COSMO BODY

Czekolada = lepsza pamięć?

Czyżby dobra wiadomość dla fanek czekolady?

21stycznia2015
Czekolada = lepsza pamięć? fot. Thinkstock

Naukowcy z Università degli Studi dell'Aquila we Włoszech i firmy Mars odkryli, że jedzenie kakao, ale tylko w takim z czekolady (!) ma dobry wpływ na mózg.

Uczestnicy badania w wieku od 61 do 85 lat przez osiem tygodni pili codziennie napój na bazie mleka, zawierający wysoką (993mg), średnią (520mg) i niską (48mg) ilość flawanoli kakao. Następnie naukowcy sprawdzali pamięć i ogólną pracę mózgu wśród uczestników. Okazało się, że ci, którzy spożywali najwyższą ilość flawanoli, wypadali najlepiej.

Naukowcy nie są pewni, co konkretnie sprawia, że flawanole kakao mają dobroczynny wpływ na mózg, ale uważają, że być może dlatego, że ta substancja zwiększa odporność na insulinę, która ma wpływ na starzenie się mózgu. Stwierdzono także, że flawanole normalizują działanie naczyń krwionośnych. "Teoretycznie powinno to wspierać krążenie w całym ciele i mózgu, a ono z kolei zwiększać funkcje poznawcze" - mówi współautorka badania dr Catherine Kwik-Uribe.

Reklama

Niestety, może nie być łatwo wspomagać mózg w zaciszu domowym, ponieważ nie wiadomo, które produkty zawierają flawanole, a które nie. Jeśli chciałabyś, żeby działały flawanole z gorzkiej czekolady, musiałabyś zjeść 993g gorzkiej czekolady... Challenge accepted? ;)

 

 

 

 

źródło: cosmopolitan.com

Reklama

Zobacz galerię - 9 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj