COSMO BODY

Światowy dzień antykoncepcji - poznaj metody dostępne w Polsce

26 września po raz ósmy obchodzimy Światowy dzień antykoncepcji.

26września2014
Światowy dzień antykoncepcji - poznaj metody dostępne w Polsce fot. Thinkstock

Tegoroczne hasło Światowego dnia antykoncepcji brzmi: "Twoje życie. Twoja przyszłość" i ma na celu uświadomienie nam jak ważne jest przyszłościowe myślenie o antykoncepcji zamiast działania "w ostatniej chwili".

Przy okazji tego dnia, chcemy przedstawić ci wszystkie dostępne metody antykoncepcji. Jest ich naprawdę dużo i każda z nas może wybrać coś dla siebie. 

Najbardziej popularnymi metodami są: pigułki antykoncepcyjne i prezerwatywy. Jeśli nie chcesz stosować pigułek, a twój facet za żadne skarby nie chce założyć gumki, nie znaczy to wcale, że jesteście skazani na kalendarzyk ani stosowanie pigułek typu 72h - przypominamy, że te pigułki nie są metodą antykoncepcji i należy stosować je tylko w sytuacjach awaryjnych.

Globulki

Rozpuszczają się w pochwie do postaci pianki. Przy każdym stosunku należy zakładać nową globulkę.

Prezerwatywa dla kobiet

Umieszcza się ją w pochwie nie wcześniej niż 8 godzin przed stosunkiem i pozostawia się ją wewnątrz przez 6 godzin po. Zaleca się jednorazowe stosowanie.

Reklama

Gąbka dopochwowa

Umieszcza się ją wewnątrz pochwy niedługo przed seksem. Działa przez 30 godzin i przez ten czas zapewnia ochronę antykoncepcyjną. Łatwa w użyciu, ale nie jest polecana kobietom, które rodziły. Trudno dostępna w Polsce.

Plaster antykoncepcyjny

Umieszcza się go na pośladku, podbrzuszu, zewnętrznych okolicach barków lub ramion. Plastry zmienia się co tydzień, przez trzy tygodnie, później należy zrobić tydzień przerwy, podczas którego pojawia się okres.

Hormonalny pierścień dopochwowy

Pierścień umieszcza się w pochwie. Po założeniu powinien pozostać tam przez 3 tygodnie, następnie należy zrobić tydzień przerwy. Pierścień ma tę przewagę nad pigułkami, że hormony trafiają od razu do krwi, omijając wątrobę.

Szczepionka antykoncepcyjna

Nazywa się Depo-provera. Ten zastrzyk należy powtarzać, co 3 miesiące. Szczepionka nie jest polecana kobietom, które niebawem chciałyby zajść w ciążę, ponieważ przywracanie płodności może trwać nawet dwa lata od ostatniego zastrzyku.

Spirala

Spiralę w macicy umieszcza lekarz. Wkładka może pozostać w ciele przez 5 - 10 lat i jeśli chodzi o skuteczność, ma jedną z najwyższych wśród wszystkich metod antykoncepcji. Metoda ta jest polecana kobietom po 30. roku życia, które już rodziły. Nie polecana tym, które mają obfite i bolesne miesiączki.

Implanty

Wszczepiane pod skórę w górnej części ramienia. Czas działania wynosi od 6 miesięcy do 5 lat. Ta metoda polecana jest kobietom, które przez najbliższe 2 - 3 lata nie chcą zachodzić w ciążę.

Hormonalny system wewnątrzmaciczny

Nowość na rynku. Jest to najmniejsza wkładka wewnątrzmaciczna, która zawiera najmniejszą ilość hormonu spośród wszystkich dostępnych metod. Raz założona, działa przez trzy lata. Mogą stosować ją kobiety, które nie rodziły.

Sterylizacja

Metoda trwała. Polega na chirurgicznym podwiązaniu jajowodów. Sterylizacja męska to wazektomia.

 

Reklama

Polecamy również

Skomentuj