COSMO BODY

Lubisz awokado? Na pewno ucieszy cię ta wiadomość!

Zadbaj o siebie!

Katarzyna Lemanowicz

22listopada2018
Lubisz awokado? Na pewno ucieszy cię ta wiadomość! fot. istock.com

Okazuje się, że olej z awokado jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie.

Nawilża, wspomaga walkę z trądzikiem, wygładza, obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom dziąseł, zmniejsza objawy zapalenia stawów, pozytywnie wpływa na wzrok – jego cudowne właściwości można wymieniać tak w nieskończoność.

Reklama

To prawdziwa skarbnica zdrowia, którą warto mieć pod ręką.

Jak zapewne już wiesz, awokado to owoc, który posiada wiele właściwości leczniczych i wartości odżywczych. Jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9). Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Obok cennych i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu tłuszczów, olej z awokado zawiera szereg witamin:

  • witaminy z grupy B - stabilizują pracę układu nerwowego i poprawiają nastrój,
  • witaminę E - zapewnia zdrowy wygląd skóry oraz sprzyja leczeniu chorób dermatologicznych i hamuje procesy starzenia,
  • witaminę A - niezbędną w procesie widzenia, wzmacniającą układ odpornościowy,
  • biotynę (witamina H, B7) - potrzebną do utrzymania dobrej kondycji skóry i włosów, bierze udział we wspomaganiu przemiany materii,
  • witaminę K - odpowiadającą za właściwą krzepliwość krwi,
  • a także magnes, potas, krzem i fosfor. Zawarta w nim luteina zapobiega rozwojowi chorób oczu - redukuje ryzyko wystąpienia zaćmy oraz pozytywnie wpływa na widzenie oraz chroni oczy. Dzięki temu spożywanie oleju z awokado zapewnia piękny wygląd oraz harmonijną pracę całego organizmu.

JAKI OLEJ WYBRAĆ?

Na przykład olej z awokado z linii Oleje Świata. Dlaczego? Bo jest otrzymywany z najdorodniejszych owoców metodą tłoczenia na zimno - co ważne, toczy się go z miąższu, a nie z pestek, jak w przypadku większości olejów. Kusi bogatym aromatem i łagodnym owocowym smakiem. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych. Zawartość bioaktywnych fitozwiązków w surowym oleju z awokado jest zbliżona do składu świeżego owocu. 80-85 proc. kwasów tłuszczowych w oleju z awokado to tłuszcze nienasycone, a zdecydowaną większość stanowi kwas oleinowy - tłuszcz jednonienasycony o potwierdzonym korzystnym wpływie na serce i układ krążenia.

DO CZEGO STOSOWAĆ OLEJ Z AWOKADO?

Do wszystkiego! Jest idealny do sałatek, surówek, dipów, sosów, past serowych, gotowanych warzyw czy innych potraw na zimno.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj