warto wiedzieć, jak długi jest ten limit, żeby móc ewentualnie przygotować się na to, że samemu trzeba go będzie nieco przedłużyć.

Wspomniane wcześniej wsparcie psychologiczne, opieka dla dzieci czy tłumacz również mogą być limitowane. Tu wszystko zależy od specyfiki danego ubezpieczenia i decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

Niektóre firmy wprowadzają też dodatkowe limity na cały okres ubezpieczenia. Na przykład udzielają wsparcia w przypadku jednego zdarzenia na cały rok polisowy. Dla osoby, która często podróżuje za granicę, takie rozwiązanie może się okazać niewystarczające, ponieważ każdy kolejny wyjazd będzie już pozbawiony ochrony ubezpieczeniowej.


Pełny pakiet ubezpieczeniowych

Pojawić się więc może pytanie, czy w takim razie wybrać pełny pakiet ubezpieczeniowy? Otóż… nie. Pełne ubezpieczenie rzadko kiedy jest rzeczywiście potrzebne. Jeżeli tylko jakiś aspekt polisy można zmodyfikować, to warto to zrobić. Chodzi przede wszystkim o to, by polisa była maksymalnie dopasowana do ubezpieczonego.

Jeżeli w zakresie ochrony jest dostępna opieka nad zwierzętami, a ubezpieczony podróżuje bez zwierząt, to zdecydowanie warto z tego elementu zrezygnować. Po co bowiem płacić za coś, z czego się nie skorzysta.

Jeżeli też podróż dotyczy zwykle dwóch dorosłych osób, to zbędna będzie też ochrona dla dzieci czy wsparcie psychologa.

Im lepiej dopasowana polisa, tym bardziej się przydaje. Trzeba też zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że pełna ochrona jest znacznie bardziej kosztowna. A po co płacić za te elementy ubezpieczenia, z których na pewno się nie skorzysta? Zdecydowanie lepiej przesunąć te środki na zwiększenie zakresu tych opcji, które są prawdopodobne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza zakresem, limitami i dopasowaniem polisy, warto również zwrócić uwagę na to, że nie zawsze polisa jest równa polisie. Trzeba je porównać. Dotrzeć do kilku ofert na rynku i sprawdzić, która z nich ma najlepszy stosunek zakresu do ceny.

Sama cena nie zawsze jest tu miarodajna. Może być ubezpieczenie drogie, ale ubogie zakresowo. Może też być nieco droższe od tego najtańszego, ale zakresem będzie je znacznie przewyższało, a to już wszystko zmienia.

Cena nie jest najważniejsza i niekoniecznie najdroższe ubezpieczenie będzie rzeczywiście najlepsze. Właśnie dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji, warto porównać różne opcje. Pomocny w tym będzie ranking-assistance.pl, który zestawia i pozwala zweryfikować różnorodne oferty pochodzące od różnych towarzystw. To najlepszy sposób na wybranie najbardziej odpowiedniego i przydatnego ubezpieczenia assistance.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj