COSMO BODY

Jak stres wpływa na twój mózg?

Jak skutecznie wyeliminować czynniki obciążające z twojego życia?

Katarzyna Lemanowicz

29października2018
Jak stres wpływa na twój mózg? fot. istock.com

Zastanawiałaś się kiedyś, jak często używasz tych dwóch słów: jestem zestresowana?

Zgodzisz się z nami, że stanowczo za często?

Reklama

Niestety przewlekłe zmęczenie, zdenerwowanie jest bagatelizowane, a jeśli nic z tym nie zrobimy, konsekwencje mogą być naprawdę niebezpieczne.

Wpływ stresu na ciało człowieka jest znaczący i daje konkretne objawy fizyczne. Od obniżonej odporności, przez przyspieszone bicie serca, wyższe ciśnienie oraz niepokojące objawy ze strony układu trawiennego. Ostatnio naukowcy prześledzili wpływ stresu na ludzki mózg – wyniki są dość niepokojące.

Badania przeprowadzone przez profesorów z John's Hopkins School of Medicine w Baltimore ujawnia, że stres prowadzi do zaników pamięci ale może też fizycznie zmniejszyć mózg. W badaniu wzięło udział ponad 2000 zdrowych osób w średnim wieku. Ci, którzy wykazali wysoki poziom kortyzolu we krwi – hormonu uwalnianego w trakcie stresu – dawali gorsze wyniki w testach pamięci. Dalsza analiza wykazała, że objętość mózgu osób z wysokim poziomem kortyzolu była również mniejsza niż przewidywana średnia, co wskazuje na fizyczne zmniejszenie wielkości istoty szarej mózgu.

Gdy organizm odczuwa ciągły stres, kortyzol pozostaje na wysokim poziomie, a funkcja mózgu jest tłumiona niż w normalnej sytuacji.

Podsumowując, unikaj stresu, postaraj się relaksować – twój mózg ci za to podziękuje.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj