COSMO TRAVEL

W co najlepiej spakować się na podróż?

Jaką walizkę wybrać?

01marca2019
W co najlepiej spakować się na podróż? fot. Sergey Zolkin / Unsplash

Walizka miękka czy twarda? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób, więc prezentujemy zalety i wady miękkich walizek. Podejmując decyzję, jaką walizkę wybrać, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim częstotliwość, długość i charakter podróży oraz najczęściej wybierane środki transportu.

Wady miękkich walizek

Główne wady miękkich walizek to niższa wytrzymałość na uszkodzenia i zabrudzenia oraz – mniejszy, niż w przypadku twardych walizek – wybór kolorów i wzorów oferowany przez producentów. Kwestie te mają największe znaczenie w przypadku walizki, która ma służyć jako nadawany bagaż lotniczy. Materiał może wówczas zostać przypadkiem pocięty lub poszarpany w sortowni na lotnisku. Ponadto, istnieje ryzyko, że nie będzie wystarczająco chronił przewożonych w bagażu kruchych przedmiotów. Oryginalność kolorów i wzorów nie jest z kolei wyłącznie kwestią estetyki. Twardą walizkę można dzięki temu łatwiej zauważyć wśród innych leżących na taśmie bagażowej, a na dodatek zazwyczaj prezentuje się efektowniej niż miękka. W przypadku nadawanego bagażu lotniczego lepszym rozwiązaniem może być więc twarda walizka. Osoby, które latają bardzo często, powinny zainteresować się szczególnie walizkami wykonanymi z poliwęglanu (polikarbonu). Są one najbardziej wytrzymałe na uderzenia i zarysowania, a dzięki największej elastyczności wśród twardych walizek – odporne również na odkształcenia i pęknięcia. Walizki poliwęglanowe są też niewiele cięższe od miękkich walizek. Wszystkie te zalety sprawiają jednak, że są także najdroższe.

Zalety miękkich walizek

Miękkie walizki są przede wszystkim bardziej elastyczne oraz zazwyczaj tańsze i lżejsze niż twarde. Można je efektywniej zapakować aż po brzegi, łatwiej przewieźć w nich niewymiarowe rzeczy, a często oferują też możliwość pogłębienia dostępnej przestrzeni, co pozwoli włożyć w nie dodatkowe przedmioty (na przykład przywiezione z wakacji). Często mają też zewnętrzne kieszenie i lepszą organizację przestrzeni wewnętrznej, a dzięki elastyczności sprawią mniej problemów jako bagaż podręczny w samolocie, który trzeba wepchnąć w schowek nad głową. Chociaż łatwiej się brudzą, są jednocześnie znacznie prostsze w czyszczeniu (bardzo często wystarczy do tego mokry ręcznik). Przy bardzo intensywnym użytkowaniu z czasem mogą się podrzeć, ale za to nie pękną, jak może się zdarzyć w przypadku tańszych twardych walizek wykonanych z ABS. Miękkie walizki produkowane są z nylonu lub poliestru. Bez względu na rodzaj tkaniny sztucznej, warto zwracać uwagę na tak zwany denier, czyli gęstość włókiem. Im jest ona wyższa, tym walizka będzie wytrzymalsza. Zalecana wartość w przypadku miękkich walizek podróżnych to minimum D400, a te wysokiej jakości wykonane są często z włókiem D650. Podsumowując, miękka walizka będzie wyborem bardziej uniwersalnym. Sprawdzi się w przypadku osób, które nie latają samolotami z bardzo dużą regularnością (szczególnie z nadawanym bagażem), za to podróżują też pociągiem, autokarem lub samochodem.

Reklama

Walizki miękkie w różnych rozmiarach oraz zestawy walizek

Bez względu na to, czy wybór padnie na walizkę twardą czy miękką, kluczową kwestią jest dopasowanie rozmiaru do potrzeb. W przypadku częstych podróży różnymi środkami transportu dobrym rozwiązaniem będzie zakup całego kompletu miękkich walizek. Najlepsi sprzedawcy oferują nie tylko takie zestawy w atrakcyjnych cenach, lecz także szeroki wybór małych, średnich i dużych walizek podróżnych (przykładem może być marka WITTCHEN: https://www.wittchen.com/bagaz/walizki/miekkie). Małe walizki sprawdzą się między innymi jako bagaż podręczny w samolocie. Przykładowo, te prezentowane na zdjęciach poniżej, o wymiarach 55 x 39 x 20 cm (wys./szer./gł.), odpowiadają wymogom linii lotniczych takich jak: LOT, Lufthansa, Ryanair, Wizz Air czy EasyJet, i ważą tylko 2,1 kg przy pojemności 32 l. Średnie walizki doskonale sprawdzają się na przykład na podróże do 7 dni. Nieco większe wymiary (tu 69 x 44 x 28/33 cm) i waga (3,2 kg) dają znacznie większą pojemność (67 l), szczególnie po pogłębieniu (80 l). Duża walizka będzie niezbędna w przypadku dłuższych urlopów i wyjazdów rodzinnych. Jest ciągle lekka (3,8 l), ale dzięki jeszcze większym wymiarom (80 x 48 x 32/36 cm) dostępna pojemność jest już naprawdę duża (99/112 l).

Źródło: https://www.wittchen.com/zestawwalizek,p7132643#890397

https://www.wittchen.com/zestawwalizek,p7132643#890396

Co powinna mieć dobra miękka walizka?

O możliwości ich pogłębienia i zwiększenia pojemności, które dają większą elastyczność w dopasowaniu miejsca do potrzeb, była już mowa. Teleskopowy, wysuwany uchwyt – najczęściej wykonany z aluminium – jest już praktycznie standardem w walizkach podróżnych, podobnie jak 2 rączki do przenoszenia bagażu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość wykonania – najlepiej sprawdzą się solidnie przymocowane, obszyte materiałem rączki gumowe. Kolejną istotną kwestią jest liczba i jakość kółek. Największą łatwość manewrowania zapewnią 4 obrotowe kółka, szczególnie podwójne. Jest ona szczególnie ważna, gdy w podróży łączy się różne środki transportu i pokonuje większe dystanse, ciągnąc walizkę. Z drugiej strony, 2 kółka chowane w obudowie mogą być bezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku nadawanego bagażu lotniczego, gdzie im więcej wystających elementów, tym większe ryzyko uszkodzenia bagażu. Walizka lotnicza powinna mieć też system TSA, który w przypadku rewizji pozwoli służbom celnym na otwarcie i ponowne zamknięcie bagażu bez uszkadzania zamka. Wreszcie, miękka walizka powinna umożliwiać dobrą organizację wnętrza, taką jak komora główna z pasami zabezpieczającymi, kieszeń z siatki zamykaną na suwak oraz przednie i wewnętrzne mniejsze kieszenie, w które wyposażono walizki z poniższych zdjęć:

Źródło: https://www.wittchen.com/zestawwalizek,p7132643#890396

 

Materiał partnera

 

Reklama

Polecamy również

Skomentuj