COSMO TRAVEL

10 największych atrakcji Turcji. Co warto zobaczyć?

Turcja - popularna destynacja wakacyjnych wojaży. To kraj położony na dwóch kontynentach, otoczony czterema morzami. Sprawdź, co warto zobaczyć i koniecznie zwiedzić podczas pobytu w Turcji!

30stycznia2019
10 największych atrakcji Turcji. Co warto zobaczyć?

Stambuł

To właśnie to miasto leży w miejscu starożytnego Bizancjum i średniowiecznego Konstantynopola - miejsc tak istotnych dla kultury i historii świata. Stambuł to miasto będące połączenie kultur Zachodu i Wschodu. Panorama miasta zdumiewa liczba minaretów, pałaców, zabytków.Zabytkowe dzielnice Stambułu zostały zamieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Stambule zobaczysz słynny Błękitny Meczet, który zachwyci Cie swoją wielkością,Pałac Topkapi czy Hagię Sophię, pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu - dziś muzeum narodowe. 

Kapadocja

 

Ta legendarna kraina to obowiązkowy punkt na liście do zwiedzenia podczas pobytu w Turcji! Niezwykłe twory natury i ludzkich rąk to skamieniały popiół wulkaniczny wyrzucany niemal trzy miliony lat temu. Do dziś zachwyca, a panorama tego miejsca to jeden z najpiękniejszych widoków na świecie. Położona między Morzem Czarnym a górami Taurus, Kapadocja przypomina krajobraz księżycowy i baśniową krainę w jednym. Ten niezwykły zakątek świata zobaczysz na wycieczce z Itaką.

Pamukkale

Reklama

Najstarsza miejscowość uzdrowiskowa na świecie jest atrakcją przyciągającą rzesze turystów. Znajdujące się tu wody mineralne mają działanie lecznicze i naprawcze na naszą skórę. Wapienne wodospady utworzyły ciekawe formy przypominające oblodzenia, dlatego tak nietypowy jest ich widok np. w środku lata. Pamukkale - Park Narodowy - to od trzydziestu lat miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce bywa nazywane bawełnianą twierdzą i w istocie tak wygląda. Przekonaj się na własne oczy!

Efez

Miejsce, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Efez był w starożytności ośrodkiem tętniącym życiem, miastem handlu, portem i ośrodkiem kultu bóstw. Jest także ważnym miejscem na mapie  chrześcijan - to tu powstała jedna z pierwszych wspólnot w Azji Mniejszej. Ten najatrakcyjniejszy, wg wielu osób, zabytek Turcji to jednaj z najlepiej zachowanych ruin miast na całym wybrzeżu Morza Egejskiego. Najcenniejszym zabytkiem jest świątynia Artemidy - jeden ze starożytnych siedmiu cudów świata - oraz brama Herkulesa i teatr grecki z miejscem dla dwudziestu pięciu tysięcy widzów.

Troja

Legendarne miasto króla Priama, miejsce słynnej wojny trojańskiej. Nawet dziś można w tym miejscu natknąć się na wyobrażenie Konia trojańskiego, który nie był wyłącznie wymysłem Homera. Miasto zostało w 1998 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając Troję warto zwrócić uwagę na świątynię Ateny, łaźnie rzymskie czy mury obronne. Powiew historii jest tu niemal namacalny.

Ararat

Wygasły masyw wulkaniczny, monumentalne wzgórze to miejsce, w którym legendarnie osiadła Arka Noego. Na Ararat składają się dwa wierzchołki - Wielki Ararat i Mały Ararat. Na szczyt można się obecnie dostać jedynie z południowo-zachodniej strony, inne szlaki znajdują się zbyt blisko pogranicza, na którym do niedawna trwał konflikt.

Amasya

Atrakcyjna lokalizacja miejsca przyciąga bardzo wielu turystów. Miasteczko znajduje się w dolinie rzeki Yesilirmak, w otoczeniu monumentalnych Gór Pontyjskich. Miasteczko jest usłane wieloma miejscami wartymi odwiedzenia: wykutymi w skale grobowcami władców pontyjskich, wspaniałymi meczetami czy górującej nad miastem ruiny cytadeli bizantyjskiej. Warto zaliczyć spacer po starej dzielnicy, na której znajdują się dobrze zachowane drewniane zabudowania i domki z epoki osmańskiej. 

Riwiera turecka

Docelowe miejsce wielu urlopowiczów. Jeden z najlepszych wyborów jeżeli chcesz spędzić urlop pełen słońca,w pobliżu ciepłego morza z szeroką ofertą gastronomiczną, hotelową. Bogate zaplecze rekreacyjne, obfitujące w parki wodne, baseny, zjeżdżalnie umili pobyt osobom młodym i rodzinom z dziećmi. Miłośnicy sportów wodnych będą mogli wyszaleć się do woli. Urlop na riwierze tureckiej warto zarezerwować wcześniej korzystając z oferty All Inclusive.

Konya i wirowanie derwiszów

Konya to miasto, położone na południe od Kapadocji, które jest nazywane mistycznym centrum Turcji. To bardzo konserwatywne i religijne miasto Anatolii. W wieku XIII mieszkał tu Rumi, poety suficki, który założył zakon wirujących derwiszów. Pokaz wirowania derwiszów, które było formą religijnej modlitwy-tańca wprawiającego w pewien rodzaj hipnozy, można obejrzeć i dziś podczas specjalnych pokazów. Siła, koloryt i szybkość pokazu zapadnie Ci w pamięci na długo.

Łaźnia turecka

To chyba z tego "wynalazku" Turcja jest znana na całym świecie.łaźnia parowa w połączeniu z Hammamem, czyli specjalnym zabiegiem oczyszczającym Twoją skórę, doskonale zrelaksuje Ci i przygotuje ciało do kąpieli słonecznych. Zafunduj sobie chwilę odpoczynku nawet na wakacjach! 

Reklama

Polecamy również

Skomentuj