COSMO BODY

Sucha skóra głowy – jak sobie z nią poradzić?

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy to niezwykle ważny punkt na liście codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

24stycznia2019
Sucha skóra głowy – jak sobie z nią poradzić?

To właśnie od kondycji skóry głowy zależy stan naszych włosów. Jednym z najczęstszych problemów, który dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci, jest sucha skóra głowy - najczęściej spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją tego obszaru naszego ciała. Objawia się ona nieprzyjemnym, uporczywym swędzeniem, w wyniku którego na naszych włosach pojawiają się białe płatki skóry, wyglądem przypominające łupież. Co więcej, sucha skóra głowy prowadzi do znacznego osłabienia kondycji włosów, przez co stają się one matowe i zaczynają intensywnie wypadać. Nic więc dziwnego, że każdy kogo dotyka ten problem pragnie jak najszybciej znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Sucha skóra głowy może być spowodowana wieloma czynnikami. Zanim podejmiemy kroki, mające na celu poprawę jej kondycji, warto więc określić dokładną przyczynę powstania tego jakże uciążliwego problemu.

Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, sucha skóra głowy najczęściej jest efektem ubogiej w witaminy i minerały diety połączonej ze zbyt małą ilością wypijanej wody, co skutkuje nieodpowiednim odżywieniem skóry głowy. Nawodnienie jest ważne zwłaszcza latem, gdy jest ona wystawiona na silne działanie promieni słonecznych, a także zimą, gdy na dworze panuje mróz, nosimy czapkę, a w ogrzewanych pomieszczeniach wdychamy bardzo suche powietrze. Sucha skóra głowy może być spowodowana również stosowaniem kosmetyków bogatych w alkohol i białko, a także chemiczne wypełniacze, które dodatkowo ją podrażniają. Do przesuszenia skóry głowi przyczynia się ponadto częste stosowanie suszarki do włosów czy lokówki, także w połączeniu z mocnymi środkami do stylizacji włosów. Jedną z przyczyn suchej skóry głowy jest również częste farbowanie włosów, a zwłaszcza ich rozjaśnianie.

Jeśli chodzi o przyczyny wewnętrzne, sucha skóra głowy jest najczęściej objawem różnych chorób dermatologicznych, takich jak chociażby łuszczyca czy grzybica skóry. Może ona towarzyszyć także zaburzeniom hormonalnym, zwłaszcza na tle androgenowym. Stan skóry głowy w dużej mierze zależy również od czynników genetycznych oraz naturalnych procesów starzenia się naszego organizmu.

Skutki suchej skóry głowy

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy pomimo jej przesuszenia, może prowadzić do poważniejszych problemów. Osoby, które borykają się z suchą skórą głowy przez dłuższy czas najczęściej zauważają, że ich włosy zaczynają wypadać. Jest to skutek braku ich odpowiedniego odżywienia pomimo regularnego stosowania odżywek i masek, którego do prawidłowego działania wymagają odpowiedniego nawilżenia skóry głowy. Tylko w ten sposób mogą przenikać do wnętrza skóry lub włosów. Słabe włosy nie tylko wypadają, ale również stają się matowe i łatwo rozdwajają się. Sucha skóra głowy wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również komfort i jakość życia, dlatego zaraz po zauważeniu pierwszych objawów warto podjąć odpowiednie działania.

Jakie objawy daje sucha skóra głowy?

Reklama

Najbardziej charakterystycznym objawem suchej skóry głowy jest uporczywe swędzenie, któremu towarzyszy łuszczenie się skóry oraz jej zaczerwienienie. Jeżeli świąd jest wyjątkowo intensywny może doprowadzić nawet do bólu lub pieczenia skóry głowy. Łuszczenie jest wynikiem pogrubienia warstwy rogowej skóry. Jest to naturalny objaw obronny tkanki skórnej, mający na celu ochronę niższych warstw przed nadmiernym przesuszeniem prowadzącym do uszkodzenia tkanki. Ze względu jednak na fakt, iż sucha skóra głowy może być objawem chorób dermatologicznych, dobrze jest udać się na konsultację do trychologa lub dermatologa. Specjalista przeprowadzi wnikliwy wywiad lekarski i dokona oceny stanu skóry głowy w oparciu o skalę Kligmana. Wyróżnia się cztery stadia przesuszenia skóry głowy:

  1. Skóra jest błyszcząca i zdrowa.
  2. Początek suchej skóry głowy – zauważalne są drobne łuski i zbielenie linii.
  3. Narastające przesuszenie – obecne są liczne małe łuski warstwy rogowej naskórka.
  4. Sucha skóra głowy – liczne łuski, obejmujące całą powierzchnię skóry głowy, możliwe również jej zaczerwienienie.

 

Specjalista oceni również, czy sucha skóra głowy nie jest spowodowana łuszczycą lub łupieżem.

Sucha skóra głowy a łupież

Jeśli uporczywy świąd skóry głowy nie przechodzi pomimo zmiany nawyków żywieniowych i ograniczenia niekorzystnych zabiegów pielęgnacyjnych (suszenie, stylizacja, farbowanie), może to być sygnał że mamy jednak do czynienia z łupieżem. To choroba skóry głowy o charakterze grzybiczym, która objawia się intensywnym złuszczaniem zrogowaciałego naskórka. Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu:

-Łupież suchy – występujący głównie u osób z wrażliwą skórą głowy.

-Łupież tłusty – oprócz łuszczenia się, skóra głowy dodatkowo intensywnie się przetłuszcza.

To jednak łupież suchy jest zdecydowanie częściej mylony z suchą skórą głowy. Bez względu jednak na rodzaj łupieżu, z którym mamy problem, terapia obejmuje stosowanie specjalnych szamponów przeciwłupieżowych, zawierających m.in. kwas salicylowy oraz ketokonazol, które prowadzą do zlikwidowania obecności grzybów, takich jak Pityrosporum ovaleMalassezia furfur czy Candida, które to w większości przypadków są odpowiedzialne za występowanie łupieżu. W ciężkich przypadkach dodatkowo stosuje się doustne leki przeciwgrzybicze. Zazwyczaj pełna kuracja przeciwłupieżowa trwa od 3-6 tygodni.

Sucha skóra głowy – leczenie i pielęgnacja

Jeżeli lekarz potwierdzi jednak, że sucha skóra głowy w naszym przypadku nie jest objawem chorób dermatologicznych, najlepszym sposobem na poprawę jej kondycji jest odpowiednia pielęgnacja. Do niedawna leczeniem z wyboru była terapia kortykosteroidami, jednak ze względu na liczne skutki uboczne zaczęto od niej odchodzić. Teraz najczęstszym wyborem są emolienty – sucha skóra głowy bardzo dobrze na nie reaguje, a w dodatku są one bezpieczne dla naszego organizmu. Mechanizm ich działania polega głównie na poprawie szczelności cementu międzykomórkowego. Występuje on pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka i składa się z budowany z cholesterolu, ceramidów oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego nawilżenia skóry, poprzez hamowanie parowania wody. Jeśli chodzi o problem, jakim jest sucha skóra głowy – emolienty dodatkowo posiadają składniki, które odżywiają skórę i przyspieszają jej regenerację, a dodatkowo łagodzą podrażnienia, przywracając jej naturalne pH. Można je stosować bez obaw nawet przez dłuższy okres czasu.

Jeżeli sucha skóra głowy spowodowana jest nieprawidłową pielęgnacją, warto zmienić dotychczas używane produkty do włosów na te o delikatniejszym składzie. W przypadku suchej skóry głowy należy zwłaszcza unikać kosmetyków zawierających SLS oraz alkohol, które często powodują podrażnienia i dodatkowo wysuszają skórę. Warto natomiast wybierać te, które bogate są w składniki nawilżające, jak np. pantenol, aloes czy alantoina. Kosmetyki przeznaczone specjalnie do walki z suchą skórą głowy można kupić w aptece lub sklepach specjalistycznych. Na jakiś czas warto zrezygnować z farbowania, suszenia i stylizowania termicznego włosów lub ograniczyć je do niezbędnego minimum, a włosy myć w letniej, a nie gorącej wodzie. Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak odżywki czy maski, jeżeli nie będą zawierać w składzie wspomnianych wyżej środków, mogą dodatkowo wspomóc terapię, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę kondycji włosów. Warto jednak nakładać je około 2 cm od nasady, tak by dodatkowo nie obciążały przesuszonej skóry głowy.

W wielu przypadkach sucha skóra głowy to skutek nieodpowiedniej diety. W leczeniu tego schorzenia powinniśmy więc zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą m.in. w tłuste ryby, owoce, warzywa, orzechy i pestki np. dyni. Niezwykle ważną rolę odgrywa także ilość przyjmowanych płynów, zapewniająca odpowiednie nawodnienie skóry. Warto również zrezygnować z palenia, które jest jedną z przyczyn powstawania w naszym organizmie wolnych rodników, które przyczyniają się do osłabienia kondycji skóry i włosów.

Bibliografia:

-https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/718/Gozdzialska_Anna_Choroby_oraz_pielegnacja_skory_glowy_i_wlosow_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y%20Czytaj%20wi%C4%99cej:%20https://kobietapo30.pl/sucha-skora-na-glowie-osob-doroslych/

-http://www.czytelniamedyczna.pl/1360,upiez-jako-objaw-jego-etiopatogeneza-leczenie-i-zapobieganie.html

-https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/pielegnacja-skory-glowy-jak-dbac-o-skalp-aa-Qkb5-vNHW-ZrXC.html

-https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf

-https://wylecz.to/wlosy/sucha-skora-glowy-jakie-ma-przyczyny-jak-nawilzyc-sucha-skore-glowy/

 

Materiał partnera

Reklama

Polecamy również

Skomentuj