COSMO BODY

Te dwa badania możesz wykonać sama w domu

Mogą uratować ci życie!

Paula Konieczny

17maja2019
Te dwa badania możesz wykonać sama w domu fot. istock.com

Przyznajcie się, która z was robi co roku badania profilaktyczne? Która regularnie chodzi do ginekologa? A kiedy ostatnio pokazywałyście dermatologowi swoje znamię? No właśnie. Jesteśmy zabiegane, pochłonięte pracą i obowiązkami, a zdrowie odkładamy na bok. „Później” - myślimy. A „później” często jest już za późno. Podpowiemy ci dwa proste badania, które możesz (a wręcz powinnaś) wykonać w domu.

Samobadanie skóry

Regularnie przyglądaj się swojej skórze, pieprzykom, piegom i znamionom. Takie samobadanie skóry powinnaś wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Pozwoli ci to na zauważenie jakichkolwiek zmian już na ich wczesnym etapie. Czerniak to najbardziej agresywny nowotwór skóry i jeden z najczęściej występujących u nastolatków. Jednak wykryty we wczesnej fazie może zostać wyleczony prostym zabiegiem chirurgicznym. Niestety, w wielu wypadkach, ze względu na późne rozpoznanie, kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne jest regularne przyglądanie się swojej skórze. Na co zwracać uwagę podczas takiego badania?

Reklama

W zauważeniu niepokojących zmian pomoże ci stosowany przez lekarzy system oceniania znamion, tak zwany system ABCDE:

  • A jak asymetryczny kształt – czerniak charakteryzuje się nieregularnym, asymetrycznym kształtem (jedna połowa znamienia różni się od drugiej);
  • B jak nieregularne brzegi – znamię ma poszarpane, nierównomierne, niewyraźne brzegi;
  • C jak nieregularny kolor (ang. color) – wbrew temu, na co wskazuje nazwa, nie każdy czerniak jest czarny, jego kolor jest zróżnicowany, niejednolity;
    D jak duża średnica (ang. diameter) – ma duży rozmiar, zazwyczaj przekraczający 5 mm;
  • E jak wzniesienie lub ewolucja (ang. elevation lub evolution) – kształt zmiany się zmienia,  znacząco wystaje ponad poziom naskórka.

Jeśli zauważysz, którąś z tych oznak u siebie, jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do dermatologa lub od razu umów się na prywatną wizytę. Czas w przypadku czerniaka ma naprawdę wielkie znaczenie. Jeśli wrośnie on w skórę głębiej niż 1 mm, powstaje ryzyko, że guz dostał się aż do naczyń krwionośnych i rozniesie się po całym organizmie, tworząc przerzuty, a tym samym, drastycznie zmniejszając szanse na przeżycie. Natomiast jeśli wykryjesz go wcześnie – do usunięcia go wystarczy prosty zabieg chirurgiczny, po którym pozostanie ci zaledwie mała blizna. Wyznacz sobie więc jeden dzień w każdym miesiącu, np.ostatni dzień każdego miesiąca, podczas którego poświęcisz chwilę na dokładne przyjrzenie się swojej skórze.

Samobadanie piersi

 

Badaj swoje piersi! Samobadanie piersi pozwoli ci wykryć jakiekolwiek zmiany w piersi we wczesnym stadium. Powinny je robić już młode kobiety, co miesiąc od 20. roku życia, najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, kiedy piersi nie są obrzmiałe. Jak to robić?

Najlepiej badanie wykonać przed lustrem. Rozbierz się i stań przed lustrem, opierając ręce na biodrach. Przyjrzyj się dokładnie swoim piersiom, czy nie zmienił się ich kształt lub wielkość. Powtórz obserwację z uniesionymi do góry rękami. Następnie zbadaj piersi dłońmi – lewą ręką prawą pierś, naciskając na nią płasko ułożonymi palcami, zataczając kręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kieruj się od brodawki do zewnętrznej strony piersi. Powtórz to samo z lewą piersią, badając ją prawą dłonią. Nie zapomnij też o pachach – sprawdź, czy nie masz tam powiększonych węzłów chłonnych. Jeśli wyczujesz pod palcami guzki, grudki czy zgrubienia, jak najszybciej udaj się do lekarza. Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny.

Nie bagatelizuj żadnej zmiany, jeżeli cokolwiek zwróci twoja uwagę – skonsultuj się z lekarzem. Te dwa proste badania – tak jak badania profilaktyczne, pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium a dzięki temu – uratować życie. Nie odkładaj ich na później.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj