Cosmo Food

7 faktów na temat różowego wina, które cię zaskoczą

Lubisz? Przeczytaj koniecznie?

25marca2019
7 faktów na temat różowego wina, które cię zaskoczą fot. materiały prasowe

Wina różowe łączą w sobie zalety win czerwonych oraz białych – cechują się często wyczuwalną goryczką i mocniejszymi aromatami, a jednocześnie są orzeźwiające i lepiej gaszą pragnienie. Mimo to w Polsce jeszcze nie są zbyt popularne. Czy warto zainteresować się tą odmianą alkoholu i komu przypadnie ono do gustu? Oto odpowiedzi na 7 pytań na temat wina różowego!

Jak powstaje wino różowe?

Popularny mit głosi, że wino różowe to alkohol powstający ze zmieszania wina białego i czerwonego. Nie jest to jednak prawdą. Istnieją trzy metody wytwarzania wina różowego. Pierwsza z nich jest zbliżona do procesu powstawania czerwonych win. W początkowym etapie zgniata się winogrona, dzięki czemu moszcz i skórki mieszają się w procesie maceracji i wytwarzają barwnik. Sama maceracja trwa jednak znacznie krócej niż w przypadku win czerwonych – od kilku do kilkunastu godzin. Następnie moszcz się odcedza, a dalej wino fermentuje już tak, jak wina białe, przez co przedostaje się do niego niewiele barwnika, który barwi alkohol na różowo.

Drugi sposób wytwarzania wina różowego w winnicach przypomina produkcję wina białego – polega na miażdżeniu gron jeszcze przed rozpoczęciem procesu fermentacji, by uzyskać znajdujący się w nich pigment.

Trzeci sposób natomiast polega na zastosowaniu metody pełnej fermentacji, jak w przypadku win czerwonych, ale z użyciem różowych winogron, które można znaleźć we Francji.

Wino różowe – dla kogo jest ten alkohol?

W Polsce różowe wina nie są tak popularne jak czerwone czy białe – ich konsumpcja wynosi około 8%. Piją je głównie kobiety, najczęściej w cieplejszych miesiącach roku. Zupełnie inaczej wygląda to w krajach Europy Zachodniej. We Francji czy Wielkiej Brytanii spożycie win różowych coraz bardziej rośnie – w kraju winnic próbowało ich aż 90% konsumentów. Jednocześnie Francja jest największym na świecie producentem win różowych – kolejne w rankingu są Włochy, USA oraz Hiszpania.

Reklama

Różowe wina przypadną do gustu osobom, które lubią orzeźwiające trunki o owocowym posmaku. Warto pamiętać, że oferta win różowych jest bardzo różnorodna (wystarczy chociażby prześledzić serwis z alkoholami WinnicaLidla.pl) – od cięższych trunków, o barwie zbliżonej do burgundu, aż po te lekkie, w kolorze bardzo jasnego, bladego różu.

Czy wino różowe jest zdrowe?

Najzdrowsze dla ludzkiego organizmu są wina czerwone, ale różowe również mają prozdrowotne właściwości. Oczywiście spożywanie nadmiernej ilości alkoholu jest szkodliwe, jednak niewielka dawka rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia przepływ krwi, chroni również przed powstawaniem zakrzepów, a dodatkowo zmniejsza ryzyko zawału czy udaru mózgu. Nie bez przyczyny mieszkańcy Francji – zwłaszcza południowej, gdzie dieta jest lżejsza, bogata w ryby czy warzywa – cieszą się lepszym zdrowiem niż inni mieszkańcy Europy.

Jak podawać wino różowe?

Wino różowe – w jakim kieliszku je podawać?

Lekkie różowe wino możesz podawać w kieliszku z delikatnie rozszerzającymi się ściankami, mniejszym od kieliszków do wina czerwonego czy białego. Bardziej aromatyczne różowe wino z kolei powinno być podawane w kieliszku podobnym do tego od wina białego, ale nieznacznie mniejszym. Taki kieliszek jest smukły, ma długą nóżkę, a kształtem przypomina tulipana.

Do jakich potraw pasuje wino różowe?

Wina różowe są orzeźwiające i delikatne – dlatego cieszą się popularnością zwłaszcza latem. Można pić je solo lub do posiłku. Możesz na przykład dodać do nich owoce lub wodę gazowaną i w ten sposób uzyskać bardzo ciekawy, orzeźwiający drink na upały. Różowe wina sprawdzą się również w połączeniu z lekkimi potrawami.

  • Wino różowe wytrawne łącz z: sałatkami (np. caprese), rybami, kanapkami, tortillą, omletami, zapiekankami z drobiem czy cielęciną.
  • Z kolei wino różowe delikatne podaj do: wędlin, frytek, słonych przekąsek, cięższych sałatek (np. z kurczakiem czy tuńczykiem), lasagne czy hamburgerów.

Natomiast wina różowe słodkie świetnie sprawdzą się w połączeniu ze słodkimi deserami, a także owocami.

Wjakiej temperaturze podawać różowe wino?

Wino różowe powinno być podawane schłodzone, w temperaturze około 10-12°C. Pamiętaj jednak, że po wlaniu napoju do kieliszka jego temperatura wzrasta średnio o 1-2°C.

Dbaj o to, by wino nie miało temperatury pokojowej – to wpływa negatywnie na walory smakowe tego alkoholu.

Chcesz zacząć swoją przygodę z różowym winem? To świetny pomysł na pierwsze ciepłe wiosenne wieczory. Zajrzyj do winnicy Lidla i wybierz swój smak – szybko się przekonasz, że różowe wina mają wiele do zaoferowania!

 

Materiał partnera

 

Polecamy również

Skomentuj