COSMO BODY

Tych 9 sprawdzonych sposobów pozwoli skutecznie złagodzić PMS!

Zimą z powodu braku naturalnego światła zespół napięcia przedmiesiączkowego może ci mocniej dokuczać. Zobacz, co zrobić, żeby te dolegliwości nie zepsuły ci karnawału...

Katarzyna Lemanowicz

05lutego2019
Tych 9 sprawdzonych sposobów pozwoli skutecznie złagodzić PMS! fot. istock.com

Tydzień przed miesiączką, bez zaglądania do kalendarza, wiesz, że to TEN moment. Jesteś spuchnięta, łatwo cię wyprowadzić z równowagi – chociaż normalnie masz anielską cierpliwość – do tego masz ochotę na czekoladę, chipsy albo frytki, albo... coś innego niezdrowego. Masz też problemy z koncentracją i złożeniem sensownego zdania. Spokojnie, rozumiemy. 80% kobiet tydzień przed miesiączką zaczyna się dziwnie zachowywać. Zmienia im się temperament i upodobania. Naukowcy opisali blisko 150 objawów fizycznych i psychicznych, które co miesiąc trapią kobiety. Zdaniem lekarzy przyczyną PMS jest nadwrażliwość na fizjologiczne wahania hormonów płciowych w ciągu cyklu. W pierwszej połowie cyklu rośnie poziom estrogenów, w drugiej zaś stale wzrasta poziom progesteronu. Jeżeli organizm produkuje za mało progesteronu, dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej. W tym czasie organizm produkuje też więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu, a mniej GABA – neuroprzekaźnika o działaniu hamującym, czyli uspokajającym. Nie martw się, nie musisz czekać, aż okres uwolni cię od dolegliwości.

1 PORZUĆ KOFEINĘ

Kawa pozwala ci stanąć na nogi i zebrać myśli? To tylko chwilowe. Później działanie kofeiny nasila symptomy PMS. Dlatego pij kawę tylko w sytuacjach awaryjnych, przed naprawdę ważnym spotkaniem lub postaw na opcję bezkofeinową.

2 STOSUJ TERAPIĘ ŚMIECHEM

Obejrzyj na YouTube serial, który cię bawi. Będzie ci łatwiej nabrać dystansu do frustrującej sytuacji. Śmiech pobudza syntezę serotoniny (podobnie jak czekolada), gdy jest jej za mało, możesz łatwiej wpadać w złość, czuć się zmęczona i bardziej wrażliwa na ból.

Reklama

3 OSZCZĘDZAJ SIŁY

Przejrzyj listę spotkań i rzeczy do zrobienia wpisaną do swojego kalendarza na ten tydzień. Zostaw dwa lub trzy punkty z listy, które będą wymagały pełnej mobilizacji sił i jasności umysłu (kolacja u rodziców narzeczonego, ważne spotkanie służbowe itp.). Resztę przełóż na inny termin. Będziesz miała więcej czasu, żeby przygotować się i zregenerować siły przed istotnymi wydarzeniami.

4 SŁUCHAJ MUZYKI

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że muzyka, która budzi w tobie głębokie emocje – takie, że aż przebiega cię dreszcz – powoduje też wydzielanie się endorfin. Dzięki nim będziesz mniej zmęczona i zestresowana.

5 DIETA NA PMS

Wprowadź do jadłospisu naturalne środki moczopędne, np. pietruszkę, rzeżuchę. Pij kefir lub maślankę – regulują pracę przewodu pokarmowego. Zmień tłuszcz zwierzęcy na roślinny. Możesz nawet na ten tydzień zostać wegetarianką.

6 DAJ SIĘ WYMASOWAĆ

Dobry masaż nie tylko rozluźnia spięte mięśnie, ale podnosi też poziom endorfin. Nie stać cię na wizytę w SPA? Poproś męża. Powinien skupić się przede wszystkim na plecach – bo to zwykle tam kumuluje się napięcie.

7 ZJEDZ POŻYWNĄ OWSIANKĘ

Nie narażaj organizmu na dodatkowy stres i jedz regularnie. Postaraj się zwiększyć ilość warzyw i owoców. Na śniadanie proponujemy owsiankę, która od rana uruchomi syntezę serotoniny. Zagotuj wodę i mleko, dodaj szczyptę soli. Dorzuć płatki i suszoną żurawinę. Zmniejsz gaz i gotuj przez 20 minut. Na koniec dosyp orzechy.

8 DBAJ O PRZYJEMNOŚĆI

Nie masz ochoty iść na siłownię czy fitness? Możesz poćwiczyć w domu. W internecie znajdziesz kanały z darmowymi zajęciami jogi, ćwiczeniami rozciągającymi i rozluźniającymi. Wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na organizm. Wystarczy pół godziny dziennie. Taniec jest również jak najbardziej wskazany. Twoim sprzymierzeńcem jest też orgazm – powoduje wytwarzanie oksytocyny („hormonu przywiązania”), która przeciwdziała skutkom spadku serotoniny.

9 SIĘGNIJ PO SUPLEMENTY

Po pierwsze, po wapń. Skuteczność jego suplementacji została już poparta naukowymi badaniami i zaleca ją m.in. ACOG (American College of Obstetrics and Gynecology). Pomocna może być także witamina E oraz magnez w połączeniu z witaminą B6. Korzystnie działa także olej z wiesiołka ze względu na wysoką zawartość NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) – przede wszystkim pomaga łagodzić bolesność piersi.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj