COSMO BODY

Powody, dla których Twój okres może się spóźniać (i nie jest to ciąża)

Spóźnia Ci się okres, a wiesz, że na pewno nie jesteś w ciąży? Sprawdź co mogło spowodować ten stan.

Matylda Duk

21listopada2016
Powody, dla których Twój okres może się spóźniać (i nie jest to ciąża) Powody dla których Twój okres może się spóźniać (i nie jest to ciąża). fot. gettyimages.com

 

 1. Stres

 Jeśli w ostatnim czasie doświadczyłaś stresujących sytuacji, to właśnie one mogą powodować, że Twój okres nie pojawił się na czas. To wszystko przez to, że wzrasta poziom prolaktyny- hormonu, który w za dużej ilości powoduję zatrzymanie owulacji, co skutkuje przedłużeniem cyklu menstruacyjnego.

 

2.Dieta

Niedawno zmieniłaś nawyki żywieniowe, zaczęłaś się odchudzać lub po prostu dużo mniej jesz? To mogło spowodować, że Twoja przysadka mózgowa przestała prawidłowo produkować hormony. Wszystko przez to, że dostarczasz za mało wartości odżywczych do organizmu.

Reklama

 

3. Intensywny wysiłek fizyczny

Zaczęłaś trenować bardzo intensywnie? Pracujesz zdecydowanie za dużo? Możliwe, że Twój organizm jest przemęczony, przestaje kontrolować funkcje układu rozrodczego i zatrzymuje wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów.

 

4.Leki

Niektóre leki mogą wpłynąć na Twój cykl. Szczególnie te psychotropowe, antydepresanty.

Jeśli niedawno zaczęłaś brać leki antykoncepcyjne, musisz trochę poczekać, aż Twój organizm się do nich przyzwyczai. To samo z odstawianiem pigułek, dojście do siebie może potrwać nawet do kilku miesięcy.

 

5. Zespół policystycznych jajników

To powszechne schorzenie u kobiet w wieku rozrodczym, Zespół policytycznych jajników jest stanem, który wpływa na prace naszego układu rozrodczego. Najbardziej charakterestycznym elementem jest dysfunkcja jajników, a w efekcie zaburzenia miesiączkowania oraz niepłodność.

 

6.Przedwczesna menopauza

Menopauza zazwyczaj pojawia się u kobiet pomiędzy 44 a 56 rokiem życia, Niestety zdarza się, że może przyjść wcześniej. Powoduje brak okresu i wszystkie objawy związane z nią- bezpłodność, przyrost wagi czy fale gorąca. Spowodowana może być genetyką lub chorobą.

 

Reklama

Zobacz galerię - 7 zdjęć

Polecamy również

Skomentuj