COSMO BODY

Afty w jamie ustnej - czy z ich powodu musimy odwołać wizytę u dentysty?

Jak sobie z nimi poradzić?

20lipca2018
Afty w jamie ustnej - czy z ich powodu musimy odwołać wizytę u dentysty? Fot. materiały prasowe

Wizyta w gabinecie dentystycznym dla nikogo nie jest przyjemnym przeżyciem. Pamiętajmy też, by przed każdym leczeniem stomatologicznym sprawdzić, czy tego dnia możemy leczyć zęby. Wiele ostatnio słyszy się o tym, że nie można wybierać się do stomatologa, jeśli mamy w jamie ustnej jakieś zmiany lub małe owrzodzenia. Czy to prawda? Czym są afty i co grozi, jeśli pójdziemy do dentysty z owrzodzeniami na błonie śluzowej?

 

Co to są afty?

 

Afty to małe wrzody otoczone rumieniem zapalnym, które pojawiają się w jamie ustnej. Zwykle są niewielkie (do 5 mm średnicy) i pojawiają się w skupiskach po kilka sztuk. Czasami zamiast kilku małych zmian w naszych ustach uwidacznia się jedna duża afta (nawet do 3 cm średnicy), która bardzo boli i przeszkadza podczas mówienia i jedzenia. Afta na podniebieniu, wewnętrznej części policzka czy nawet tylnej ściance gardła to nic dziwnego – są to obszary, na których zwykle pojawiają się zmiany. Małe wrzody w ustach zwykle same znikają do 3 tygodni od pojawienia się i nie są groźne. Mają jednak tendencję do nawracania.

 

Reklama

Skąd biorą się afty? Współczesna wiedza medyczna nie potrafi odpowiedzieć nam na to pytanie. Możemy jedynie podejrzewać, jakie czynniki wpływają na powstawanie tych dokuczliwych owrzodzeń. Wiele mówi się o wpływie stresu, obniżonej odporności organizmu i brakach w witaminach. Kiedy nasze ciało jest osłabione lub mamy za mało witaminy B12, żelaza lub kwasu foliowego możemy spodziewać się nawrotów aft. Podejrzewa się również, że na tę chorobę wpływają czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, a nawet choroby układu pokarmowego.

 

Nie możemy zapominać też o nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów i nieusuwanie resztek jedzenia ze szczelin międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej sprzyja powstawaniu aft. Podobnie sprawa wygląda, jeśli mamy nawyk wkładania różnych przedmiotów do ust. Wiele osób ma zwyczaj nerwowego gryzienia długopisu lub ołówka, które mogą mieć na sobie wiele szkodliwych drobnoustrojów. Jeśli też tak robimy, warto powalczyć z tym przyzwyczajeniem.

 

Afta a dentysta – czy z aftą można iść do stomatologa?

 

Niewiele osób przed pójściem do dentysty zastanawia się nad tym, jakie są przeciwwskazania do leczenia dentystycznego. Zwykle pamiętamy, że cieknący nos i kaszel nie sprzyja wizycie u stomatologa. Takie objawy utrudniają nam swobodne oddychanie, a podczas ataku kaszlu dentysta mógłby nas nawet zranić. Jeśli mamy gorączkę również lepiej zostać w domu, a leczenie zębów odłożyć na inny dzień. Jak jest jednak, jeśli w naszych ustach pojawiła się afta?

 

Wszystkie zmiany w jamie ustnej mogą świadczyć o procesie zapalnym. Pojawienie się aft również może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym. Z tego powodu nie należy wykonywać żadnych zabiegów, podczas których może dojść do uszkodzeń dziąseł lub śluzówki jamy ustnej. Urazy mechaniczne są jak otwarte wrota dla szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego, jeśli zobaczymy, że w naszych ustach pojawiły się małe wrzody, lepiej odwołajmy wizytę u dentysty. Sprawa wygląda podobnie w przypadku opryszczki na ustach. Wiele osób, które męczy aftoza nawrotowa (częste nawroty aft), może mieć z tego powodu problem z umówieniem się do dentysty. Lepiej jest jednak wyleczyć afty i dopiero wtedy rozpocząć leczenie zębów. Każdy dobry dentysta odeśle nas do domu, kiedy zauważy, że mamy w jamie ustnej aftę.

 

Źródła:

 

1. Chmielik M. Choroby jamy ustnej https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1425,choroby-jamy-ustnej Data dostępu: 25.04.2018


2. Durska G. Przyczyny nawracających aft https://gastrologia.mp.pl/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft Data dostępu: 25.04.2018


3. Antoniv R., Lipska W., Kęsek B., Lipski M., Gałecka – Wanatowicz D., Chomyszyn – Gajewska M., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, http://www.czytelniamedyczna.pl/5048,afty-nawracajace-przeglad-pismiennictwa.html. Data dostępu: 18.06.2018

 

Reklama

Zobacz galerię - 6 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj